Mellékeltek egy nyereményszelvényt az október 1-jét követően kiküldött méhnyakrákszűrési behívókhoz. Ha a nők a vizsgálat után az orvossal lepecsételtetik azt, és visszaküldik a megadott postacímre, akkor részt vesznek a játékban – mondta Kökény Mihály népegészségügyi kormánymegbízott. A sorsolás februárban várható, a betegek világnapján. A fődíj egy szponzor által felajánlott személygépkocsi, de kisorsolnak majd további ajándékokat, például wellnesshétvégét is.
Kérhető nyereményszelvény a nagyobb postahivatalokban is – hívta fel a figyelmet Kökény Mihály –, hogy azok se maradjanak ki a játékból, akiknek korábban küldték ki a behívót. Ők ismét elmehetnek a vizsgálatra, a költségeket az állam vállalja – szögezte le. Csak azok vehetnek részt a sorsoláson, akik akkreditált helyen végeztetik a vizsgálatot, azok nem, akik magánnőgyógyásznál. Nem- csak a lakosságnak, hanem a szűrést végző orvosoknak is nyereményjátékot indítottak. Az a doktor, akinek a legtöbbször szerepel a pecsétszáma a visszaküldött szelvényeken, 2 millió forintos fejlesztési támogatást nyer – tette hozzá Kökény Mihály. Nemrég a kormány kezdeményezte sms-kampányban több kérdésről szavazhatott a lakosság. Az egyikben arra vártak választ: támogatnák-e, hogy például adókedvezményt kapjanak azok, akik rendszeresen járnak egészségügyi szűrővizsgálatokra. A válaszok többsége „igen” volt. Kökény Mihályt arról kérdeztük, megkezdték-e az ilyenfajta adókedvezmények rendszerének kidolgozását. A kormánymegbízott úgy felelt: áttekintették a külföldi gyakorlatot, ám az állami társadalombiztosítási rendszerekben kevés példát találtak erre. Úgyhogy valószínűleg nálunk sem lesz ilyen kedvezmény, ez már nincs napirenden – fogalmazott.
Modellkísérlet indul. Várhatóan modellkísérletet indítanak a méhnyakrákszűréssel kapcsolatban – tájékoztatta lapunkat Kökény Mihály. A legkisebb településekre ugyanis nem jut el szakorvos, aki a vizsgálatot elvégezné. Az ott élőket pedig nehéz rávenni arra, hogy menjenek el egy másik településre. Ezért két megyében védőnők végzik majd a szűrés első elemét, azaz a kenetlevételt, és a mintát a megfelelő citológiai laborba küldik. A legfrissebb adatok szerint az országosan szervezett méhnyakrákszűrésen a behívott nőknek valamivel több mint négy százaléka vett részt. Azt nem tudni, hogy rajtuk kívül hányan végeztették el a vizsgálatot magánnőgyógyásznál, ám számuk valószínűleg alacsony – tette hozzá Kökény Mihály.