Legyen 2006 a változás éve – javasolta Orbán Viktor a Fidesz második szövetségi gyűlésén tegnap a Papp László-sportarénában, ahol 12 ezer meghívott kísérte figyelemmel a kampányra való felkészülés utolsó szakaszának szánt rendezvényt. A Fidesz elnöke szerint ha nem történik meg a változás, hazánk végérvényesen leszakad, visszasüllyed az elmaradottságba, belefullad a szegénységbe. Változtatni csak együtt lehet, ám ez „átkozottul nehéz lesz”, hiszen „a tegnap” mindent elkövet majd ennek megakadályozására – hangsúlyozta. Orbán mégis arra kért mindenkit: ne azt figyelje, min mesterkedik „a tegnap”, mert „a mi dolgunk a holnap, a mi feladatunk, hogy jobbak legyünk, és egyre többen legyünk”.
A változás lényege szerinte az, hogy a dolgok a helyükre kerüljenek; első helyre a munka, amit a változás kulcsának tart.
*
A cél, hogy a tisztes polgári élet munkával mindenki számára elérhető legyen, de „azt senki nem ígérheti, hogy munkával bárki eljuthat a luxusbaloldal gondtalan és fényűző életének a szintjére”. Orbán kijelentette: a változás után egyszerre lesz jelen Magyarországon a szabadság és a biztonság.
A politikus üdvözölte pártja szövetségeseit, a KDNP-t, az MKDSZ-t, a Lungo Dromot, a Fidelitast, a Kisgazda Polgári Egyesületet, a Nemzeti Fórumot, illetve a tagságot, a parlamenti frakciót, a polgári köröket és a választókerületi elnököket. – A rendszerváltás nyomán a nemzet visszanyerte ugyan függetlenségét, de nem hozta meg a jólétet, a tisztességes versenyt, a biztonságot. – Magyarország változásért kiált – állapította meg. Majd hozzátette: „kormányzati izgágaság helyett újra nyugodt erőre van szükség”, nincs ugyanis biztonságban az ország, nő az államadósság, kettészakadt a gazdaság, egyre több fiatal vágyik el az országból, büntetik a gyermekes családokat, a nyugdíjasokat nem védik meg az áremelésektől, s bár az árak már európaiak, a bérek még nem, s kifizetődőbb ügyeskedni, mint dolgozni. – Meg kellett tanulnunk, hogy demokráciában épp- úgy tönkre lehet tenni egy országot, mint egy diktatúrában – hangsúlyozta. Orbán szerint akkor lehetséges a változtatás, ha egyszerre tudunk farkasszemet nézni az ország aggasztó helyzetével és a XXI. század kihívásaival. Az előbbi kapcsán utalt a jövő évi költségvetésre, amely szerinte éppen a legvédtelenebbektől veszi el a pénzt, amelyet aztán számolatlanul költenek kormánypropagandára.
Orbán Viktor úgy látja, a Fideszben mindig megvolt az erő a valósággal való szembenézésre. – A jövő szövetsége erős és kiegyensúlyozott, ezért nekünk kell a változás élére állni – buzdított. Érvelése szerint a Fidesz által képviselt értékek – a család, a munka, a nemzet – világosak, kipróbáltak és tiszteletet érdemlőek. Hangsúlyozta, hogy az idő érettebbé tette a Fideszt, hiszen – idézte Bill Clinton korábbi amerikai elnököt – „nem tesz rosszat a politikusoknak, ha néha fenéken billentik őket”. A XXI. század kihívásai kapcsán Orbán megjegyezte, „aki folyton a földre szegezi tekintetét, lépéseit számolgatja, akkor veszi csak észre az útjába álló lámpaoszlopot, amikor már rég beverte a fejét, így azonban soha nem láthatja, milyen szélsebesen rendeződik át körülöttünk a világ”.
A jövő vitája nem az, hogy hogyan kezeljük a munkanélküliséget, hanem hogy miként teremtsünk teljes foglalkoztatást. Nem arról kell vitázni, hogyan támogassuk a családokat, hanem hogy hogyan ismeri el az állam a gyermekvállalás költségeit. A jövő vitája nem az, hogy hogyan tartsuk távol a nemzet testvéreinket, hanem az, hogy létrehozzuk a határokon átnyúló magyar gazdasági térséget – mondta. Kitért arra, hogy a Fidesz hármas értékrendjét – munka, család, nemzet – ki kell egészíteni a tisztesség fogalmával.
Mint mondta, vannak olyan hibák, amelyeket nem akarnak többször elkövetni, több energiát kell a meghallgatásra, megértésre fordítani, ezért folytatni kell a nemzeti konzultációt. A jó dolgokat – 13. havi nyugdíj, a sorkötelezettség eltörlése, az egyszerűsített vállalkozói adó – meg kell őrizni. A rossz dolgokon viszont mielőbb változtatni kell: új gazdaságra, kevesebb adóra, több munkahelyre, vállalkozásösztönző programra, új államra, közvetlenebb demokráciával működő új politikára van szükség. Végül szólt arról is: tudja, a támadások első számú célpontja lesz a következő időszakban. – Én bírni fogom, de készüljetek fel a ti is – mondta.
A pártelnök bemutatta azt a brosúrát, amelyet minden résztvevő megkapott. Ebben arra kérik az embereket, hogy a jelentkezési lapon jelezzék, ha részt akarnak venni a Változás 2006 – ez a párt új jelmondata is – programban és tevékenyen segíteni akarják a kampányt. Tegnap volt látható először a Fidesz új logója. Ebben új betűtípussal jelenik meg a párt neve a megszokott narancsszínű körben, alatta a „Jövő szövetsége” felirattal. Másik új elem egy narancsszínű V betűt formázó kéz, amely alatt a „Változás 2006” felirat olvasható.
Orbán Viktor beszédét holnapi számunkban közöljük
Ellenfél a PR-offenzíva
Rogán Antal, a Fidesz kampányfőnöke a párt ellenfeleként „a gátlástalan, rámenős, PR-offenzívát jelölte meg”. Kitért a K&H-ügyre, amellyel összefüggésben az MSZP vezetői sokszor bizonygatták ártatlanságukat. Így – jegyezte meg ironikusan – nyilván véletlen, hogy a botrány abból a K&H Bankból indult ki, amelyben az idő tájt a kormány két volt pénzügyminisztere is vezérigazgató-helyettesként dolgozott. – Tudjuk, változás kell. És azt is tudjuk, hogy a piros a tiltás színe – mondta az MSZP kampányelemeire utalva –, majd úgy folytatta: a jelzőlámpa piros fényénél megállnak az emberek, de a narancsnál indulni kell.
Kósa Lajos debreceni polgármester egyebek mellett olyan gazdaságpolitikai változásokat sürgetett, amelyek lehetőséget teremtenek a magyar kis- és középvállalkozások támogatására. A „debreceni siker titkáról” szólva Kósa kiemelte: ilyen eredményt csak összefogással lehet elérni, szép számmal található baloldali szavazókkal is. A főváros-vidék vitát Kósa értelmetlennek nevezte, mondván nincs sikeres Magyarország sikeres főváros nélkül. Ennek kapcsán kijelentette: bízik abban, hogy az új kormány 2006 után meg tudja teremteni az ország területfejlesztési egységét.
Varga Mihály, a Fidesz alelnöke, volt pénzügyminiszter kijelentette: a gazdaságban is változásra van szükség. Mint mondta, tanulni kell a mostani kormány hibáiból, és kritikusnak kell lenniük a saját kormányzati tapasztalatainkkal kapcsolatban is. Többször volt már példa arra, hogy a politika pártérdekek szerint akarta meghatározni a gazdasági irányokat. Ez mindig kapkodáshoz, összevisszasághoz vezet, ezt a hibát többször nem szabad elkövetni. Varga szerint olyan gazdaságpolitika kell a jövő Magyarországán, amely a gazdaság szereplőinek véleménye alapján formálódik.
Pelczné Gáll Ildikó Fidesz-alelnök beszédében hangsúlyozta, hogy soha nem volt még annyira szükség az erkölcsi rend megújulására, mint napjainkban, vissza kell venni az anyaság tiszteletét. Változtatni kell a családtámogatási rendszeren, mert helyes ugyan a családi pótlék összegének duplájára emelése, de a kormány ugyanakkor elvesz a családoktól, több támogatás megszűnik. Jelezte: biztosítani kell a gyermekét egyedül nevelő 420 ezer anyának az emberhez méltó életet, és be kell vezetni, hogy a korán munkába állók már 54 éves korban teljes jogon mehessenek nyugdíjba.
Schmitt Pál alelnök arról beszélt, hogy sok idős ember a nemzeti konzultáció során a nyugdíjas életet egyfajta céltalan végállapotnak írta le. Ezen szerinte sürgősen változtatni kell, mindent meg kell tenni azért, hogy a nyugdíj ne alamizsna legyen, hanem tisztesen megszolgált bér a múltért, a jelenért, a jövőért, a tisztes öregkorért. Szavai szerint meg kell tartani a 13. havi nyugdíjat, a távhőkedvezményt és az ingyenes utazás lehetőségét.
Vezércikk a 7. oldalon