Mindkét oldal változásokat akar

Nemzeti garanciatörvényt hozna a Fidesz. Orbán Viktor pártelnök tegnap az Országgyűlésben ismertette azt az öt vívmányt – például a gáz árát és a tizenharmadik havi nyugdíjat –, amelynek védelmét kétharmados jogszabályban garantálnák.

Munkatársainktól
2005. 11. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemzeti garanciatörvény megalkotását javasolta tegnap Orbán Viktor napirend előtt az Országgyűlésben. A T. Házban a jelenlegi ciklusban először felszólaló Fidesz-elnök szerint e jogszabályban öt olyan vívmányt kellene belefoglalni, amelyet a parlament csak kétharmados támogatással módosíthat. Az öt vívmányt felsorolva elmondta, hogy garantálni kellene a tizenharmadik havi nyugdíj, a gyermekek után járó adókedvezmény, a panelfelújítási program törvényi védelmét, valamint hogy a gáz, a gyógyszer, a villany ára csak az infláció mértékével növekedhessen, illetve hogy a mindenkori kormány köteles legyen az áfát időben viszszatéríteni. Az exkormányfő annak kapcsán beszélt erről, hogy lezárult a nemzeti konzultáció, amelynek tanulsága: az emberek örülnek a nemzet függetlenségének, a szabadságnak, ugyanakkor csalódottak is, mert úgy érzik a rendszerváltozás inkább vitte, mint hozta a biztonságot. – Magyarországon az emberek változást akarnak – összegezte a konzultáció lényegét Orbán. Mint mondta, vannak jó dolgok, amelyeken nem szabad változtatni, kötődjenek azok bármelyik kormányhoz. Ezen vívmányok, értékek védelmében arra kérte a parlamentet a nemzeti konzultációban részt vett 1,7 millió ember nevében, hogy fontolják meg a nemzeti garanciatörvény megalkotását célzó javaslatát.
– Változni és változtatni, erről szól a politika – kezdte válaszát Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, aki szerint „a változást a politikusoknak úgy kell létrehozni, hogy okosan és tudatosan változtatják Magyarországot, a magyar viszonyokat azért, hogy az ország igazságosabb és biztonságosabb legyen”. Ehhez szerinte bátorság kell. – Ha a biztonsághoz az kell, hogy alkossunk egy törvényt, akár nemzeti garanciatörvényt, akkor alkossuk meg – mondta a kormányfő. – Foglaljuk azonban ebbe a jogszabályba, hogy nem hívjuk egymást hazaárulónak, a jogszerűen szerzett tulajdont nem vesszük vissza, és a nyugdíjakat kifizetjük a nyugdíjasoknak.
Felszólalását követően Gyurcsány Ferenc sietve leült Orbán Viktor elé, akivel látványosan beszélgetni kezdett.
Áder János (Fidesz) később a parlamentben bejelentette, hogy a házbizottság rendkívüli összehívását kezdeményezte, azt javasolva, hogy a T. Ház halassza el egy héttel a gyermekek után járó adókedvezmény megszüntetéséről szóló, tegnapra tervezett döntését. Szerinte ha Gyurcsány Ferenc valóban érdemben meg szeretné fontolni a Fidesz elnökének javaslatait, akkor el kell halasztani az említett parlamenti szavazást. A házbizottság elutasította a Fidesz javaslatát. Amint azt Mandur László, az Országgyűlés MSZP-s alelnöke a tanácskozás után elmondta, a házszabály szerint megvalósíthatatlan a Fidesz indítványa. Hangsúlyozta azt is: jogszabály írja elő, hogy az adótörvényeket a hatálybalépés előtt 45 nappal ki kell hirdetni, márpedig halasztás esetén ez lehetetlenné vált volna. Jelezte, hogy Göncz Kinga szociális miniszter sem támogatta a Fidesz felvetését a házbizottságban. Mandur egy „különösebb tartalom nélküli javaslatsornak titulálta a Fidesz kezdeményezését, amely nem teremtett alapot arra, hogy meglévő törvényjavaslatokat vegyenek le a napirendről. A bizottsági ülésről távozóban Deutsch Tamás (Fidesz) szomorúnak és döbbenetesnek nevezte, hogy amikor egy, az emberek számára kedvező intézkedés fenntartását javasolják, akkor a leghatározottabb elutasításban van részük. Szerinte előzőleg a miniszterelnök nyitottnak mutatkozott az ügyben, ám bizonytalan, de talán az igen felé hajló álláspontjával szemben néhány óra alatt szélkakas módjára változott meg a kabinet és a kormánypártok álláspontja. Így eleve értelmetlen a további konzultáció a garanciatörvény e pontjáról.
Korábban még a tett volt az első és a második a szó a Fidesznél – mondta Nyakó István (MSZP). Hozzátette, a szavak helyett várják a konkrét törvényjavaslatot.
Fodor Gábor (SZDSZ) szerint a kormány és az ellenzék szándéka is támogatható a kiszámítható viszonyokra vonatkozóan. A Fidesz javaslatába, a nemzeti garanciatörvénybe azonban számos más dolog is beleférhet – jegyezte meg.
Herényi Károly (MDF) támogathatónak ítélte az Orbán Viktor által bejelentetteket.

Napfény vagy vér? A narancs számunkra a napfény színe, jó okunk van arra, hogy bizakodjunk – jelentette ki a Fidesz új logója kapcsán a Magyar Rádióban Orbán Viktor. Közölte, a vörös a vér színe. Úgy vélte, a napfény és a vér is fontos, ám mindenki eldöntheti, melyikkel szeretné együtt tölteni a következő néhány esztendőt. – Én a vöröstől mindig tartok, megtanultuk, hogy a vér színe, a veszély színe, ezért vagyunk mi inkább narancsosok – fogalmazott.



Párbeszéd a sajtónak? Gyurcsány Ferenc újságírók előtt ismertette Orbán Viktorral folytatott rövid párbeszédét, amelyben – a kormányfő szavai szerint – jó javaslatnak nevezte a Fidesz elnökének felvetését a garanciatörvényről. – Azt mondtam Orbán Viktornak, hogy írja le a törvény javaslatát, és nyújtsa be, amihez majd mi is hozzáadjuk a magunkét.. A miniszterelnökkel folytatott rövid beszélgetésről szólva Orbán Viktor a Kossuth rádió Krónika című műsorában közölte: „Ami a nyilvánosság előtt elhangozhat, az el is hangzott, ettől nem különbözött az, amiről beszéltünk. Én örültem a lehetőségnek, hiszen azt ígérte a miniszterelnök úr, hogy ő nyitott ezekre a javaslatokra, és nem látja akadályát annak, hogy komolyan megfontolják őket.” – Bizalmas dolgok megbeszélésére, bár ráadásul közös bizalmas ügyünk nincs is a miniszterelnök úrral, a helyzet nem volt alkalmas, merthogy négyszázan voltak körülöttünk – mondta. Hozzátette: a dolog inkább a sajtónak szólt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.