Orbán Viktor hadat üzent a luxusprofitnak

A háztartási villamos energia árának tízszázalékos csökkentését célzó luxusprofit elleni országgyűlési határozati javaslatot nyújt be a Fidesz. Orbán Viktor pártelnök azzal érvel: a nem valós árakat, a nyerészkedést és a luxusprofitot le kell törni. Kóka János gazdasági miniszter nevetségesnek tartaná, ha a luxusprofit kifejezést bevezetnék a politikai közéletbe. A tárcavezető azzal vádolta meg Orbánt, hogy személyesen igyekezett befektetőket lebeszélni magyarországi privatizációban való részvételről.

2005. 11. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Várhatóan e héten országgyűlési határozati javaslat formájában luxusprofit elleni csomagot terjeszt a T. Ház elé a Fidesz. Az indítvány célja, hogy Magyarországon tíz százalékkal csökkenjen a háztartási villamos energia ára a luxusprofit terhére. Ezt Orbán Viktor, a Fidesz elnöke jelentette be napirend előtt a parlamentben, utalva a Szövetség szlogenjére, ami szerint „Vannak rossz dolgok, amelyeken változtatni kell”. Arra hívta fel a figyelmet, hogy az új uniós tagállamok közül Magyarországon fizetik a legtöbbet a háztartási villamos energiáért; kétszer annyit, mint a balti államok, 40 százalékkal többet, mint a cseh vagy a lengyel családok. Miközben egy osztrák család háromszor annyit keres, mint egy magyar, nyugati szomszédaink 10 százalékkal kevesebbet fizetnek a háztartási villamos energiáért, mint mi. – Ha körülnézünk, azt látjuk, hogy a szomszédos államokban az a bizonyos világpiac valahogy mindig alacsonyabban határozza meg az árakat, mint Magyarországon – jegyezte meg ironikusan a politikus, utalva az energiaárakról szóló vitákban elhangzó kormánypárti érvekre. Orbán kijelentette: el kell választani egymástól a tisztességes profitot és a luxusprofitot. A tisztességes profitot el kell fogadni, a luxusprofitot azonban le kell törni. – Biztatom magunkat, hogy mondjuk ki, Magyarországon a háztartásienergia-ár nem valós ár. Biztatom magunkat, hogy mondjuk ki, a nem valós árakat, a nyerészkedést és a luxusprofitot le kell törni – hangsúlyozta. Három elemből áll a Fidesz luxusprofit elleni csomagja: az 1995-ben kötött hosszú távú áramvásárlási szerződések felülvizsgálata és az abban foglalt tételek csökkentése, a szolgáltatók közötti verseny mihamarabbi megteremtése, továbbá azt is javasolja az ellenzéki párt, hogy amíg a verseny nem fejti ki jótékony hatását, a kormány ne mondjon le a legmagasabb fogyasztói ár meghatározásának jogáról. A Fidesz elnöke néhány mondat erejéig kitért a nemzeti garanciatörvény kérdésére is, mondván, a minden parlamenti pártot magában foglaló megegyezés egyetlen korlátja az ijedtség volt, pedig tudjuk, fontos, hogy az emberek érezzék, a politikában igenis vannak garanciák, az adott szó számít.
(A parlament tegnap elutasította a nemzeti garanciatörvény tervezetének napirendre vételét. Amellett, hogy a T. Ház tárgyaljon a javaslatról, 162-en szavaztak, míg 188-an utasították el ezt, egy képviselő pedig tartózkodott. A Fidesz egységesen igennel voksolt, hozzájuk csatlakozott még a szocialista Tóth Sándor és az MDF-es Sisák Imre János, valamint 9 független honatya; nemmel voksolt az MSZP és az SZDSZ, valamint Herényi Károly szintén demokrata fórumos képviselő.)
Orbán Viktor felszólalása alatt mindvégig hangos moraj hallatszott a parlamenti patkó szocialista oldaláról, ám az Országgyűlésben felszólalók tekintélyének megvédése érdekében gyakorta hangot emelő Szili Katalin házelnök ez esetben nem lépett közbe. A Fidesz elnökének felszólalására ezúttal Kóka János gazdasági miniszter válaszolt. – Itt és most, ezen a ponton térjünk magunkhoz! – kezdte mondandóját a tárcavezető, aki szerint a luxusprofit kifejezés bevezetése a politikai közéletbe nevetséges. Szerinte ez olyan, mintha azt mondanánk, hogy töröljük el az árakat, legyen minden ingyenes. Kijelentette: nem kérnek abból a látszatsegítségből, amelyet a Fidesz az uniónál nekik felajánl, nem kérnek abból a gazdaságpolitikából, ami tőkeellenes, befektetőellenes szlogenektől hangos és visszaállamosításról beszél. Ez a politika – jegyezte meg Kóka – csak arra jó, hogy elriassza a befektetőket. – Információm szerint ön személyesen igyekezett külföldi befektetőket lebeszélni arról, hogy sikeresnek ígérkező magyarországi privatizációban részt vegyenek – fordult Orbánhoz a gazdasági miniszter. Az ellenzéki padsorokban nagy felzúdulást kiváltó kijelentést utóbb újságíróknak nyilatkozva Kóka úgy magyarázta: még ellenőrzés alatt álló információi vannak az ügyben a Budapest Airport magánosítása kapcsán. Utalva Orbán Viktor korábbi, a privatizációk utólagos ellenőrzésével összefüggő kijelentéseire, úgy vélte, az ellenzéki politikus nem oszlatta el az ennek nyomán kelt aggodalmakat. (A témáról továbbiak a 11. oldalon.)

Zöld jelzés Paksnak. Az Országgyűlés elfogadta a Paksi Atomerőmű üzemidejének meghosszabbításáról szóló tájékoztatást, valamint elvi hozzájárulást adott a bátaapáti térségben létrehozandó radioaktív- hulladék-tárolóhoz.



Horn Gábor (SZDSZ) igazi marhaságnak tartja a Fidesz elnökének kezdeményezését, ami szerinte minden valóságalapot nélkülöz, és a demagógia csúcsának tekinthető. Csak abban bízhatunk, hogy Orbán Viktor nem gondolta komolyan a bejelentést – tette hozzá a politikus.

Kapolyi László (MSZP) szerint alapvetően támogatandó minden, a lakossági energiaárak kordában tartását célzó javaslat. Úgy véli, elsősorban a kis keresetű családokat kell támogatni. – Elképzelhető, hogy az infláció mértékét meg nem haladóan emelkedjen a jövőben az áram ára – fogalmazott.



A kormányfő ismételt

Jórészt a száz lépés programjának már korábban bejelentett, agráriummal kapcsolatos intézkedéseit ismételte meg tegnap napirend előtti felszólalásában Gyurcsány Ferenc miniszterelnök. Kifejtette: a kabinet azt reméli, azt kívánja, hogy decembertől márciusig a magyar falu a földosztástól, az új földprogramtól, a földárveréstől legyen hangos. Soha nem látott építkezések mellett Magyarországon újra nyugalom van – mondta Gyurcsány, hozzátéve: nagyon szeretné, ha a soha nem látott építkezések mellett egyesek nem ahhoz keresnének apropót, hogyan lehet utcára menni, destabilizálni, elvenni a magyar vidék örömét.
Németh Imre (MSZP) a frakciója nevében támogatásáról biztosította „a kormány erőfeszítéseit”. Kis Zoltán (SZDSZ) a mezőgazdaság politikai indulatoktól mentes szakmai megközelítését sürgette. Karsai Péter (MDF) kifejtette: igazságtalan, hogy a bankoknak és a külföldi érdekeltségű felvásárlóknak kiszolgáltatottak a gazdák. Viszontválaszában Gyurcsány Ferenc nehezményezte, hogy a Fidesz nem reagált beszédére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.