Arató Gergely, az oktatási tárca politikai államtitkára szerint a törvényjavaslat jogi kereteket nyújt ahhoz, hogy a száz lépés programjának közoktatási és szakképzési lépései megvalósulhassanak. A javaslat legfontosabb céljai közé sorolta a szakképzés munkaerőpiachoz igazítását és az általános iskolák beiskolázási szabályainak megváltoztatását. A beiskolázási szabályokról azt mondta: olyan rendszert szeretnének, amely előnyben részesíti a helyi, valamint a halmozottan hátrányos helyzetű diákokat, a további tanulókat pedig nem válogatással, hanem sorsolással vennék fel. A normatív támogatásokra vonatkozó új szabályok biztosítják az értékállóságot, hiszen azokat a költségekhez és a létszámhoz igazítják.
Az ellenzék szerint azonban az új szabályozás lehetővé teszi, hogy egyik évről a másikra annyival csökkentsék a közoktatási intézmények állami támogatását, amennyivel akarják. Sági József, a Fidesz vezérszónoka idézte a szakmai szervezetek levelét, amelyben azt kérik a képviselőktől, hogy ne fogadják el az indítványt. Sági szerint a törvényjavaslat kistelepülés-ellenes, és a forráskivonások miatt 2006 közepére jelentős iskolabezárási hullám várható. Az MDF szerint a közoktatást érintő paragrafusok olyan szakmai hibákat tartalmaznak, amelyek hatálybalépése esetén komolyan károsodna a közoktatási rendszer.
Megírtuk: a 2006-os büdzsé több mint 25 milliárd forinttal csökkenti a közoktatási támogatások összegét. A jelenleg érvényes jogszabályok értelmében erre nincs lehetőség. A kormánypártok úgy próbálják legalizálni a jogsértő költségvetési tervet, hogy kiveszik a közoktatási törvényből azt a passzust, amely garantálja a támogatások szinten tartását.
Bánki Erik a jövő évi költségvetésről: A kormány céljai világosak - videó