Törvénybe iktatják a forráskivonást

A szakmai szervezetek és az ellenzék heves tiltakozása ellenére az Országgyűlés oktatási bizottságának kormánypárti többsége támogatta azt a törvénymódosító javaslatot, amely lehetővé teszi, hogy egyik évről a másikra csökkenjen a közoktatás állami támogatása. A koalíció így utólag legalizálja a költségvetési javaslatot, amely több mint 25 milliárd forintot von ki a közoktatásból.

2005. 11. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hiába tiltakoznak napok óta – pártpolitikai hovatartozás nélkül – a szakemberek a jövő évre tervezett oktatási költségvetés ellen, a kormánypártok a jelek szerint nem hajlanak a változtatásra. A 2006-os büdzsé több mint 25 milliárd forinttal csökkenti a közoktatási állami támogatások összegét. A jelenleg érvényes jogszabályok értelmében azonban erre nincs lehetőség, ugyanis a közoktatási törvény szerint egyik évről a másikra nem csökkenhet a normatívák öszszege.
A kormánypártok törvénymódosítási javaslattal próbálják legalizálni a jelenleg jogsértő költségvetést. Az indítvány lényege, hogy kiveszik azt a passzust, amely garantálja, nem csökkenhetnek a támogatások. Az Országgyűlés oktatási és tudományos bizottsága a kormánypárti képviselők szavazatával zöld jelzést adott a javaslatnak. Az ellenzéki honatyák élesen bírálták a tervezetet. Pánczél Károly fideszes képviselő bűnnek nevezte a javaslat támogatását. Szerinte a változás következtében kistelepülési iskolák, művészeti intézmények, kollégiumok kerülnek majd a csőd szélére vagy szűnnek meg. Pánczél párttársa, Pósán László lapunknak azt mondta: a törvényjavaslat komoly jogi aggályokat vet fel, hiszen az új szabályozás már január 1-jétől életbe lép, vagyis tanév közben csökkenti a gyermekek után járó támogatást. Hozzátette: az indítvány megfoghatatlan dolgok alapján számolja ki az intézményeknek járó pénzt, vagyis a javaslat egyértelmű célja a forráskivonás legalizálása.
Tatai-Tóth András, a bizottság szocialista tagja kijelentette: a vitatott passzus az utóbbi 12 évben nem jelentett semmilyen garanciát, ugyanis nem volt olyan büdzsé, amely a beterjesztésekor betartotta volna a szabályt. Az Országgyűlés sürgősséggel tárgyalja az indítványt, amely már ebben a hónapban a parlament elé kerülhet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.