Több mint húszoldalas irányelvben fektette le a munkaügyi és a pénzügyi tárca a színlelt szerződések átminősítésével kapcsolatos elvrendszert. A dokumentum alapján az utasítási jog és a hierarchia, vagyis az alá-fölérendeltség már a munkaviszony létét erősíti.
Bár júliusig van moratórium a színlelt szerződések átértékelésére, a jelenleg vállalkozási szerződéssel bíró munkaadók és alkalmazottak a rendelkezésre álló további hat hónapig sem érezhetik magukat biztonságban, hiszen az érintett hatóságoknak lehetőségük van arra, hogy megállapítsák, egy-egy kontraktus minek minősül: azaz a vállalkozói szerződés munka- vagy ténylegesen vállalkozói viszonyra irányul-e. Magyarán adómoratórium van, munkaügyi viszont nincs. A foglalkoztatási minisztérium internetes portálján (fmm.gov.hu) közzétett anyag szerint elméletileg az átminősítésére csak a munkaügyi felügyelők kapnak felhatalmazást, ám az APEH munkatársai is alkalmazhatnak szankciókat, ha ténylegesen színlelt a szerződés. Ilyen esetben egy vállalkozási kontraktus után is a bért terhelő közterheket fizettetik meg az érintettekkel. Ráadásul az adóhivatal még adó- és mulasztási bírságot is kiszabhat.
Az átminősítés után, amennyiben a munkaügyi felügyelők egy szerződésről megállapítják, hogy színlelt, és lezajlik a procedúra, a munkáltató az erről szóló határozatot megfellebbezheti, illetve bíróság elé viheti az ügyet. Ám ha a bíróság a hatóság határozatát fogadja el, akkor a különböző adóhiányok és bírságok megfizetése alól nem mentesül sem a munkaadó, sem pedig az alkalmazott. A jogszabály szerint a foglalkoztatót ráadásul idén szeptembertől büntetőjogi felelősség is terheli, amely 2–8 évig terjedő szabadságvesztésig terjedhet.
Újabb helyszínről dobatta ki Magyar Péter a testőreivel a HírTV stábját