Hölgyválasz

A klasszikus ókori olimpiákon férjezett nők még a nézőtéren sem foglalhattak helyet, az újkori játékok ötletgazdája, Pierre de Coubertin kifejezetten károsnak tartotta a hölgyek sportját, s szomorúan vette tudomásul, amikor 1900-ban Párizsban huszonketten mégis elindulhattak.

2005. 10. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Azóta a helyzet megváltozott, az egyre kevésbé gyengébbik nem a tavalyi athéni olimpia 201 éremosztásának a 45 százalékában volt érdekelt, s ez az arány egyre inkább közelít az ötven százalékhoz, hiszen a női ökölvívás 2008-ban Pekingben megmutathatja magát, 2012-ben Londonban pedig már éppen annyit ér, mint férfi válfaja. Ellenkező tendencia még nem jutott hivatalos szintre, de Japánban már mozgolódnak a férfi ritmikus gimnasztikázók, az Egyesült Államokban pedig a férfi műúszók. Ez lenne a sportban a teljes egyenjogúság?
Az ókori olimpiák eredete a görög mitológiai múltba vész, de az tény, hogy a nők inkább passzív, mint aktív szerepet játszottak a kialakulásában. Akár Zeusz félrelépésének hírneves gyümölcse, Héraklész, akár kevéssé ismert névrokona, a Zeusz felnevelésében érdekelt Kuroszok egyike, akár a Peloponnészosz félsziget névadója, Pelopsz volt az ünnepi játékok kiötlője, fel sem merült benne, hogy hölgyek is részt vehetnének a versenyeken. Pelopsz szerelme, Hippodameia viszont nők részére szervezett futóvetélkedőt szintén egy-, majd négyévente, de az olimpiáktól függetlenül, tehát maga a sportolás megadatott a gyengébbik nemnek is. Az i. e. 776-tól jegyzett ókori olimpiák élvezete viszont egyáltalán nem, hiszen nők – Démétér szűz papnője kivételével – és rabszolgák nem vehettek részt rajta, sőt férjezett hölgyek nézőként sem. Aki ezt a szabályt megszegte, azt a Tüpaion hegyről a szakadékba lökték.
Egyetlen asszony akadt csupán, aki ellenállt ennek a szabálynak, mégsem büntették meg. Kallipateira igazi sportolócsaládban nőtt fel: édesapja, három bátyja, unokaöccse, sőt fia is olimpiai bajnok volt. Amikor férje meghalt, átvette fia, Peiszidorosz edzésének irányítását. A 94. olimpiára (i. e. 404) férfinak álcázva bejutott, ám Peiszidorosz győzelmekor örömmámorában ledobálta álruháját, leleplezve ezzel asszonyi mivoltát. A büntetést csak családja sportsikereire való tekintettel úszta meg. Esete precedenst teremtett: ettől kezdve az edzőknek minden viadal előtt meztelenül is meg kellett mutatkozniuk, kizárva a csalás lehetőségét.
Mégis akad nő az ókori olimpiai bajnokok, ezen belül a kocsiversenyzők között, az első egy Küniszka nevű spártai királylány volt, aki egyes források szerint i. e. 392-ben, mások alapján négy évvel később győzött Olümpiában. Ám még mielőtt túlságosan ünnepelnénk, jó tudni, hogy Küniszka nem maga hajtotta fogatát, hiszen részt sem vehetett a versenyen, de győztesként mindig a tulajdonost, nem pedig a hajtót tüntették ki.
Az ókori olimpiai játékokat mint barbár maradványt az államvallássá tett kereszténység védelmében Theodosius római császár i. sz. 393-ban betiltotta, a gondolat másfél évezred múlva, a XIX. század végén éledt újjá Pierre de Coubertinnek köszönhetően. A francia pedagógus olyannyira ragaszkodott az eredeti szellemhez, hogy úgy vélte, a nőket nem szabad sportolásra fogni, a küzdelemtől távol kell őket tartani. „A nők feladata az olimpiai játékok alatt ugyanaz, mint az ókorban: a győztes férfiak megkoronázása a babérkoszorúval” – mondta Coubertin 1935-ben, két évvel a halála előtt. Pedig ekkor már harmincöt esztendő eltelt azóta, hogy a második újkori olimpián, 1900-ban Párizsban a 997 induló között huszonkét hölgy is nekivághatott a versenynek. Ezt az 1896-os premierkor, Athénban még nem tehették meg, itt 241 férfi szerepelt 9 sportág 45 számában.
Az 1900-as párizsi játékok teniszgyőztese, az angol Charlotte Cooper volt a modern kori játékok első női olimpiai bajnoka, s sorban követték őt a többiek, no meg a kétneműsödő sportágak: a tenisz után az íjászat és a vitorlázás (1908, London), a műugrás és az úszás (1912, Stockholm), a vívás (1924, Párizs), az atlétika és a torna (1928, Amszterdam), a kajak-kenu (1948, London), a lovaglás (1952, Helsinki), a röplabda (1964, Tokió), a sportlövészet (1968, Mexikóváros), az evezés, a kézi- és a kosárlabda (1976, Montreal), a gyeplabda (1980, Moszkva), a kerékpár, a műúszás és a ritmikus gimnasztika (1984, Los Angeles), az asztalitenisz (1988, Szöul), a cselgáncs és a tollaslabda (1992, Barcelona), a labdarúgás, a softball és a strandröplabda (1996, Atlanta), az öttusa, a súlyemelés, a triatlon, a tekvando és a vízilabda (2000, Sydney), valamint birkózás (2004, Athén).
Manapság minden az egyenjogúság felé mutat. A 2004-es athéni olimpián 34 sportág 201 számában zajlottak az események, 169 a férfiaknak, 135 a nőknek, 7 pedig mindegyiküknek. A lovassportban ugyanis nincs nemi megkötés, tollaslabdában pedig a vegyes páros is olimpiai műsorszám. A csapatsportoknál csak anynyiban nem teljes az emancipáció, hogy bár ugyanannyi aranyérmet osztanak a hölgyeknek, több sportágban kevesebb nemzeti válogatott indulhat. Az alapsportágakat illetően az úszásnál egyenjogúság uralkodik (16-16 férfi- és női szám), az atlétikában majdnem (24-22), a hölgyek csak a 3000 méter akadályfutást és az 50 kilométeres gyaloglást kénytelenek kihagyni. A leginkább megosztónak a baseball és az ökölvívás bizonyult, ahol csak férfiak, valamint a softball, a műúszás és a ritmikus gimnasztika, ahol csak nők indulhattak. A baseball és a softball nem ezért, de az idei szingapúri NOB-kongresszus döntése alapján kikerült az ötkarikás programból. A ritmikus gimnasztika és a műúszás hivatalosan marad a hölgyeké, bár nemrégiben Japánban ritmikus gimnasztikázni, az Egyesült Államokban pedig műúszni kezdtek el férfiak. Azért olimpiai szereplésre nincs esélyük, ha csak nem fordul ki sarkaiból a világ.
Persze csínján kell bánni ezekkel a kijelentésekkel, legalábbis az ellenkező irányú folyamattal kapcsolatban. Legutóbb például az ökölvívás is beállt abba a sorba, amit több más kőkemény, férfias sportág elkezdett, s néhány már be is fejezett az egyenjogúsítás frontján. Az öttusa nem küzdősport, ám ettől még 1912-től 1996-ig csak az urak űzhették ötkarikás szinten. Világbajnokságot 1949-től rendeztek benne, értelemszerűen csak férfiaknak, aztán 1981-ben Londonban lezajlott az első női vb, 1993-tól a két nem közös világversenyeken szerepel, innen egyenes út vezetett a 2000-es sydneyi olimpiáig, ahol a hölgy pentatlonisták bemutatkozhattak. S mondhatjuk, jól tették, hiszen tavaly Vörös Zsuzsanna szerezte meg a szakág második ötkarikás aranyérmét. A súlyemelésről sem gondoltuk pár éve, hogy hölgyeknek való, ehhez képest öt éve Sydneyben egy csapásra 7 súlycsoportot kaptak, igaz, a férfiak eggyel több kategóriában versenyezhetnek.
A küzdősportok közül az 1964 óta olimpián szereplő cselgáncs 1992-ben Barcelonában máris megvalósította a teljes egyenjogúságot, akkortól 7-7 férfi- és női súlycsoportban zajlanak a küzdelmek. A keleti harcművészeteket képviselő tekvando eleve emancipáltan érkezett a játékokra 2000-ben. Az ókor óta érintett birkózóknál egy éve Athénban húzhattak először mezt a hölgyek, mégpedig négy kategóriában, viszont csak szabadfogásban, így az urak 14 kiosztott aranya (7 kötött-, 7 szabadfogás) még aránytalanságot mutat. A hivatalos tervek egyelőre nem ismertek, annyi az októberi budapesti világbajnokságon kiszivárgott, hogy a férfiak két alsó súlycsoportját összevonnák, így teremtve helyet a két újabb női kategóriának. Így ugyanis nem kellene növelni a létszámot, s ez legalább olyan fontos tényező, mint a „nőiesítés”: Jacques Rogge, a NOB belga elnöke többször kijelentette, hogy az ötkarikás műsor változásai nem járhatnak a sportolói tömeg (jelenleg körülbelül tízezer fő) növelésével. Rogge egyébként vendége volt a birkózó-vb-nek, s tetszett neki, amit látott. Tehát a női birkózás is.
A már említett, „férfiasságát” eleddig megőrző amatőr ökölvívás – bár néhány forrás szerint az 1904-es St. Louis-i debütáláskor bemutató jelleggel nők is kesztyűt húzhattak – 1999-ben jutott el odáig, hogy megrendezze első női világbajnokságát az egyesült államokbeli Scrantonban. Eközben a profiknál már évek óta bunyóztak a hölgyek, többek között olyan legendák leányai, mint Muhammad Alié (Laila) vagy Joe Frazieré (Jacquiline). Az elfogadottság és eladhatóság nekik is köszönhető, s a lányok-asszonyok pofozkodásbeli szakmai fejlődése, valamint a korszellem hatása elől nem menekülhetett a sportág amatőr válfaja sem. Ráadásul itt a védőfelszerelések tényleg védik az érzékeny testrészeket, megakadályozzák a súlyosabb sérüléseket, így már várható volt az olimpiai áttörés. Ez három esztendő múlva Pekingben következhet be, ahol a tervek szerint az eddigi 11 férfisúlycsoport száma 8-ra csökken, hogy helyet adjon 4 női kategóriának, 2012-ben Londonban pedig már 6-6 súlycsoportban bokszolhatnának a hölgyek és az urak.
Elfogytak tehát azok a sportágak a nyári olimpiákról, amelyeket nem űzhetnek nők, a téli játékokon ellenben a síugrás és az északi összetett még „tartja magát”. A kérdés, hogy meddig.




Négy olimpia csak nőknek
Pierre de Coubertin nőisport-ellenes sarkos véleményére válaszul 1921-ben létrehozták a Federation Sportive Feminine Internationale nevű szervezetet, röviden az FSFI-t, amely egy év múlva Párizsban már meg is szervezte az első világjátékokat, azaz a nem hivatalos női olimpiát. 1926-ban Göteborgban, 1930-ban Prágában rendeztek hasonló versenyt, míg végül az 1936-os londoni volt a negyedik és egyben az utolsó, amit kimondottan a nőknek szerveztek. A két napon át tartó erőpróbák során 18 nemzet leányai mérték össze tudásukat 12 sportágban, ugyanebben az évben Berlinben, az „igazi” nyári olimpián 331 hölgy versenyezhetett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.