Brüsszeltől várnak segítséget az orvosok

Az elmaradt ügyeleti díjakért indított perben a bíróság már másodszor ítélt jogerősen az orvosok javára. A Magyar Orvosi Kamarát arra kéri egyik tisztviselője, hogy kezdeményezzen eljárást a magyar állam ellen az Európai Bizottságnál.

2005. 10. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jogerős döntés született tegnap egy balatonedericsi háziorvos ügyében, aki elmaradt ügyeleti díja miatt perelte be munkáltatóját, a helyi önkormányzatot. Helyben- hagyva az elsőfokú döntést, a Zala Megyei Bíróság kimondta: az ügyeletet teljes egészében munkaidőnek kell tekinteni – tudta meg lapunk. A balatonedericsi háziorvos is azért fordult bírósághoz, mert egy 2000-ben hozott kormányrendelet alapján az ügyeletben töltött időnek csak egy részét, 16 órából általában csak 4–8 órát ismernek el munkaidőnek a munkáltatók, és csak ezután fizetnek kiemelt díjazást.
Antal Szalmás Tamás szakértő, a per szervezője szerint ezt a rendelkezést hatályon kívül kellett volna helyezni az uniós csatlakozás időpontjától, hiszen az Európai Bíróság többször kimondta, hogy az ügyelet teljes egészében munkaidőnek tekintendő, így Magyarországnak is ezt a szabályt kellett volna követnie. Nemrég egyébként a szolnoki Hetényi Géza Kórház baleseti sebészetén dolgozó orvosok ügyében született a mostanihoz hasonló jogerős döntés. Mindkét esetben azonban úgynevezett közbenső ítéletet hozott a bíróság, azaz csak a jogalapról döntött. Arról egy új eljárásban határoznak majd, hogy a doktoroknak visszamenőleg jár-e pénz, és ha igen, mennyi.
Antal Szalmás Tamás egyébként azt fontolgatja, hogy a Munkavédelmi Felügyelőséghez fordul, mert a két jogerős bírósági döntés ellenére sem követik az egészségügyben a szabályt, s továbbra is csak az ügyeletnek egy részét ismerik el munkaidőként.
Közben a Magyar Orvosi Kamara (MOK) titkára, Mánya Kristóf – Antal Szalmás Tamással egyeztetve – arra kéri a köztestületet, hogy forduljon az Európai Bizottsághoz, s a hazai bírósági ítéletekre hivatkozva kezdeményezzen eljárást a magyar állam ellen. Ennek következtében az Európai Bizottság az Európai Bírósághoz fordulhat annak eldöntéséért, megszegte-e a magyar állam az uniós csatlakozási szerződést azzal, hogy a hazai joganyag EU-s harmonizációjakor nem vette figyelembe az ügyeleti rendszer szabályozásával kapcsolatban hozott Európai Bírósági döntéseket. Ha a bíróság kimondja a felelősséget, akkor pénzbírságot szabhat ki, s akár fel is függeszthetik hazánk szavazati jogát az európai döntéshozatalban – vélekedett Antal Szalmás Tamás, hozzátéve, az utóbbi szankcióra még soha nem volt példa. Ebben az esetben a magyar állam közvetlenül felelőssé válna a kifizetetlen ügyeleti díjak miatt, s így a bírósághoz forduló egészségügyi dolgozók már közvetlenül az államot perelhetnék.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.