Magyarországon elsőként a szolnoki Hetényi Géza Kórház baleseti sebészeinek ügyében mondta ki jogerősen a bíróság, hogy a jelenlegi gyakorlattal ellentétben az ügyeletet teljes egészében munkaidőnek kell tekinteni. A 14 orvos azért perelte be munkáltatóját, azaz a kórházat, mert hazánkban – az Európai Bíróság döntéseivel ellentétben – az ügyeletnek csak egy részét tekintik munkaidőnek, s túlmunkadíjat is csak ez után fizetnek.
Nemrég a szolnoki orvosok arra kérték a főigazgatót, hogy a jövőben a bíróság döntésének megfelelően számítsák az ügyeleti munkáért járó díjazásukat és a pihenőidejüket. Írásos választ kaptak, amelyből kiderül: nemhogy pluszpénzt nem kapnak, de a bérkiegészítő juttatásokat is megvonják tőlük.
Szántai Katalin, a 14 traumatológus jogi képviselője lapunknak elmondta: a bérkiegészítések visszavonása körülbelül bruttó 35 ezer forintos kiesést jelent majd az orvosoknak.
*
Ezt a pénzt elmondása szerint azért kapták néhány éve az érintettek, mert egy másik, a térségben lévő kórház baleseti sebészete megszűnt, és a többletfeladatokat ők vették át. Úgy látja: mindez a per miatti bosszú, hiszen nem tudnak arról, hogy más orvosoktól is megvonják jövedelmük egy részét.
A jogi képviselő által ismertetett főigazgatói utasítás szerint ez az osztály köteles lesz áttérni az ügyeleti rendszerről a két műszakos munkarendre, s egyelőre csak sürgős eseteket láthat el, tervezhető műtétekre nem jegyezhet elő betegeket. A doktorok szerint a jelenlegi 13 fős orvoslétszámmal nem megoldható a két műszakos munkarend, mert veszélyezteti a betegellátást.
A Magyar Orvosi Kamara (MOK) is vizsgálja az ügyet. Éger István elnök döbbenetesnek nevezte a retorziót. Úgy fogalmazott: nem európai viselkedés, hogy a kórház vezetősége ilyen keményen üt vissza az orvosoknak, akik jogosnak vélt járandóságaik miatt pereltek. Mint mondta: azonnali segítséget kértek az országos tiszti főorvostól, mert szerintük a tervezhető műtétek leállítása súlyosan sérti a betegek jogait. A két műszakos munkarend pedig nem folytatható a kórházakban, ezért arra kérték a tiszti főorvost, hogy azt ne engedélyezze.
Szerettük volna megkérdezni a szolnoki Hetényi Géza Kórház főigazgatóját, Baksai Istvánt is. A titkárságán azonban közölték, hogy csak szerdán lesz elérhető. Arra a kérdésre, hogy bosszúból hozták-e a döntéseket, Sebestyén Mihály orvos-igazgató csak annyit felelt: a stratégiai intézkedésekről a főigazgató dönt, neki pedig helyettesként kötelessége elfogadni azokat. Hozzátette: olyan döntést semmiképpen sem hoznak, amely hátrányosan érintené a betegeket.
Úgy tűnik, az egészségügyben egyre nagyobb gondot okoz az ügyeleti rendszer megszervezése. Noha több per is folyamatban van, a kormány nem tervez központi többletforrást arra, hogy a bírósági döntésnek megfelelően díjazzák az ügyeletet. A kórházak pedig saját zsebből nem tudnak többet fizetni. Rácz Jenő egészségügyi miniszter szerint egyébként ez nem csak pénzkérdés. Ha eleget tennének a bírósági döntésnek, akkor a jelenlegi munkaidőkeret mellett nem lenne elegendő orvos – mondta korábban. Ezért a miniszter jogszabály-módosítást tervez, amely növelné a munkaidőkeretet. Konkrétumok azonban egyelőre nem ismertek.
Elképesztő fordulat jön az időjárásban, erre készüljön fel!