A költségvetés ott mutatja a legnagyobb szigorúságot, ahol a legvédtelenebbek az emberek – mondta Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke. Az Orbán-kormány egykori oktatási minisztere szerint a falusi óvodába, iskolába járó, nemegyszer nagyon szegény családokat, a kollégista falusi gyerekeket, a fogyatékosokat sújtja a legjobban a büdzsé. Hangsúlyozta: a művészeti képzés normatívájának radikális csökkentése ellehetetleníti a kurzust, és ezzel éppen a legrászorultabbaktól veszik el az egyetlen lehetőséget tehetségük kibontakoztatására. Pokorni tegnapi összeállításunkra hivatkozva kijelentette: nemcsak az ellenzék, de számos szakmai, civil szervezet is tiltakozik pártállásra való tekintet nélkül. Kiemelte: még Horn György, az MSZP oktatási programjának írója, a jelenlegi szakminiszter tanácsadója is nyílt levélben tiltakozott az oktatási költségvetés ellen. Pokorni közölte: mindenképpen módosítani kell a költségvetés művészeti oktatásra vonatkozó részét, mert az elfogadhatatlan. Hozzátette: azt szeretnék, ha a kormánypártok nyújtanák be az erre vonatkozó módosító javaslatot, mivel a tapasztalat szerint a koalíció minden esetben elutasítja az ellenzéki indítványokat. Pokorni ígéretet tett arra, hogy a Fidesz támogatni fogja az erre irányuló javaslatot.
Az oktatási tárca válasza szerint az alapfokú művészetoktatás támogatásának csökkentését részben ellensúlyozza a szintén erre a célra fordítható egymilliárd forintos keret, amelynek célja az, hogy differenciált módon támogassák a minőségi művészetoktatást folytató intézményeket. Hozzáteszik: a szakmai és érdek-képviseleti szervekkel közelmúltban folytatott egyeztetések, továbbá a törvényjavaslat általános vitájának tapasztalatai alapján várható, hogy módosítják a javaslatot. Hangsúlyozzák: a tárca egyetért a művészeti képzés támogatásának növelésére irányuló elképzelésekkel.
Ismeretes: a jövő évi költségvetési javaslat szerint a zeneművészeti képzésre fordított állami pénz 105 ezer forintról 80 ezer forintra, az egyéb művészeti kurzusokra szánt összeg 59 ezer forintról 40 ezer forintra apad. Ennek kapcsán Magyar Bálint párttársának testvére, Horn György az alapítványi és magániskolák nevében tiltakozó nyilatkozatot adott ki a művészetoktatás ellehetetlenítése miatt. Horn leszögezte: az Alapítványi és Magániskolák Egyesülete minden demokratikus eszközt fel kíván használni álláspontja érvényesítésére. A szervezet felszólítja a kormányt, hogy módosítsa az előterjesztést, az Országgyűlést pedig arra kéri, hogy ne fogadja el a közoktatási normák csökkentését. Horn György az egyik legnépszerűbb budapesti alapítványi iskola, az Alternatív Közgazdasági Gimnázium pedagógiai vezetője, az Országos Köznevelési Tanács tagja, a szocialisták oktatási programjának egyik alkotója. Testvére, Horn Gábor szabad demokrata országgyűlési képviselő a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára.
Orbán Viktor: Nem pihenünk, zajlik a kormányülés, hajrá, Dominik! - Képek