Átszabták a törvényt

Radikálisan átalakították a felsőoktatási törvényjavaslat alkotmányellenesnek talált részeit. Az eredetileg teljhatalommal felruházott egyetemi irányító testületnek csak előkészítő jogköre lenne majd, tagjai nem kaphatnak fizetést és a testület többségét az intézmény delegálja. Lapunk belső forrásból úgy értesült: a szakmai szervezetek is meglepődtek az oktatási tárca engedékenységén, hiszen az eredeti minisztériumi szándékra szinte rá sem lehet ismerni az új változatban.

2005. 11. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felkészültünk a harcra, de nem volt kivel küzdeni; az oktatási tárca alapjaiban változtatta meg a sérelmezett pontokat, s ennek következtében csökkent a minisztérium befolyása, nőtt az egyetemek önállósága és nyert a felsőoktatás – mondta lapunknak Klinghammer István, a Magyar Rektori Konferencia elnöke, miután hat másik szakmai szervezettel együtt szombaton egyeztetett a minisztériummal az új felsőoktatási törvény jogsértő részeinek megváltoztatásáról. Klinghammer, aki egyúttal az Eötvös Loránd Tudományegyetem rektora, közölte: az irányító testületeket ezentúl gazdasági tanácsoknak hívják majd, amelyeknek döntéshozó helyett csupán előkészítő és ellenőrző szerepük lesz, és az egyetemi szenátusnak rendelik alá azokat. A korábbi törvényváltozat szerint a testületbe csak a minisztérium delegálhatott volna tagokat, az érintettek a tárcától kapták volna a javadalmazást is. Az új variáció értelmében kilenctagú testület esetén hat, héttagú tanácsnál pedig öt tagot az egyetem jelöl, fizetés pedig nem jár a tagoknak. Elvonták a kormány jogkörét a mesterszakok és a doktori képzések indítása kapcsán is: az új verzió szerint az egyetemek, illetve a rektori konferencia dönti el, hogy melyik felsőoktatási intézményben milyen mester- és doktori képzések indulhatnak.
Magyar Bálint oktatási miniszter a megbeszélést eredményesnek értékelte, és kiemelte, hogy konszenzus alakult ki a felek között. A testületeknek várhatóan 2006. március 1-jétől kell majd felállniuk. Ha az egyetem késlekedik a tanács megalakításával, akkor a miniszter bírósághoz fordulhat, viszont – a korábbi változattal ellentétben – nem élhet a normatív támogatások megvonásával.
Októberben az Alkotmánybíróság megsemmisítette a májusban elfogadott, de ki nem hirdetett új felsőoktatási törvény Mádl Ferenc államfő által kifogásolt mind a hét rendelkezését. A testület szerint alapjaiban csorbította volna az egyetemek, főiskolák önállóságát, ha olyan irányító testületeket állítanak az élükre, amelyeknek tagjai függetlenek az egyetemtől, a miniszter megbízásából és a tárca finanszírozása alapján dolgoznak. A törvény stratégiai döntési joggal ruházta volna fel az irányító testületeket a tudományos kutatás és az oktatás témaköreiben, tagjainak ugyanakkor még felsőfokú végzettséggel sem kellett volna rendelkezniük. A törvényjavaslat javított változata várhatóan november harmadik hetében kerül a parlament elé, és még az ősszel szavaznak róla.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.