Törvényalkotás erőltetett menetben

Jövő hétfőre tűzte napirendjére az Országgyűlés alkotmány- és igazságügyi bizottsága a múlt héten alkotmányellenesnek nyilvánított felsőoktatási törvény javított változatát. Bár a tárca azt állítja, hogy folyamatosan egyeztetnek a szakmai szervezetekkel a korrekciókról, a testületek szerint eddig semmilyen tárgyalás nem volt. Tegnap este végül elnapolták a vitát.

2005. 11. 04. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jövő hétfőn már az alkotmány- és igazságügyi bizottság elé került volna a múlt héten alkotmányellenesnek nyilvánított felsőoktatási törvény javított változata – tudta meg lapunk tegnap délelőtt. Az oktatási tárca tehát rohamtempóban igyekszik korrigálni a jogszabályt, ám így könnyen háttérbe szorulhatnak a felsőoktatási szakmai szervezetekkel való egyeztetések. Emlékezetes: az eredeti jogszabály megalkotása során a minisztérium folyamatosan tárgyalt a szervezetekkel, így a benyújtott törvényjavaslatot valamennyi felsőoktatási érdekvédelmi testület támogatta.
A mostani tárgyalásokról azonban ellentmondóan nyilatkozott a két fél. Az oktatási tárca lapunknak írt reagálása szerint az egyeztetések ezen a héten és a jövő héten is folynak. A szakmai szervezetekkel való együttműködés folyamatos, november 7-re már minden érintett kérdésben megkapják a testületek a véleményt.
Ezzel szemben Ekler Gergely, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának elnöke szerint eddig semmilyen egyeztetés sem történt, még a javasolt változtatásokat sem látták.
Hozzátette: tegnap délután kaptak egy meghívót, amely szerint az oktatási tárca szombat délután kíván egyeztetni a szervezetekkel. Ekler leszögezte: nem hiszi, hogy egy néhány órás tárgyalás elegendő arra, hogy alapvető kérdésekben érdemi megállapodás szülessen.
Klinghammer István, a Magyar Rektori Konferencia elnöke szerint a tárca olyan erőltetett tempót diktál, mint amilyet egy árvízi katasztrófa esetén szokás. Hozzátette: csak ma kapják meg a korrigált törvényjavaslatot, amelyről holnap tárgyalni kellene. A szakember szerint nem szabadna néhány óra alatt dönteni egy olyan jogszabályról, amely a következő 10-15 évben alapjaiban meghatározza a felsőoktatást. Megtudtuk: Ekler Gergely és Klinghammer István sem vesz részt az egyeztetésen.
Ismert: a múlt kedden az Alkotmánybíróság megsemmisítette a májusban elfogadott, de ki nem hirdetett, új felsőoktatási törvény Mádl Ferenc korábbi államfő által kifogásolt mind a hét rendelkezését. A testület szerint alapjaiban csorbította volna az egyetemek és főiskolák önállóságát, ha olyan irányító testületeket állítanak az élükre, amelyeknek tagjai nem tartoznak az intézményekhez, hanem a miniszter megbízásából és finanszírozása alapján dolgoznak.
Lapzártakor kaptuk a hírt, hogy az alkotmány- és igazságügyi bizottság – a Magyar Nemzet érdeklődése után – levette jövő hétfői napirendjéről a felsőoktatási törvényt. Sió László, a Fidesz oktatáspolitikai kabinetjének vezetője erre lapunknak így reagált: a sajtónak kellett kikényszerítenie, hogy Magyar Bálint oktatási miniszter érdemben egyeztessen a szakmai szervezetekkel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.