Visszavonná a büdzsét a Fidesz

A jövő évi költségvetési javaslat visszavonását kéri a Fidesz, mert úgy látják, az egészségügyi fejezetekkel sem a politikai célok, sem a szakmai vállalások nem teljesíthetők, ráadásul a kiadási és bevételi tervek is hamisak. A szocialisták szerint viszont igazságos és a fő célkitűzések megvalósulását szem előtt tartó büdzsét készítettek 2006-ra.

2005. 10. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jövőre a források szűkítése miatt az egészségügy korszerűsítése csak korlátozottan valósulhat meg, ami az intézmények működésében is nehézséget okozhat; a gyógyászati segédeszközökre fordítható összeg csökkenése miatt nem lesz elegendő fedezet a lakossági szükséglet kielégítésére; a bevételi előirányzat megalapozatlan, az egészségbiztosítási járulékbevételek tervezett nagysága indokolatlanul magas; a kiadásokat viszont alultervezték; a gyedre és a táppénzre (ezeket szintén az egészségbiztosítási alapból fizetik) annyi pénzt terveztek, hogy az előirányzat teljesítése korlátozó, szigorító intézkedésekkel és az ellenőrzés fokozásával is csak nehezen lenne tartható; forráscsökkenés következik be a fogászati, a gondozóintézeti, a fekvőbeteg-ellátásban és az otthoni szakápolásban – néhány idézet az Állami Számvevőszék kritikáiból, amelyet a 2006-os költségvetési javaslat egészségügyi fejezeteivel kapcsolatban fogalmaztak meg.
Az Országgyűlés egészségügyi bizottságának tegnapi ülésén Gógl Árpád volt szakminiszter, fideszes politikus arra kérte a kormányt, hogy vonja vissza a költségvetési javaslatát. Mint mondta, annak egészségügyi részei ugyanis nem felelnek meg a sokat hangoztatott politikai szándéknak, azaz az államháztartási hiány csökkentésének. Ugyanakkor nem tartalmaz fedezetet a kormány és az Egészségügyi Minisztérium fő szakmai célkitűzéseire sem, így például a daganatos betegek ellátásának javítására. Ráadásul a büdzsé tervezete irreális bevételi és kiadási összegek alapján készült, ami szintén elfogadhatatlan – tette hozzá.
Horváth Zsolt fideszes képviselő a bizottsági ülésen úgy fogalmazott: a kormány a bátorság költségvetésének nevezi a tervezetet, amelylyel annyiban egyetértenek, hogy nagy bátorság kell egy ilyen megalapozatlan költségvetés elkészítéséhez. Szerinte a költségvetés könynyen összedőlhet majd, ami a lakosságot is veszélyezteti. Nincs benne a javaslatban ráadásul az ápolóknak ígért hűségjutalom, az ingyenes szívgyógyszer és az egészségügyi dolgozók bérének fedezete. Ez az utóbbi évek legrosszabb egészségügyi költségvetése, amelynek elfogadása az ágazat kivéreztetését jelentené – fogalmazott.
Kökény Mihály (MSZP) volt egészségügyi miniszter viszont úgy látja: ez egy reális és tisztességes javaslat, amelynek vannak fő prioritásai. Ilyennek nevezte például a mentést, az onkológiai vagy a védőnői ellátást, illetve az altató és lélegeztető gépek cseréjét, amelyre szerinte igenis jelentős többletforrást biztosítanak. Ugyanakkor – szögezte le – vállalják, hogy vannak olyan területek, amelyek most nem kapnak kiemelt támogatást.
Schvarcz Tibor, a bizottság szocialista elnöke úgy fogalmazott: az ellenzéki vélemények tudatos kommunikációs stratégiára engednek következtetni. Rendre azzal riogatják ugyanis a lakosságot, hogy a költségvetés kártyavárként omlik majd össze, de ez Schvarcz szerint nem reális veszély. Hangsúlyozta, hogy nem túlélésre játszanak, hanem biztonságos és a jövőbe mutató javaslatot készítettek.
Az egészségügyi bizottság kormánypárti többségének igen szavazataival, az ellenzék tiltakozása mellett általános vitára alkalmasnak találták a költségvetési javaslatot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.