Fizetnek-e a diákok?

December 10-ig kell eldönteniük a Szegedi Tudományegyetem Havas Henrik nevével fémjelzett Budapest Média Intézete diákjainak, hogy februártól hajlandók-e továbbra is fizetni az államilag finanszírozott képzésért vagy sem. Az ingyenes kurzusra jelentkezők azt sem tudják, hogy februártól hol fognak majd tanulni.

2005. 11. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Levélben kérte a médiaintézet hallgatóit a Szegedi Tudományegyetem, hogy december 10-ig döntsék el: továbbra is fizetnek-e saját zsebből az állam által finanszírozott képzésért, vagy ingyen szeretnének tanulni. Bár első hallásra nyilván mindenki az utóbbit választaná, a dokumentum a fizetős kurzus számos előnyére hívja fel a figyelmet. Aki az ingyenes képzést választja, az februártól tanórán kívül az egyéni felkészüléshez sem használhatja az intézmény technikai eszközeit, jóval kevesebb előadást látogathat, és nem lesz lehetősége a fakultatív, plusz- tudást nyújtó speciálkollégiumokon való részvételre sem. Ezenkívül a nem fizető diák jóval kevesebb szakirány közül választhat. A nem fizető diák azt sem tudhatja, hogy Szegeden vagy Budapesten tanulhat-e februártól, erről ugyanis csak a jelentkezési arány függvényében dönt a rektor.
A fizetős képzésre jelentkezők ezzel szemben betétlapot kapnak a diplomájukba, amely igazolja, hogy a képesítési követelményeket meghaladó tudástöbblettel rendelkeznek. A bölcsészkar dékánjának levelét egy névtelenséget kérő hallgató juttatta el szerkesztőségünkbe. A diák szerint a fiatalok egy része felháborítónak tartja, hogy csak az kap betétlapot az emelt szintű képzésről, aki az utolsó fél évben is befizette a tandíjat. Azok azonban, akik négy és fél évig fizettek, és a hátralévő egy szemeszterre az ingyenes kurzust választják, nem kapnak ilyen papírt. Megjegyezte azt is, hogy csak az elektronikus sajtó szakirányon élnek a diákok a „kiemelkedő” technikai eszközökkel, a többiek nem használják az intézet stúdióját.
A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája jövő heti választmányi ülésén dönt arról, hogy indítanak-e próbapert az egyetem ellen. Aáry-Tamás Lajos oktatási ombudsman lapunknak adott interjújában azt mondta: több ügyvéd is elkérte az állásfoglalását, mert ügyfeleik peres eljárás során akarják visszaszerezni a pénzüket.
Emlékezetes: három fiatal még tavasszal fordult az oktatási jogok biztosához, mert államilag finanszírozott alapképzésen nyolcvanezer forintot kértek tőlük félévente. A pénzt ráadásul Havas Henrik műsorvezető cége, a Média Menedzser Oktató Kft. számlájára kellett befizetni. Az ombudsman szerint az eljárás jogszerűtlen volt, ezért felszólította az iskolát, hogy szüntesse meg a jogsértést, a beszedett pénzt pedig fizesse vissza. A szegedi rektor szerint az intézmény szabályosan járt el. Az egyetem jelenlegi diákjainak felajánlotta, hogy a következő félévtől ingyenes képzésben vehetnek részt. Az intézet korábbi hallgatói nem kapták vissza a pénzüket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.