Gyurcsány ismét Orbánt szólongatta

A radikálisoktól való elhatárolódásra szólította fel a Fideszt Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, aki az euró bevezetésével kapcsolatban tegnap is a 2010-es időpont kitolását magyarázta. Parlamenti felszólalásában a miniszterelnök ismét sokat foglalkozott az ellenzék vezető ereje politikájának értékelésével. A kormányfő lényegében évet értékelt tegnap.

2005. 10. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kellő ambícióval és tehetséggel látott neki a feladatok megoldásának a jelenlegi kormány – mondta napirend előtti felszólalásában Gyurcsány Ferenc. A miniszterelnök egy igazságosabb és biztonságosabb világ megteremtéséről beszélt, mert mint fogalmazott, több a mélyen berögzült igazságtalanság az országban, mint azt hitte. Értékelése szerint a száz lépés programról már kevesebbet viccelődnek a parlamentben az ellenzéki képviselők, bár az emberek már korábban is értették a célkitűzéseket. Úgy vélekedett, a kormány az emberek dolgával foglalkozik, hiszen felemelik a minimálbért, s függővé teszik azt az iskolai végzettségtől, csökkentik az adóterhelést, az üzemanyagárak áfáját, az idősügyi tanács javaslatai alapján átfogó nyugdíjkorrekcióba kezdenek. – Végre az ellenzék elnöke sem a genetikával foglalkozik, hanem a bérrendszerrel – jegyezte meg a kormányfő, aki szerint ez is bizonyítja, hogy a kabinet értelmes dolgokra koncentrál. Hosszasan méltatta kormányának munkáját, amely szerinte eredményre vezetett, és számos mondatába beleszőtte az „igazságos” szót. Az államháztartás hiánya kapcsán a miniszterelnök kifejtette: a kormányban van eltökéltség, hogy mérlegelje az előnyöket és a hátrányokat. – Közös forintjainkat megpróbáljuk közös ügyeinkre fordítani, autópálya-építésre, a nyugdíjrendszer átalakítására, s mindeközben szem előtt kell tartani a költségvetési egyensúlyt is – tette hozzá. Az igazságosabb nyugdíj- és családtámogatási rendszer érdekében egy-két évvel ki lehet tolni az euró bevezetését – mondta Gyurcsány, aki egyben örömét fejezte ki, hogy Orbán Viktor e tekintetben rugalmas álláspontot képvisel.
Hazánk külpolitikájáról szólva a kormányfő közölte: Magyarország normalizálta kapcsolatait a dinamikusan fejlődő ázsiai térséggel és Oroszországgal. A határon túli magyarokkal kapcsolatban megjegyezte, hogy a magyar–magyar kapcsolatok minden korábbinál érzékenyebbek és feszültebbek most, a tavalyi népszavazás óta. Voltak olyan erők, amelyek Románia EU-csatlakozási szerződésének jóváhagyását a székelyföldi autonómiához kapcsolták, mint ahogy Orbán Viktor is korábban, de a Fidesz elnöke képes volt radikálisaitól elhatárolódni, és felelősen dönteni a parlamentben – fogalmazott Gyurcsány, majd rossz néven vette, hogy a magyar jobbközép – Franciaországgal és Németországgal ellentétben – a szövetséget keresi több helyütt is a radikális jobboldallal. A miniszterelnök szerint nem a demokratikus felfogás érvényesül, amikor a belvárosban a Fidesz a Jobbikkal és a MIÉP-pel működik együtt.
Áder János, a Fidesz frakcióvezetője reagálásában azt mondta: az elmúlt egy évben Gyurcsány Ferenc csak beszélt, beszélt, sokat beszélt. Mi is lett az ígéretekkel, az ingyenes szívgyógyszerrel, az ingyenes óvodai-bölcsődei étkeztetéssel és az ingyenes utazással? – tette fel a kérdést a politikus, majd meg is válaszolta: – Semmi. – Azt ígérték, hogy megtartják és továbbfejlesztik az előző kormány által kidolgozott családtámogatási rendszert, a Széchenyi-tervet, ehhez képest szétverték azokat – mondta Áder, aki szerint a Gyurcsány-kormány kevesebb autópályát épít, mint amennyit ígért, ráadásul indokolatlanul drágán. Ötven százalékkal kell többet fizetni a gyógyszerekért a nyugdíjasoknak, akiket még a gáz- és a villanyáremelések is hátrányosan érintettek. – Most nyolcmilliárd forint szerepel a költségvetésben a nyugdíjkorrekcióra, de milyen jó lett volna, ha ez a gondoskodó szándék előbb megjelenik, mint a kormányzati irodabútor- és a mobiltelefon-vásárlás, hiszen az előbbi nyolc-, utóbbi pedig hétmilliárd forintjába került az államnak – hangsúlyozta. Emlékeztetett, a Mol-részvények eladásával 193 milliárd forintos hátrányt okozott a kormány az országnak. Az euró bevezetésénél pedig Gyurcsány Ferenc Kóka János gazdasági minisztert is „lesre futtatta”, mivel a három párt által aláírt gazdaságpolitikai nyilatkozat is az euró 2010-es bevezetésével számol.
Lendvai Ildikó szerint falusi iskolák padjaira és várótermi székekre költötték a nyolcmilliárd forintot. Az MSZP frakcióvezetője is a nyugdíjrendszer igazságosabbá tételéről beszélt, és a minimálbér adómentessé tételét méltatta.
Kuncze Gábor, az SZDSZ frakcióvezetője szerint a kormány által meghirdetettnél is mélyebb változások kellenek. Óva intett a felelőtlen ígéretektől, s mint fogalmazott, az Országházban vannak olyanok, akik folyamatosan ezeket kérik számon, és még rálicitálnak újabbakkal. Az SZDSZ az euró 2010-es bevezetését szorgalmazza, amelyért szerintük minden erőfeszítést meg kell tenni.
Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője úgy vélte, a kormány a jövő eladását kezdte meg 2002-ben, és azóta sem tud a kabinet úrrá lenni az államháztartáson, amelynek hiánya mindig sokkal nagyobb volt a tervezettnél. Szólt arról is, hogy a kabinet jelenlegi külpolitikája sokkal inkább az elvándorlást segíti elő a határon túli magyar területekről, mint a szülőföldön való boldogulást.
Gyurcsány Ferenc viszontválaszában arra hívta fel a figyelmet, hogy a Fidesz a nyugdíjasok egy részének csak 11 százalékos nyugdíjemelést adott, holott 18 százalékos járt volna. Szerinte nemcsak beszéltek a 2002-es ígéretekről, hanem be is tartották azokat.



Koalíciós fenntartás. Az ötéves nyugdíjkorrekciós program nem kormányálláspont, hanem az MSZP, illetve vezető politikusának, Gyurcsány Ferencnek a javaslata – közölte Horn Gábor, szabad demokrata ügyvivő. Hozzátette, erről, ha kikérik a véleményüket, azt el fogják mondani, de a javaslatot semmiképpen nem lehet kormányálláspontnak mondani, amelyről nem egyeztettek a koalíciós pártok. Közölte: a nyugdíjak alakulása függ az inflációtól és a bérek alakulásától is, így nem látják értelmét egy ötéves nyugdíjprognózisnak. Horn Gábor szerint a választások közeledtével természetes, hogy minden párt kialakítja a saját hosszú távú javaslatát az egyes részprogramok terén.

A Fidesz nem akar szigorítani. Nem támogatja az MSZP a Fidesz azon hét végi javaslatát, amely szerint a negyven év szolgálati idővel rendelkező nők már a nyugdíjkorhatár elérése előtt választhatnának: tovább dolgoznak, vagy nyugdíjazásukat kérik. Az MSZP szerint ez épphogy szigorítaná a nők nyugdíjba vonulását – mondta Simon Gábor (MSZP). Úgy fogalmazott: a jelenlegi szabályozás értelmében 38 év szolgálati idő után jár az öregségi nyugdíj, ehhez képest a 40 éves szolgálati idő szigorítást jelent. Orbán Viktor, a Fidesz elnöke szombaton azt mondta: a 2006-os költségvetéshez módosító javaslatot nyújtanak be annak érdekében, hogy azok az asszonyok, akik 40 éve munkában vannak, elmehessenek nyugdíjba, ha akarnak. A Fidesz közleményben leszögezte, nem akarja szigorítani a nők nyugdíjazását.
– Ez a javaslat azokon az alacsony képzettséggel rendelkező nők tízezrein kíván segíteni, akik nem 17 éves koruk után, hanem már korábban, 14 éves koruktól kezdve dolgoznak, és így 54 éves korukra teljesítették a nyugdíjazáshoz szükséges szolgálati időt – tartalmazza a dokumentum.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.