Juhász Ferenc honvédelmi miniszter az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságát tegnap a kémügy kapcsán készített jelentésről tájékoztatta. Ismert, a tárcavezető a kormány mellett működő nemzetbiztonsági kabinet vezetője, így ő ismertette a Tóth András nemzetbiztonsági államtitkár által készített, jelenleg államtitoknak minősülő dokumentum részleteit.
Juhász Ferenc az ülés után azt mondta: nem csak fideszes politikusok neve szerepelt a dokumentumban, ám további kérdésekre nem volt hajlandó válaszolni. Közölte továbbá, hogy a testület ülésén azt a kérdést feszegették, mi a teendő, ha politikusok is érintettnek bizonyulnak nemzetbiztonsági ügyekben, s hogyan kerülhető el a szolgálatok tevékenységével öszszefüggő információk politikába való kiszivárogtatása.
Kövér László, a nemzetbiztonsági bizottság fideszes elnöke a maratoni ülést követően úgy fogalmazott: ha egyetértettek volna, akkor nem vitatkoztak volna. Szerinte politikai jelentést ismertek meg, hiszen az nem a szolgálatok szakmai jelentése volt, hanem egy Tóth András titkárságán készített anyag. Hozzátette: Tóth kikerülte azokat a kérdéseket, amelyek a kormánypárti politikusokra vonatkoztak. Közölte: mivel a nemzetbiztonsági kabinet és a szolgálatok folytatják a tényfeltáró munkát, a bizottság annak lezárása után vagy új információk esetén tér vissza az ügyre.
Tóth Károly, a nemzetbiztonsági bizottság MSZP-s alelnöke a távirati iroda kérdésére kifejtette: a testület szocialista képviselői kezdeményezik, hogy újra megtörténjen a bizottság minden tagjának C típusú nemzetbiztonsági ellenőrzése, mert felmerült a lehetősége, hogy a tagok részt vállaltak a „kémügy” információi kiszivárogtatásában. Egyúttal levélben fogja kérni Tóth Andrást, vizsgálja meg, lehetőség van-e az ügyről készített öszszefoglaló jelentésének nyilvánosságra hozatalára. Kövér László erre úgy reagált lapunknak: Tóth Károly jócskán a bizottság ülésének berekesztése előtt távozott. Sajnálatát fejezte ki, hogy nem tudott végig ott maradni az ülésen, mert ha így lett volna, vélhetően nem tesz ilyen elhamarkodott nyilatkozatot.
A Népszabadság tegnapi számában egyébként már beszámolt a jelentés állítólagos részleteiről. – A kémügyben a Fidesz egyes politikusai próbáltak államtitkok és a nemzetbiztonsági szolgálatok felhasználásával lejárató akciót szervezni a magyar kormány ellen – közölte a napilap. A Népszabadság információit senki nem kívánta megerősíteni. Ismert, lapunk korábban arról számolt be, hogy a Nemzetbiztonsági Hivatal gyanúja szerint Sz. I. és férje a román hírszerzésnek is dolgozott. Közöltük továbbá, hogy Sz. I. intim viszonyba került egy volt és egy jelenlegi miniszterrel. A sajtó Sz. I.-t Szatmári Ildikóval azonosította be, s Magyar Bálint oktatási, illetve Hiller István volt kultuszminiszter leszögezte: a hölggyel csak munkakapcsolatban volt. Lapunk cikkét követően román orgánumokban lehallgatási- jegyzőkönyv-részletek jelentek meg. Ezt követően az NBH vizsgálatot indított. A kémügyről egyébként először Gyurcsány Ferenc tett említést, amikor baloldali újságírókkal egyeztetett. Ezt a Hírszerző internetes lap is megerősítette.
Menczer Tamás: Mi lesz így velünk?!