Szeretné tudni, melyik kórházban a legjobb az orvosi ellátás, vagy hol a leggondosabbak a nővérek? Netán az ellátás minőségére vagy a kórházak felszereltségére kíváncsi? Jó vagy rossz tapasztalata, véleménye van? Ossza meg másokkal, szavazzon, és vegyen részt Az év kórháza választásán! – ez olvasható a www.hazipatika.com internetes oldalon. Eddig több mint 12 800 szavazat érkezett az üzemeltetők szerint.
A szavazásból aligha derül ki, hogy melyik a legjobb kórház Magyarországon – vélekedett Ari Lajos, az Egészségügyi Gazdasági Vezetők Egyesületének elnöke. Mint mondta: nagyon nehéz az ellátás színvonalát összehasonlítani, azt ugyanis számtalan mozaik határozza meg. Az egyik például, hogy az adott helyzetben sikeres volt-e egy beavatkozás, ám ezt a lakosság nem képes orvosszakmai szempontok szerint precízen megítélni. Tavaly az Egészségügyi Minisztérium és a Magyar Kórházszövetség szintén Az év kórháza elnevezéssel pályázatot hirdetett, a címet körülbelül 50 szakmai szempont vizsgálata után ítélik oda.
Máriáss Márta, a hazipatika. com oldal főszerkesztője elmondta: ez egy egészen más kezdeményezés, itt nem orvosszakmai szempontok szerint értékelik az intézmények munkáját, hanem a betegek és hozzátartozóik szubjektív véleménye alapján. A lakosság számára azonban ezek a benyomások is nagyon fontosak.
– Körülbelül egy hónapja értesültünk az azonos nevű civil kezdeményezésről. Üdvözöljük ezt, ám nem tartjuk szerencsésnek, hogy az elnevezés könnyen összetéveszthető a miénkkel – adott választ kérdésünkre Kántor Katalin, a szaktárca megbízott főosztályvezetője.
A minisztérium és a kórházszövetség által indított versengés sem alkalmas egyébként valós kórházi sorrend kialakítására és a legjobb intézmény kiválasztására – hangsúlyozták korábban szakemberek –, többek között azért, mert a címre pályázni kell. Tavaly például mindössze 9 jelentkező akadt a mintegy 160 intézményből.
Magyarországon – jobb híján – főként rokonok, ismerősök elmondása, illetve saját tapasztalataink alapján alkotunk véleményt arról, hogy melyik kórházban jó mondjuk a szülészet, vagy hol végzik megbízhatóan a mandulakivételt. Az egészségügyi törvényben az áll: mindenkinek joga van tájékozódni az ellátás jellemzőiről. Azt azonban nem tudni pontosan, hogy melyek ezek a jellemzők és honnan szerezhetünk róluk információt. Ma ugyanis még nincs a lakosság számára érthető összehasonlító tájékoztató. Próbálkozott ilyen közzétételével az egészségbiztosító: intézményenként összesítette az infarktuson átesettek és rehabilitációs osztályokon kezeltek halálozási mutatóit, valamint kórházanként a császármetszések arányát, ám a nagy vita miatt végül az intézmények nevét kóddal helyettesítették.
A korábban idézett Ari Lajos felhívta a figyelmet arra, hogy bármilyen összehasonlító adat közlésével gondosan kell bánni, mert az a lakosság számára könnyen megtévesztő lehet. Példaként említette: nem biztos, hogy ott rosszabb az ellátás, ahol többen halnak meg. Lehet, hogy egyszerűen csak oda szállítják a komplikáltabb eseteket.
Elképesztő fordulat jön az időjárásban, erre készüljön fel!