Felsőoktatás: kudarcra kudarc

Alkotmánybírósághoz fordul a Fidesz a felsőoktatási törvény módosítása miatt. A párt szerint a koalíció az alaptörvénnyel ellentétesen járt el. A párt kivizsgálná a Nemzeti Tankönyvkiadó Rt. privatizációját is. Az oktatási tárca szerint a Fidesz mindent elkövet, hogy a választások előtt a lehető legnagyobb bizonytalanságot keltse az oktatásban.

2005. 10. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormány most próbálkozik negyedszer a felsőoktatási képzési szerkezet átalakításával, ám valamennyi kísérlete az Alkotmánybíróságon köt ki – jelentette ki Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke. A volt oktatási miniszter emlékeztetett: a kabinet először rendeletben akarta szabályozni a kérdést, ám a testület megsemmisítette a jogszabályt, mivel az egyetemi képzés rendjét törvényben kell szabályozni. Másodszorra az idei költségvetés rendelkezett szerkezetátalakításról, ám a szabályozás ismét az Alkotmánybírósághoz került. Nyáron a kormánypárti többség elfogadta az új felsőoktatási törvényt, de azt még a kihirdetés előtt előzetes normakontrollra küldte a testülethez Mádl Ferenc akkori államfő.
A legutóbbi próbálkozás Gusztos Péter szabad demokrata és Szabó Zoltán szocialista képviselő törvénymódosító javaslata volt, amit meg is szavaztak a kormánypártok. A Fidesz szerint azonban ez is alkotmányellenes, mivel a kormány hatáskörébe utalja a képzés szerkezetének szabályozását, és nem törvényben szabályozza azt. A Fidesz még a héten az Alkotmánybírósághoz fordul az ügyben.
A párt ezenkívül országgyűlési határozati javaslatot nyújt be a Nemzeti Tankönyvkiadó Rt. privatizációjának kivizsgálására. Ennek alapján az Országgyűlés felkérné a kormányt, hogy független szakértő bevonásával vizsgálja meg a tankönyvkiadó privatizációs eljárását. Pokorni leszögezte: függetlenül attól, hogy milyen kapcsolatai voltak a miniszterelnöknek Erdős Ákossal, a kormányfőnek esküjéhez hűen kell eljárnia. Hozzátette: meggyőződése, hogy egy magára valamit is adó miniszterelnöknek vizsgálatot kell kezdeményeznie az ügyben, és meg kell állapítania a személyi felelősséget. Pokorni utalt az Állami Számvevőszék jelentésére, amely több szabálytalanságot is talált a privatizáció kapcsán.
A párt törvényjavaslatot nyújtott be a falusi iskolák megmentése érdekében is. A módosítás szerint létszámtól függetlenül járna minden iskolának a fejenként tízezer forintos plusztámogatás, és jelentősen növekedne a kis iskolákat segítő kiegészítő támogatás. Pokorni kijelentette: végre kiderül, hogy a miniszterelnök csak beszél a kis iskolák megmentéséről, miközben folytatódik a három éve megkezdődött durva körzetesítési politika, vagy valóban tesz is az intézmények megmaradásáért.



MSZP: Bizonytalanságot kelt a Fidesz. Arató Gergely, az oktatási tárca politikai államtitkára szerint a Fidesz mindent elkövet, hogy a választások előtt a lehető legnagyobb bizonytalanságot keltse az oktatásban. A felsőoktatási törvény kapcsán egy nem erre a fejezetre vonatkozó alkotmánybírósági határozatot citálnak elő. Az államtitkár a távirati irodának azt mondta: ez a zavarkeltés veszélyezteti a 2006-os felsőoktatási tanévkezdést, továbbá azt, hogy a felvételizők világosan lássanak. A kistelepülési iskolákról benyújtott törvényjavaslatról kifejtette: a módosítások részben későiek, részben koraiak. A tankönyvkiadó privatizációja kapcsán kijelentette: ez a Fidesz magántulajdon-ellenes retorikájának eleme, amelynek célja a miniszterelnök befeketítése.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.