Az SZDSZ szerint nyilas jelkép a turulmadár

A turulmadár elleni küzdelemre készül az SZDSZ. A magát szabadelvűnek tartó párt szerint az ősi magyar jelképet ábrázoló XII. kerületi emlékmű neonácik gyülekezőhelyévé válhat. Tatabányán a rendszerváltást követően Göncz Árpád adta át a restaurált turulmadarat, más szabad demokraták pedig méltatták a szobor funkcióját és a turul jelentését.

2005. 10. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem írhatunk olyan neveket a turulmadár alá, akiket a turul állama ölt meg – jelentette ki tegnap Ungár Klára SZDSZ-es politikus. A szabad demokraták a még fel sem épült második világháborús emlékmű lebontását követelik, amelyért aláírásgyűjtésbe kezdtek. A szobor – amely a második világégés fővárosi, hegyvidéki áldozatainak állítana emléket nemtől, vallástól függetlenül – október végén várható felavatásáig minden jogi eszközt bevet az SZDSZ, hogy megakadályozza azt. Ungár Klára szerint ugyanis a XII. kerületi képviselő-testület hiába kezdeményezte, s hiába állnak rendelkezésre szakhatósági engedélyek, a fővárosi önkormányzat jóváhagyása nélkül – amelynek baloldali többsége elutasította a kerület kezdeményezését – törvénytelenül akarja Mitnyan György polgármester felállítani a turulos emlékművet a Böszörményi és Istenhegyi út kereszteződésénél található kis téren.
Kecskés Márton, a kerület SZDSZ-es képviselője szerint neonáci gyülekezőhely lehet a szobor környéke, ezenkívül az SZDSZ által létre hozott „noturul” nevű honlapon röhejesnek nevezi, hogy 2005-ben turulokat „csinálunk”. Kérdésünkre, hogy magyarázzák meg, mi köze a nácizmusnak az ősi magyar mitológia turulmadarához, Kecskés azt közölte: a két világháború között a kormányzó és a hungaristák kedvenc jelképe volt, a turul jelképe alatt terelték a Duna-partra az embereket. Mást jelentett a turul száz éve, mást az I. világháború után, a II. világháború alatt és mást jelenleg – tette hozzá.
Tatabányán a turulmadaras emlékművet Göncz Árpád volt köztársasági elnök avatta fel, miután restaurálták. Szalay Gábor SZDSZ-es parlamenti képviselő akkor ezt mondta őstörténelmi áttekintése után a turul jelentéséről: „Alapvetően nem jelenti azt a sok ideológiai szennyet, amit főleg a két világháború közti szélsőségesen irredenta és soviniszta eszmeáramlatok raktak rá, de azt a fagyos szégyenkezést és csendet sem, amivel az elmúlt rendszer hallgatta agyon és tagadta meg a turult. A turul a város tán egyetlen integráló tényezője.”
Mint arról korábban beszámoltunk, egy fővárosi MSZP-s képviselő – frakciója támogatásával – szintén a neonácikra hivatkozva az árpádsávot akarta a tiltott önkényuralmi jelképek közé soroltatni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.