Példátlan nyomozás terrorfenyegetés miatt

Fenyegetéssel elkövetett terrorcselekmény bűntette miatt a Fővárosi Főügyészség nyomozást rendelt el ismeretlen tettes ellen – tudta meg lapunk. Egy névtelen levélíró azt közölte a Belügyminisztériummal, elkezdik a személyvonatok kisiklatását, ha nem halad megfelelően a Baumag-ügy vizsgálata.

2005. 11. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Olyan információhoz jutott lapunk a Baumag-ügy gazdasági-jogi hátterének feltárása közben, hogy a károsultak nevében valaki megfenyegette a belügyminisztert: gondoskodjék a csalás miatt indult eljárás mielőbbi befejezéséről, különben súlyos következmények várhatók. Érdeklődésünkre Varga Jenő szóvivő, főügyészhelyettes elmondta: a Fővárosi Főügyészség november 15-én fenyegetéssel elkövetett terrorcselekmény bűntettének gyanújával elrendelte a nyomozást. Közlése szerint a levelet a minisztérium kapta: „Nem azonosítható személy a Baumag károsultjainak nevében azt kérte, haladjon gyorsabban a csalási ügy feltárása, mert különben megkezdik a személyvonatok kisiklatását.”
*
A szóvivő szerint a nyomozással a Nemzeti Nyomozó Irodát bízta meg az ügyészség. A főügyészhelyettes nem kívánt reagálni arra a felvetésünkre, vajon nem provokációról van-e szó, s nem a csalásról akarja-e valaki elterelni a figyelmet azzal, hogy a károsultakat helyezi a középpontba. A lapunk által megkérdezett szakértők ugyanakkor ezt sem látják kizárhatónak. Szerintük nem hagyható figyelmen kívül, hogy a javarészt nyugdíjas kisbefektetők eddig a Parlament előtt és másutt nyilvánosan tiltakoztak, tüntettek. Azonban jelenleg ez is csupán egy szempont, mert az elégedetlenség tény: a károsultak kifogásolják többek között, hogy senkit nem tartóztattak le az ügyben.
A büntető törvénykönyv szerint terrorcselekmény akkor állapítható meg, ha valaki az államszervezetet súlyos bűntett – például emberölés, közveszélyokozás, veszélyeztetés – elkövetésével arra kényszeríti, hogy valamit tegyen, ne tegyen vagy eltűrjön. Azonban már maga az is bűntett, ha a súlyos bűncselekményt nem követik el, hanem csak fenyegetnek vele, hogy a hatóságot ezzel valamilyen magatartásra kényszerítsék.
A Baumag szövetkezet vezetője ellen csalás miatt indult eljárásról egyébként a Budapesti Rendőr-főkapitányságon azt mondták: a nyomozás kétéves határideje június 16-án jár le. Hódosi Gábor őrnagy közlése szerint 2200 kisbefektető tett feljelentést, de a károsultak száma elérheti a 12 ezret. A kárösszeg több mint 31 milliárd forint. Az alosztályvezető azt közölte: a hatóság 307 ingatlant, 11 gépkocsit vett zár alá, bankszámlákat és több üzletrészt foglalt le. Ezek pontos értékét szakértő állapítja majd meg. A nyomozó hatóság jelenleg egy másik vonatkozásban éppen szakértői véleményre vár. Felszámolási eljárás is indult az ügyben. A lefoglalt javak sorsáról a bíróság határoz majd. Az ítéletre azonban – a jövő évben várható vádemelés után – egy-két évet még biztosan várni kell.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.