Alkut kötöttek a miniszterek

Elfogadta a kormány az alkotmányellenesnek talált felsőoktatási törvény javított változatát, de az oktatási tárca által eredetileg benyújtott javaslatot több helyen megváltoztatták. Információink szerint az elégedetlenkedő pénzügyi tárca elérte, hogy a korábbi elképzelésekhez képest szűkítsék az egyetemek mozgásterét, ráadásul a döntéseket előkészítő gazdasági tanácsokba a Pénzügyminisztérium is delegálhat egy tagot.

2005. 11. 19. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elfogadta a kormány az alkotmányellenesnek talált felsőoktatási törvény korrigált változatát, így a javaslatot hétfőn tárgyalhatja az Országgyűlés alkotmányügyi bizottsága – tudta meg lapunk a kormányszóvivői irodától. Kérdésünkre elismerték, hogy voltak vitás kérdések a pénzügyminiszter és az oktatási tárca vezetője között, és a múlt hét végi egyeztetés után még a szerdai kormányülésen is folytatódtak a tárgyalások. A sajtóiroda szerint azonban végül meg tudott egyezni a két fél, és a javaslaton nem változtattak.
Lapunk ezzel szemben úgy tudja, hogy több ponton is módosították az oktatási tárca által eredetileg benyújtott változatot. Információink szerint a Pénzügyminisztérium elérte, hogy az egyetemek gazdasági döntéseit előkészítő testületekbe egy tagot a tárca delegálhasson. Korlátozták az egyetemek vagyongazdálkodását is: az intézmények az új verzió szerint csak a saját tulajdonukban álló vagyonnal bánhatnak szabadon, a rendelkezésre bocsátott eszközöket csupán hasznosíthatják.
Nem érvényesült viszont az igazságügyi tárca akarata, hiszen a jogszabályt annak ellenére gyorsított eljárásban tárgyalják, hogy a módosítások nem csak az alkotmányellenesnek ítélt pontokat érintik.
Sió László, a Fidesz oktatáspolitikai műhelyének vezetője szerint jelentősen megváltozott az oktatási tárca javaslata, és így a szakmai szervezetek támogatása is kérdésessé vált, hiszen ők az eredeti verzióra adták áldásukat. Az ellenzéki politikus kijelentette: a kormány semmit sem tanult és mindent elfelejtett, hiszen könnyen lehet, hogy a jogszabály ötödik változata sem állja ki a jogszerűség próbáját.
Klinghammer István, a Magyar Rektori Konferencia elnöke még nem kapta meg a kormány által elfogadott jogszabályváltozatot. A szakember szerint ugyanakkor nem feltétlenül rossz, ha az egyetemek gazdasági döntései felett szigorodik az ellenőrzés, hiszen így nincs lehetőség a vagyon elkótyavetyélésére.
Lapunk korábban úgy értesült: heves vita alakult ki a kormánytagok között egy múlt hét végi egyeztetésen, mert a pénzügyi és az igazságügyi tárca sem értett egyet az oktatási miniszter által átdolgozott törvényjavaslat egyes részeivel. Információink szerint a pénzügyi szakpolitikusok azt kifogásolták, hogy a felsőoktatási törvény javított változata gyakorlatilag megvonja a döntési jogkört az eredetileg teljhatalommal felruházott, az egyetemtől független, az állam által fizetett emberekből álló irányító testületektől, és az iskolák kezébe adja az irányítást. A PM attól tartott, hogy így a kormánynak nem marad eszköze az intézmények vagyonhasznosításának kordában tartására.
Informátorunk szerint a szocialista kormánytagok között az is felmerült, hogy vegyék le a jogszabályt a Ház napirendjéről, a kormányfő azonban – Magyar Bálint presztízsének fontosságát hangsúlyozva – a szabad demokrata miniszter mellé állt. Időközben a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája bejelentette, hogy nem támogatja a törvény javított változatát, mert az súlyosan sérti a diákok jogait.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.