Bosszú a szolnoki sebészek pere miatt?

Megvonták a szolnoki kórház baleseti sebészeitől jövedelmük egy részét, miután az elmaradt ügyeleti díjukért indított perben nekik adott igazat a bíróság. Kötelezték az orvosokat arra is, hogy egyelőre csak a sürgős eseteket lássák el, más műtétre ne vegyenek föl előjegyzést. Az orvosok szerint a kórház így áll bosszút rajtuk.

2005. 10. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországon elsőként a szolnoki Hetényi Géza Kórház baleseti sebészeinek ügyében mondta ki jogerősen a bíróság, hogy a jelenlegi gyakorlattal ellentétben az ügyeletet teljes egészében munkaidőnek kell tekinteni. A 14 orvos azért perelte be munkáltatóját, azaz a kórházat, mert hazánkban – az Európai Bíróság döntéseivel ellentétben – az ügyeletnek csak egy részét tekintik munkaidőnek, s túlmunkadíjat is csak ez után fizetnek.
Nemrég a szolnoki orvosok arra kérték a főigazgatót, hogy a jövőben a bíróság döntésének megfelelően számítsák az ügyeleti munkáért járó díjazásukat és a pihenőidejüket. Írásos választ kaptak, amelyből kiderül: nemhogy pluszpénzt nem kapnak, de a bérkiegészítő juttatásokat is megvonják tőlük.
Szántai Katalin, a 14 traumatológus jogi képviselője lapunknak elmondta: a bérkiegészítések visszavonása körülbelül bruttó 35 ezer forintos kiesést jelent majd az orvosoknak.
*
Ezt a pénzt elmondása szerint azért kapták néhány éve az érintettek, mert egy másik, a térségben lévő kórház baleseti sebészete megszűnt, és a többletfeladatokat ők vették át. Úgy látja: mindez a per miatti bosszú, hiszen nem tudnak arról, hogy más orvosoktól is megvonják jövedelmük egy részét.
A jogi képviselő által ismertetett főigazgatói utasítás szerint ez az osztály köteles lesz áttérni az ügyeleti rendszerről a két műszakos munkarendre, s egyelőre csak sürgős eseteket láthat el, tervezhető műtétekre nem jegyezhet elő betegeket. A doktorok szerint a jelenlegi 13 fős orvoslétszámmal nem megoldható a két műszakos munkarend, mert veszélyezteti a betegellátást.
A Magyar Orvosi Kamara (MOK) is vizsgálja az ügyet. Éger István elnök döbbenetesnek nevezte a retorziót. Úgy fogalmazott: nem európai viselkedés, hogy a kórház vezetősége ilyen keményen üt vissza az orvosoknak, akik jogosnak vélt járandóságaik miatt pereltek. Mint mondta: azonnali segítséget kértek az országos tiszti főorvostól, mert szerintük a tervezhető műtétek leállítása súlyosan sérti a betegek jogait. A két műszakos munkarend pedig nem folytatható a kórházakban, ezért arra kérték a tiszti főorvost, hogy azt ne engedélyezze.
Szerettük volna megkérdezni a szolnoki Hetényi Géza Kórház főigazgatóját, Baksai Istvánt is. A titkárságán azonban közölték, hogy csak szerdán lesz elérhető. Arra a kérdésre, hogy bosszúból hozták-e a döntéseket, Sebestyén Mihály orvos-igazgató csak annyit felelt: a stratégiai intézkedésekről a főigazgató dönt, neki pedig helyettesként kötelessége elfogadni azokat. Hozzátette: olyan döntést semmiképpen sem hoznak, amely hátrányosan érintené a betegeket.
Úgy tűnik, az egészségügyben egyre nagyobb gondot okoz az ügyeleti rendszer megszervezése. Noha több per is folyamatban van, a kormány nem tervez központi többletforrást arra, hogy a bírósági döntésnek megfelelően díjazzák az ügyeletet. A kórházak pedig saját zsebből nem tudnak többet fizetni. Rácz Jenő egészségügyi miniszter szerint egyébként ez nem csak pénzkérdés. Ha eleget tennének a bírósági döntésnek, akkor a jelenlegi munkaidőkeret mellett nem lenne elegendő orvos – mondta korábban. Ezért a miniszter jogszabály-módosítást tervez, amely növelné a munkaidőkeretet. Konkrétumok azonban egyelőre nem ismertek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.