Idén a költségvetés 1521 milliárd forintos kiadással számolt az E-alapban, abban az elkülönített állami kasszában, amelyből az egészségügyi kiadások túlnyomó többségét finanszírozzák. A jövő évi büdzsé tervezetében ennél körülbelül egy százalékkal szerepel nagyobb összeg – 1535,9 milliárd forint, ami a tervezett inflációval számolva reálérték-csökkenést jelent.
Az egészségügy költségvetésében sok tétel elnevezését megváltoztatták, többféle ellátás finanszírozását összevonták, ezért nehéz az összehasonlítás. Annyi mindenesetre kiderül, hogy jövőre az ideinél kevesebb jut majd házi szakápolásra, fogászati ellátásra, művesekezelésre, gyógyfürdőre, gyógyászati segédeszközökre, gondozóintézeti ellátásra, beteg- és halottszállításra. Valamivel több pénz jut viszont a sürgősségi, a háziorvosi és a védőnői ellátásra.
Rácz Jenő egészségügyi miniszter szerint az ágazat prioritást élvez a 2006-os költségvetésben. Biztonság, igazságosság, bátorság – ennek jegyében készült az ágazati büdzsé terve is, mondta a szaktárca vezetője. Kiemelten kezelik a sürgősségi ellátást, új mentőautókat szereznek be, új mentőállomásokat építtetnek, és fejlesztik a légi mentést. Ezenkívül fontos szerepet szánnak a rákellenes programnak, milliárdokat fordítanak új altató- és lélegeztetőgépek beszerzésére, valamint más beruházásokra – említett példákat arra, hogy mely területeken remél jelentős előrelépést. Hozzátette: stabilabbá teszik az egészségügy gazdálkodását is azzal, hogy az állam átutalja a járulékot az E-alapba például a nyugdíjasok és a magukról gondoskodni nem tudók után, igaz, ezzel csak a kassza hiánya csökken majd.
Kökény Mihály, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának szocialista tagja is úgy látja, hogy a költségvetés tartalmaz fedezetet azokra a célokra, amelyek a kormány 21 lépéses egészségügyi programjában szerepelnek. A kiemelt területekre tehát lesz pénz, ilyen szempontból sikeresnek tekinthető az ágazat – mondta. Kökény Mihály szerint is prioritás lesz a sürgősségi, a háziorvosi és a védőnői ellátás. Több onkológiai beteget vizsgálhatnak majd új, korszerű diagnosztikai eljárással (PET-tel), és fejlesztik a sugárterápiás ellátórendszert is.
Gógl Árpád, az Orbán-kormány egészségügyi minisztere szerint viszont csak rózsaszín szemüveggel nézve lehetne az egészségügyet a 2006-os büdzsé nyertesének nevezni. Mint mondta, az E-alap költségvetése reálértéken csökken, még akkor is, ha jövőre csak kétszázalékos inflációval számolunk. A tényleges veszteség több mint harmincmilliárd forint. Nyakunkon a madárinfluenza, s elképzelni sem lehet, hogy miként lesz képes az ezzel kapcsolatos válságterv végrehajtására az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat ezekkel a költségvetési lehetőségekkel – hívta fel a figyelmet.
Selmeczi Gabriella, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának fideszes tagja szerint az egészségügy nyomorának felszámolása helyett az egészségügyet számolja fel a jövő évi költségvetés. Rácz Jenő a bátorság költségvetésének nevezte a terveket, amely Selmeczi Gabriella szerint valóban igaz abból a szempontból, hogy bátorság kell a rendszer ilyen szintű szétrombolásához. Szerinte minden eddigi kormány prioritásnak tekintette a sürgősségi ellátást, ám amit jövőre szánnak fejlesztésre, az alig jelent majd érzékelhető javulást. Ugyanakkor szinte teljesen megszűnik a népegészségügyi program, és a parlagfűirtásra sem lesz állami pénz – hívta fel a figyelmet.
Elképesztő fordulat jön az időjárásban, erre készüljön fel!