Áfacsökkentés: ellentmondásos hatások

2005. 12. 29. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Januártól aligha számíthatunk jelentős mértékű áresésre a hatályba lépő áfacsökkentés nyomán – legalábbis ezt valószínűsítik a szakértői tanulmányok és a nyugat-európai tapasztalatok.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) elemzésében a normál áfakulcs 25 százalékról 20 százalékra csökkentésének két hatását vette számba. Egyrészt a forgalmi adó leszállítása a csökkentés évében, tehát 2006-ban egyszeri, közvetlen hatással lesz az árakra. Ha a cégek teljes mértékben beépítenék áraikba a csökkenést, akkor az infláció az elkövetkező évben 1,9 százalékkal lenne alacsonyabb. Feltételezhető, hogy a piaci szereplők közötti verseny, a kereset árrugalmassága és az árak ellenőrizhetősége fogja meghatározni, hogy a vállalatok mennyit „nyelnek el” az adócsökkentésből saját profitjuk növelése érdekében. Az áfa leszállítása csak egyszeri jelentősebb befolyással van az árakra. A Világgazdaság összeállítása szerint ellentmondásosak, eltérőek az EU-tagországok tapasztalatai arra vonatkozóan, hogy az áfakulcsok mérséklése az árak csökkenéséhez vezet-e. A lap példaként hozza fel Írországot, ahol hiába mérsékelték a forgalmi adó kulcsát, azt a vállalatok nem „adták” tovább a fogyasztóknak. Dublin ezt követően „viszszaemelte” az áfakulcsot – ma is ez van érvényben. A Népszabadság a témában úgy fogalmaz: csalódás érheti azokat, akik januártól jelentős és teljes körű áresésre számítanak a boltokban az áfacsökkentés nyomán. Az élelmiszereket az adóváltozás nem érinti, sok más terméknél pedig a költségnövekedés emészti fel az áfa mérséklődését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.