Visszamutogatás Zengő-ügyben

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a múlt héten jelentette be, hogy a kormány a Pécs melletti Nagy-Tubes-hegyen építi fel az eredetileg a Zengőre tervezett új NATO-radart. A három éve folyó vitára azonban azzal a megjegyzéssel tett pontot, hogy „az Orbán-kormány társadalmi egyeztetés nélkül meghozott rossz döntését” orvosolják. Utánajártunk, és kiderítettük: a zengői helyszínt valóban az Orbán-kabinet idején nevezték meg, de az építési engedélyt már az MSZP–SZDSZ-kurzus adta ki, s a mostani kormányzat felelős a társadalmi egyeztetés elmulasztásáért is.

2005. 11. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyurcsány Ferenc múlt szerdai bejelentése után úgy fogalmazott: az Orbán-kormány társadalmi egyeztetés nélkül meghozott rossz döntését orvosolják, amely két alkotmányos érdeket: a tiszta és egészséges környezethez, illetve az ország biztonságához köthető alapjogot állította szembe. Gyurcsány a parlamentben hétfőn ismét szóba hozta a Zengő ügyét, és azt vágta az előző kormány fejéhez, hogy az 2001-ben döntött a beruházásról, majd 2002-ben olyan rendeletet hozott, amely alapján nem kellett lefolytatni a társadalmi egyeztetést.
A Fidesz szerint azonban a kormány ismét az ellenzékre kívánja hárítani a felelősséget egy kudarcában, a kabinet meghátrálni kényszerült, és ezt a vereséget nem képes elviselni. Simicskó István (Fidesz) közölte: a Zengőt radartelepítésre alkalmas területként valóban az Orbán-kormány idején jelölték ki, de az erről szóló konkrét döntéseket már a szocialista–szabad demokrata kormány hozta meg. Emlékeztetett: nem az Orbán-kormány vezényelt ki a társadalmi egyeztetés helyett biztonsági őröket a hegyre, hogy elüldözze a környezetvédőket. – Gusztustalan, hogy négy év döntésképtelensége és aljas trükkjei után Gyurcsány az ellenzék támadására használja fel a Zengő ügyét – fogalmazott a politikus.
Mint ismert, a parlament még jóval Magyarország 1999-es
NATO-csatlakozása előtt, 1995 őszén határozott arról, hogy a Bükk, illetve a Mecsek legmagasabb pontjára, valamint Békéscsabán egy-egy lokátort telepít. A korszerűtlenné vált, szovjet típusú légvédelmi lokátorokat felváltó radarállomások felépítésére valóban az Orbán-kormány idején, 2002. március 21-én kelt kormányhatározat alapján kezdték el az építési engedélyezési eljárásokat, de a zengői radar engedélye csak 2003-ban lépett hatályba. Időrendi sorrendben a NATO-val egyeztetett tervezés alapján Bánkúton és Békéscsabán kellett megépülnie a lokátornak még az előző választási ciklusban, a harmadik radart azonban csak később kellett telepíteni. Az ellenzék szerint ezért is a következő kormányra hárult volna a társadalmi egyeztetés nagy része, de a zöldekkel nem számoltak, akik akkor vonultak a helyszínre, amikor elkezdődött volna az építkezés.
A Zengőn egy 1963 négyzetméteres területen épült volna fel a radartorony, a kiszolgálóhelyiség pedig a pécsváradi lőtéren. Az Orbán-kormány idején kiadott 40/2002-es rendelet szerint a katonai létesítmények építéséhez a HM Ingatlankezelési Hivatalának katonai építési osztálya adhat engedélyt a szakhatóságok, köztük a környezetvédelmi felügyelőség bevonásával, de ez nem jelentette azt, hogy kizárták a társadalmi egyeztetést.
Mire a zengői radar engedélye 2003-ban jogerőre emelkedett, a geopolitikai helyzet megváltozott, például a Mecseki Tájvédelmi Körzet bekerült az Európai Unió védett területeit számon tartó Natura 2000 programba. A zengői kivitelezésre mindeközben ugrásra készen vártak a nyertes cégek. Leginkább az időközben NATO-beszállítói előminősítést nyerő Bayer Center Kft., amely a zengői építkezés mellett már számos megrendelést kapott a szocialista vezetésű pécsi önkormányzattól. Az előkészítéshez szükséges fakitermeléssel illetékesként a Mecsek Erdészeti Rt.-t bízta meg a szaktárca beruházási hivatala, de az erdészet ezt felmondta a környezetvédő civilek tüntetései után. Egyelőre nem tudni azt sem, hogy ki vezényelte a Zengőre a tüntetőket baltával fenyegető Trucker Security Kft. embereit, de a cég szintén megbízásokat kapott a pécsi önkormányzattól is. A zöldeknek végül éjjel-nappal élő akciókban, sokszor a mínusz tíz fokos hideg miatt egymást felváltva sikerült megvédeni a hegyet a Civil Szervezetek a Zengőért Mozgalom, a Pécsi Zöld Kör, a Védegylet és a Greenpeace magyarországi csoportjának vezetésével.
A Zengőre tervezett beruházás visszavonásában nem kis szerepe volt annak, hogy a Védegylet korábbi elnökségi tagját, Sólyom Lászlót választották köztársasági elnökké, aki „néma tüntetőként” részt vett a zöldekkel egy kiránduláson a Mecsek legmagasabb csúcsán. Bánkúton és Békéscsabán már felépültek a lokátorok, a teljes rendszernek 2006-ig kellene elkészülnie. Juhász Ferenc honvédelmi minisztert kormányhatározatban kötelezték arra, hogy találjon másik helyszínt a lokátornak, aki végül a Tubes-hegyet nevezte meg, amelyen ma is egy honvédségi rádióállomás működik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.