Lőszer-megsemmisítés családi alapon

Csaknem 292 millió forintos szerződést írhatott alá egy nyírbogáti szocialista vállalkozó irányítása alatt álló cég a honvédelmi tárca beszerzési hivatalával harckocsi- és tüzérségi lőszerek hatástalanításáért. A Nyír-Uncia Kft. az eszközök bontása után mintegy 300 tonna rézhulladékot is értékesíthet, a hatástalanítást követően keletkező acélhulladékot pedig egy olyan német hátterű társaság adja el, ahol a kft. első emberének veje az ügyvezető. A hulladékhasznosításból így a Honvédelmi Minisztériumtól elnyert több száz millió forinton túl további tízmilliókkal növelheti a bevételeit a családi vállalkozás.

2005. 10. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ellenőrzést tartott nemrég a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei rendőrség a megye színesfémmel foglalkozó cégeinek telephelyein, és egy nyírbogáti vállalkozónál a rendőrök érdekes tárgyat találtak. A telepet üzemeltető cég tájékoztatása szerint egy „rakétára emlékeztető formájú” katonai lőszerre akadtak, és megkérdezték, hogy az eszköz honnan származik, illetve milyen tevékenységet folytatnak ezzel a társaság hulladékgyűjtő területén?
A cég közlése szerint egy hatástalanított tanklőszer alkatrészéből olvasztották ki a volfrámot, mert ezzel együtt nem tudták volna értékesíteni a fémet egy betonacélt gyártó üzemnek.
Simon Miklós nyírbogáti polgármester állítja, hogy a helybéliek többször is megkeresték az ügyben, mert „rettegnek” a Nyír-Uncia Kft. telephelyén őrzött anyagok hatásaitól. Kabai Károly, a cég vezetője viszont megkeresésünkre „aljas rágalomnak” nevezte a feltételezést. Szerinte a polgármester „akciója” egy hatalmi harc része, amelylyel el akarja őt lehetetleníteni. Kabai ugyanis az előző választási ciklusban alpolgármester lehetett az MSZP színeiben, és tervei között van, hogy az idén is megmérettesse magát a faluban.
A tényekhez tartozik, hogy a rendőrség tájékoztatása szerint nem tártak fel szabálytalanságot a telephelyen, Kabai Károlyt pedig a jelenlegi, ellenzéki vezetésű képviselő-testület – három másik szocialista önkormányzati képviselővel egyetemben – kizáratta a falu közgyűléséből. A történtek azonban jócskán túlmutatnak egy nyírségi település politikai játszmáin. Lapunk kiderítette, hogy az ügy hátterében több száz millió forint állami pénz felhasználásáról van szó, egy családi vállalkozás segítségével.
Kabai Károly telephelyein ugyanis nemcsak néhány harckocsilőszerből származó hulladékot tárolnak. Mint megtudtuk, a szocialista vállalkozó irányítása alatt álló cég közel 292 millió forint értékben kötött szerződést a Honvédelmi Minisztérium (HM) Beszerzési és Biztonsági Beruházási Hivatalával 2005 tavaszán különböző típusú tüzérségi és harckocsilőszerek hatástalanítására. A Kabai Károly által vezetett Nyír-Uncia Kft. a megállapodás értelmében csaknem 4200 tonna lőszert kell hogy hatástalanítson. A vállalkozó – állítása szerint – mintegy 200 millió forintot fektetett be a tevékenységbe, amelyet egy hajdúhadházi katonai objektumban lévő, csaknem 28 ezer négyzetméteres telephelyen végez. Az üzem telephelyének és épületeinek bérletéért évente ötmillió forintot fizet a cég a HM-nek. A társaság állítása szerint összességében százmilliós kiadás lehet majd a lőpor külföldre szállítása is.
Szerinte azért is lehetett befutó a pályázaton, mert már régóta a katonai raktárak közelében lévő településen tevékenykedik hulladékhasznosító kereskedőként, így a veszélyes anyagokat nem kellett nagy távolságokra szállítani, ami jelentősen növelné a költségeket. A Nyír-Uncia Kft. lőszer-megsemmisítő üzeme az ország keleti szélén található, Hajdúhadház és Hajdúsámson között egy régi katonai objektumban.
A bejáratnál biztonsági őrök állnak, akik ottjártunkkor elvettek tőlünk minden hang- és képrögzítő eszközt, mert részben titkos katonai létesítménybe érkeztünk. A honvédségi raktár nem minden területe látogatható, és bizonyos kérdéseket sem tehettünk fel a kísérőinknek, például az őrszemélyzetről vagy a lőszerek mennyiségéről, mert ezek szigorúan titkos információnak számítanak. Az üzemet havonta többször meglátogatja a katonai titkosszolgálat, és hetente ellenőrzést tartanak az objektumban a Honvédelmi Minisztérium technológiai hivatalától is. A munkatársak mindegyikének nemzetbiztonsági átvilágításon kellett átesnie. Az üzemben jelenleg a hadrendből kivont T–55-ös szovjet harckocsik lövedékeit szerelik szét egy nemrég felújított gépsor segítségével. A látogatásunkkor legalábbis ezt mutatták meg a vendéglátók, állításuk szerint a Nyírbogáton talált „rakétaformájú tanklőszereket” már elszállították az összes telephelyről. A veszélyes alkatrészeket – például a lőportölteteket a hüvelyekből – biztosított helyiségekben távolítják el, ahol hőérzékelőket helyeztek a plafonra, és szikramentessé tették a padlót. A robbanóanyagot olvasztókádakban távolítják el a lövedékekből. A hatástalanítás után a rézhüvelyeket és -forgácsokat a Nyír-Uncia Kft. értékesíti. Egy tanklőszer rézhüvelye közel 8,5 kilogramm, és a roszszabb minőségű sárgaréz kilójáért is legalább 250-300 forintot adnak a piacon. A Nyír-Uncia Kft. közlése szerint 4200 tonna lőszerből közel 250-300 tonna rézhulladék keletkezik. A jelenlegi árak alapján ennyi rézhulladékért hatvan-hetven millió forintot is lehet kapni a felvásárlóktól. A lőszerekről leforgácsolt vörösrézért szintén jól fizethetnek a társaságnak.
A hatástalanításért felvett összegen felül tehát a bontásból származó hulladékok értékesítésével is bevételekre tehet szert a Nyír-Uncia Kft. „Családon belül” értékesítik a lövedékek robbanószertől mentesített acélhulladékát is. Ezt ugyanis az Ud Stahl Recycling Kft. adja el az Ózdi Acélműveknek. Az Ud Stahl Kft. ügyvezetője Kabai Károly veje, aki többek között a Nyírbogát közelében lévő Hajdúhadházon vezet hulladéktelepet.
Az Ud Stahl Kft. tavaly több száz tonna, harckocsik és páncélozott harci járművek bontásából származó vasanyagot vásárolt a honvédelmi tárca tulajdonában lévő HM Currus Rt.-től, amit szintén Ózdon értékesített.
A HM Currus Rt. vezérigazgató-helyettesévé tavaly év elején Tácej Zoltánt nevezték ki, aki korábban a Nyír-Uncia Kft. tagjaként tevékenykedett, és Kabai Károly nyírbogáti telepén dolgozott. Kabai erről lapunknak úgy nyilatkozott: természetes, hogy egy cég vezérigazgató-helyettese „nem ad el vadidegeneknek hulladékot”, hiszen nem biztos, hogy megkapja az árát, és ezzel az állását veszélyezteti. Ács János, a HM Currus Rt. vezérigazgatója az új vezető kinevezéséről annyit közölt: korábban „munkakapcsolat” volt a társaság és a fiatal gépészmérnök között, akit azért alkalmaztak, mert kellett egy személy, aki „irányítja, kézbe veszi és mozgatja” a hadrendből kivont eszközök gyorsabb felszámolását.
Az Ud Stahl Kft.-nek eladott fémhulladékról szólva elismerte, hogy 300 tonnányi acélhulladékot értékesítettek a cégnek, de üzleti titokra hivatkozva azt nem árulta el, hogy mennyiért adták el a bontásból származó anyagokat. Az ÁPV Rt. megbízásából egy társaság bonyolította le a versenyeztetést a hadrendből kivont eszközök megsemmisítésére, és a pályázaton a HM Currus Rt. nyert, amely később eladta a bontásból származó fémet – tette hozzá a vezérigazgató.
A honvédelmi tárca lapunkat úgy tájékoztatta, hogy a Nyír-Uncia Kft. által megnyert beszerzés pályáztatásakor mindazon magyar cégeket megszólították, akik engedéllyel rendelkeznek a hatástalanító tevékenység végzésére Magyarországon. A HM állítása szerint a nyertes kiválasztása a legalacsonyabb összegű ellenszolgáltatás elve alapján történt.



Juhász rakétafejet visz Amerikába. Juhász Ferenc elviszi ajándékba az első olyan rakétafejet az Egyesült Államokba, amelyet az amerikai együttműködéssel megkezdődött magyarországi rakétamegsemmisítési program keretében szereltek le – jelentették be a tárcavezető sajtótájékoztatóján. Mint ismeretes, egy megállapodás alapján az Egyesült Államok segítséget nyújt Magyarországnak a Magyar Honvédség birtokában lévő, de már nem használt, vállról indítható légvédelmi rakéták megsemmisítéséhez. A minisztérium közleménye szerint az intézkedés azt a célt szolgálja, hogy a szóban forgó fegyverzetek soha ne kerülhessenek bűnözők és terroristák kezébe. A megállapodásnak megfelelően Magyarország amerikai közreműködéssel a korábbi Szovjetunió által gyártott 1540 Sztrela 2-es típusú rakétát semmisít meg. Az Egyesült Államok 350 ezer dollárral (72 millió forinttal) járul hozzá az összességében 350 millió forintos programhoz. A hatástalanítás információink szerint a HM Arzenál Rt. megbízásából Szlovákiában történik majd a Trend-Fix Kft. részvételével.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.