Még nem zárult le a kémügy

Csaknem öt órán át vitatkoztak tegnap az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságában a kémügyről készített jelentésről. Az ülést követően a politikusok államtitokra hivatkozva részletekről nem nyilatkoztak, igaz, a Népszabadság már tegnapi számában beszámolt a Tóth András nemzetbiztonsági államtitkár által elkészített dokumentum állítólagos részleteiről.

2005. 10. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Juhász Ferenc honvédelmi miniszter az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságát tegnap a kémügy kapcsán készített jelentésről tájékoztatta. Ismert, a tárcavezető a kormány mellett működő nemzetbiztonsági kabinet vezetője, így ő ismertette a Tóth András nemzetbiztonsági államtitkár által készített, jelenleg államtitoknak minősülő dokumentum részleteit.
Juhász Ferenc az ülés után azt mondta: nem csak fideszes politikusok neve szerepelt a dokumentumban, ám további kérdésekre nem volt hajlandó válaszolni. Közölte továbbá, hogy a testület ülésén azt a kérdést feszegették, mi a teendő, ha politikusok is érintettnek bizonyulnak nemzetbiztonsági ügyekben, s hogyan kerülhető el a szolgálatok tevékenységével öszszefüggő információk politikába való kiszivárogtatása.
Kövér László, a nemzetbiztonsági bizottság fideszes elnöke a maratoni ülést követően úgy fogalmazott: ha egyetértettek volna, akkor nem vitatkoztak volna. Szerinte politikai jelentést ismertek meg, hiszen az nem a szolgálatok szakmai jelentése volt, hanem egy Tóth András titkárságán készített anyag. Hozzátette: Tóth kikerülte azokat a kérdéseket, amelyek a kormánypárti politikusokra vonatkoztak. Közölte: mivel a nemzetbiztonsági kabinet és a szolgálatok folytatják a tényfeltáró munkát, a bizottság annak lezárása után vagy új információk esetén tér vissza az ügyre.
Tóth Károly, a nemzetbiztonsági bizottság MSZP-s alelnöke a távirati iroda kérdésére kifejtette: a testület szocialista képviselői kezdeményezik, hogy újra megtörténjen a bizottság minden tagjának C típusú nemzetbiztonsági ellenőrzése, mert felmerült a lehetősége, hogy a tagok részt vállaltak a „kémügy” információi kiszivárogtatásában. Egyúttal levélben fogja kérni Tóth Andrást, vizsgálja meg, lehetőség van-e az ügyről készített öszszefoglaló jelentésének nyilvánosságra hozatalára. Kövér László erre úgy reagált lapunknak: Tóth Károly jócskán a bizottság ülésének berekesztése előtt távozott. Sajnálatát fejezte ki, hogy nem tudott végig ott maradni az ülésen, mert ha így lett volna, vélhetően nem tesz ilyen elhamarkodott nyilatkozatot.
A Népszabadság tegnapi számában egyébként már beszámolt a jelentés állítólagos részleteiről. – A kémügyben a Fidesz egyes politikusai próbáltak államtitkok és a nemzetbiztonsági szolgálatok felhasználásával lejárató akciót szervezni a magyar kormány ellen – közölte a napilap. A Népszabadság információit senki nem kívánta megerősíteni. Ismert, lapunk korábban arról számolt be, hogy a Nemzetbiztonsági Hivatal gyanúja szerint Sz. I. és férje a román hírszerzésnek is dolgozott. Közöltük továbbá, hogy Sz. I. intim viszonyba került egy volt és egy jelenlegi miniszterrel. A sajtó Sz. I.-t Szatmári Ildikóval azonosította be, s Magyar Bálint oktatási, illetve Hiller István volt kultuszminiszter leszögezte: a hölggyel csak munkakapcsolatban volt. Lapunk cikkét követően román orgánumokban lehallgatási- jegyzőkönyv-részletek jelentek meg. Ezt követően az NBH vizsgálatot indított. A kémügyről egyébként először Gyurcsány Ferenc tett említést, amikor baloldali újságírókkal egyeztetett. Ezt a Hírszerző internetes lap is megerősítette.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.