Jövő hétfőn már az alkotmány- és igazságügyi bizottság elé került volna a múlt héten alkotmányellenesnek nyilvánított felsőoktatási törvény javított változata – tudta meg lapunk tegnap délelőtt. Az oktatási tárca tehát rohamtempóban igyekszik korrigálni a jogszabályt, ám így könnyen háttérbe szorulhatnak a felsőoktatási szakmai szervezetekkel való egyeztetések. Emlékezetes: az eredeti jogszabály megalkotása során a minisztérium folyamatosan tárgyalt a szervezetekkel, így a benyújtott törvényjavaslatot valamennyi felsőoktatási érdekvédelmi testület támogatta.
A mostani tárgyalásokról azonban ellentmondóan nyilatkozott a két fél. Az oktatási tárca lapunknak írt reagálása szerint az egyeztetések ezen a héten és a jövő héten is folynak. A szakmai szervezetekkel való együttműködés folyamatos, november 7-re már minden érintett kérdésben megkapják a testületek a véleményt.
Ezzel szemben Ekler Gergely, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának elnöke szerint eddig semmilyen egyeztetés sem történt, még a javasolt változtatásokat sem látták.
Hozzátette: tegnap délután kaptak egy meghívót, amely szerint az oktatási tárca szombat délután kíván egyeztetni a szervezetekkel. Ekler leszögezte: nem hiszi, hogy egy néhány órás tárgyalás elegendő arra, hogy alapvető kérdésekben érdemi megállapodás szülessen.
Klinghammer István, a Magyar Rektori Konferencia elnöke szerint a tárca olyan erőltetett tempót diktál, mint amilyet egy árvízi katasztrófa esetén szokás. Hozzátette: csak ma kapják meg a korrigált törvényjavaslatot, amelyről holnap tárgyalni kellene. A szakember szerint nem szabadna néhány óra alatt dönteni egy olyan jogszabályról, amely a következő 10-15 évben alapjaiban meghatározza a felsőoktatást. Megtudtuk: Ekler Gergely és Klinghammer István sem vesz részt az egyeztetésen.
Ismert: a múlt kedden az Alkotmánybíróság megsemmisítette a májusban elfogadott, de ki nem hirdetett, új felsőoktatási törvény Mádl Ferenc korábbi államfő által kifogásolt mind a hét rendelkezését. A testület szerint alapjaiban csorbította volna az egyetemek és főiskolák önállóságát, ha olyan irányító testületeket állítanak az élükre, amelyeknek tagjai nem tartoznak az intézményekhez, hanem a miniszter megbízásából és finanszírozása alapján dolgoznak.
Lapzártakor kaptuk a hírt, hogy az alkotmány- és igazságügyi bizottság – a Magyar Nemzet érdeklődése után – levette jövő hétfői napirendjéről a felsőoktatási törvényt. Sió László, a Fidesz oktatáspolitikai kabinetjének vezetője erre lapunknak így reagált: a sajtónak kellett kikényszerítenie, hogy Magyar Bálint oktatási miniszter érdemben egyeztessen a szakmai szervezetekkel.
Vonatgázolás történt Püspökladánynál