A kormány most próbálkozik negyedszer a felsőoktatási képzési szerkezet átalakításával, ám valamennyi kísérlete az Alkotmánybíróságon köt ki – jelentette ki Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke. A volt oktatási miniszter emlékeztetett: a kabinet először rendeletben akarta szabályozni a kérdést, ám a testület megsemmisítette a jogszabályt, mivel az egyetemi képzés rendjét törvényben kell szabályozni. Másodszorra az idei költségvetés rendelkezett szerkezetátalakításról, ám a szabályozás ismét az Alkotmánybírósághoz került. Nyáron a kormánypárti többség elfogadta az új felsőoktatási törvényt, de azt még a kihirdetés előtt előzetes normakontrollra küldte a testülethez Mádl Ferenc akkori államfő.
A legutóbbi próbálkozás Gusztos Péter szabad demokrata és Szabó Zoltán szocialista képviselő törvénymódosító javaslata volt, amit meg is szavaztak a kormánypártok. A Fidesz szerint azonban ez is alkotmányellenes, mivel a kormány hatáskörébe utalja a képzés szerkezetének szabályozását, és nem törvényben szabályozza azt. A Fidesz még a héten az Alkotmánybírósághoz fordul az ügyben.
A párt ezenkívül országgyűlési határozati javaslatot nyújt be a Nemzeti Tankönyvkiadó Rt. privatizációjának kivizsgálására. Ennek alapján az Országgyűlés felkérné a kormányt, hogy független szakértő bevonásával vizsgálja meg a tankönyvkiadó privatizációs eljárását. Pokorni leszögezte: függetlenül attól, hogy milyen kapcsolatai voltak a miniszterelnöknek Erdős Ákossal, a kormányfőnek esküjéhez hűen kell eljárnia. Hozzátette: meggyőződése, hogy egy magára valamit is adó miniszterelnöknek vizsgálatot kell kezdeményeznie az ügyben, és meg kell állapítania a személyi felelősséget. Pokorni utalt az Állami Számvevőszék jelentésére, amely több szabálytalanságot is talált a privatizáció kapcsán.
A párt törvényjavaslatot nyújtott be a falusi iskolák megmentése érdekében is. A módosítás szerint létszámtól függetlenül járna minden iskolának a fejenként tízezer forintos plusztámogatás, és jelentősen növekedne a kis iskolákat segítő kiegészítő támogatás. Pokorni kijelentette: végre kiderül, hogy a miniszterelnök csak beszél a kis iskolák megmentéséről, miközben folytatódik a három éve megkezdődött durva körzetesítési politika, vagy valóban tesz is az intézmények megmaradásáért.
MSZP: Bizonytalanságot kelt a Fidesz. Arató Gergely, az oktatási tárca politikai államtitkára szerint a Fidesz mindent elkövet, hogy a választások előtt a lehető legnagyobb bizonytalanságot keltse az oktatásban. A felsőoktatási törvény kapcsán egy nem erre a fejezetre vonatkozó alkotmánybírósági határozatot citálnak elő. Az államtitkár a távirati irodának azt mondta: ez a zavarkeltés veszélyezteti a 2006-os felsőoktatási tanévkezdést, továbbá azt, hogy a felvételizők világosan lássanak. A kistelepülési iskolákról benyújtott törvényjavaslatról kifejtette: a módosítások részben későiek, részben koraiak. A tankönyvkiadó privatizációja kapcsán kijelentette: ez a Fidesz magántulajdon-ellenes retorikájának eleme, amelynek célja a miniszterelnök befeketítése.