Németh Zsolt, a külügyi bizottság fideszes elnöke szerint a csendesen parafált egyezmény egy corpus delicti, vagyis bűnjelként is felfogható, hiszen a szocialisták a tavalyi kettős állampolgárságról szóló népszavazás előtt 800 ezer áttelepülő magyarral és a szociális ellátórendszer összeomlásával riogatták a magyarországi választókat. A hét elején elfogadott kétoldalú egyezmény kimondja: az esetleges áttelepülők nyugdíját az európai uniós jogelveknek megfelelően nem Magyarország, hanem az az ország finanszírozza, ahol a nyugdíjjogosultságot megszerezte az illető. A dokumentum előkészülete már évek óta tart, tartalmáról az RMDSZ-en keresztül a Fidesz is értesült, ám a kormány tavaly tagadta. Biztos, hogy másképpen végződött volna a népszavazás, ha az egyezmény lényegét a kormánypártok is egyértelművé teszik, és nem ébresztenek gyanakvást a határon túli magyarokkal szemben – hangsúlyozta Németh Zsolt.
Kijelentette: a bűnjel kötelez, az MSZP-nek szembesülnie kell tavalyi kampányával, amelyre a legjobb alkalom a Magyar Állandó Értekezlet (Máért) lehetne. Németh úgy vélekedett, a jóvátételhez megkerülhetetlen, hogy a kormánypártok elismerjék, a magyar állampolgárság kiterjesztésének nincsen szociális természetű akadálya. Végül hangsúlyozta: jó lenne, ha még ebben a kormányzati ciklusban megkezdődne a parlamenti egyeztetés a kettős állampolgárságról.
Vadai Ágnes (MSZP) szerint a magyar–román egyezmény csak a nyugdíj ügyében kínál megoldást, más szociális területen, így a családi pótlék vagy a gyes kérdésében nem. Kiemelte, hogy a szerződés a vajdasági és a kárpátaljai magyarok esetében nem hoz megoldást.
Kiderült, hogyan történt a kettős tehervonat-baleset Komáromnál