Tíz szakmai szervezet mellett Magyar Bálint párttársának, Horn Gábornak a testvére is élesen kritizálta a kormány oktatáspolitikáját a közoktatási normatívák radikális csökkentése miatt. Horn György, az Alapítványi és Magániskolák Egyesületének elnöke, az MSZP oktatási programjának egyik alkotója aláírásgyűjtésbe is kezdett, mert szerinte a jövő évi költségvetési javaslat ellehetetleníti az alapítványi és művészeti iskolákat.
Az MSZP és az SZDSZ képviselői most módosító indítványt nyújtanak be a költségvetési javaslat oktatást érintő részéhez. A javaslat értelmében ebben az évben mégsem csökken az alapfokú művészeti iskolák normatív támogatása – mondta lapunknak Tatai-Tóth András, az MSZP oktatáspolitikusa. A képviselő szerint 2006. december 31-ig garantálják, hogy a támogatás összege nem változik. Hozzátette: az idei tanév végéig elvégzik a művészeti iskolák minőség-ellenőrzését, ugyanis úgy hírlik, hogy bizonyos intézmények nem nyújtanak megfelelő színvonalú oktatást. Tatai-Tóth szerint elképzelhető, hogy a vizsgálat eredményeként szeptembertől bizonyos iskolák nem kapják majd meg a jelenleg járó plusznormatívát.
Magyar Bálint szerint több mint hétmilliárd forinttal nőnek a közoktatási normatívákra fordított források a jövő évi költségvetési javaslat eredeti verziójához képest. Az oktatási miniszter kijelentette: az alapfokú művészeti iskolákon kívül a két tanítási nyelvű iskolák normatívája is visszaáll
61 000 forintról 76 500 forintra. A kollégiumok támogatását az eredetileg tervezett 292 000 forinthoz képest 314 000 forintra emelik (jelenleg az intézmények 350 000 forintot kapnak gyermekenként). A társulások támogatása a tervezett 35 000 forint helyett 45 000 forintra nő. Az 1500 fő alatti kis települések támogatására 35 000 forintos normatívát különítenek el.
Horn György lapunknak azt mondta: üdvözli a döntést, de azt szeretné, ha a kormány tovább folytatná a tárgyalásokat a szakmai szervezetekkel. Hozzátette: jó lenne, ha az intézmények garanciát kapnának arra, hogy a támogatások nem csökkenhetnek egyik napról a másikra.
Kerpen Gábor, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke szerint az oktatási miniszter megtette az első fél lépést, de a nagyobbik még hátravan. Kerpen úgy látja: nem szinten tartani, hanem növelni kellene az alapnormatívákat, az integrált oktatás támogatását, a pedagógus-továbbképzésre szánt összeget. Azt kérik, hogy a miniszter vonja vissza azt a javaslatot, amely lehetővé tenné a normatívák azonnali csökkentését.
A Fidesz szerint a jövő évi költségvetési javaslat 28,1 milliárd forintot von el a közoktatástól, így a hétmilliárdos pluszpénz ellenére is több mint húszmilliárddal kevesebb jut az intézményeknek, mint az idén. Sió László, a párt oktatáspolitikai műhelyének vezetője kijelentette: a módosító javaslat csak szemfényvesztés, a bejelentés célja a büdzsé ellen eddig egységesen fellépő szakmai szervezetek megosztása.
Arról egyelőre nincs közlés, hogy az oktatási miniszter honnan teremti elő a pluszpénzt, miközben az SZDSZ elnöke tiltakozik a költségvetés kiadási oldalának növelése ellen.
Bánki Erik a jövő évi költségvetésről: A kormány céljai világosak - videó