Ősi magyar jelképünkre, a turulra zúdult a legnagyobb balliberális össztűz 2005-ben. A fideszes vezetésű XII. kerületi önkormányzat októberben a Fővárosi Közgyűlés hozzájárulása nélkül állíttatott föl egy turulmadaras emlékművet a második világháború áldozatainak tiszteletére. A Fővárosi Közgyűlés MSZP–SZDSZ-es többsége áprilisban szavazta le a kerület indítványát, de elvetették azt is, hogy máshol épüljön föl a szobor. A baloldali és liberális politikusok Göncz Árpád volt államfő egy korábbi beszédével ellentétesen azt hangoztatták, hogy a turul megosztja a társadalmat, és a zsidók Duna-partra hurcolásával hozták összefüggésbe a magyar mitológiai alakot.
Október 28-án Demszky Gábor főpolgármester helyszínen kiosztott javaslatára – rendkívül durva baloldali bekiabálások közepette – a Fővárosi Közgyűlés ismét tárgyalt az október 22-én felavatott turulemlékműről. A koalíciós képviselők elítélték és jogsértőnek nevezték a szoborállítást. A Fővárosi Közgyűlés szociálliberális többsége az idén szinte minden olyan ellenzéki javaslatot lesöpört az asztalról, amely a magyar történelemmel és múlttal kapcsolatos, nemzeti töltésű volt. Így egyelőre nem lehet Mindszenty József bíborosról közteret elnevezni Budapesten, nem lehet átnevezni Harsányi János magyar származású Nobel-díjas professzor nevére azt a szakközépiskolát sem, amely tizenöt évvel a rendszerváltozás után is egy tanácsköztársasági népbiztosról, Varga Jenőről, vagy ahogy ő használta, Jevgenyij Vargáról van elnevezve.
A legutóbbi, december 20-i közgyűlésen az MSZP–SZDSZ-es többség nem fogadta el a II. kerületi önkormányzat kezdeményezését, amely szerint a párizsi kommün egyik résztvevőjéről, az első internacionálé alapító munkásmozgalmi tagjáról, Frankel Leóról elnevezett budai utcát kereszteljék át Zsigmond király útra. A fővárosi koalíció többszöri tárgyalás után sem döntött a Fidesz által tavasszal kezdeményezett tízmillió forintos támogatásról a moldvai csángó Külsőrekecsin településnek, ahol Böjte Csaba atya gyermekmentő tevékenységének köszönhetően magyar iskola épül. A székelyföldi árvízkárosultaknak Demszky Gábor főpolgármester ugyan átutalt tízmillió forint egyszeri segélyt, azonban ez az összeg az egy évvel ezelőtti délkelet-ázsiai szökőár áldozatainak adományozott pénz alig egytizede.
Wass Albertnek szintén nem lehet szobra évek óta a főváros közterein, sőt Demszky Gábor korábban vizsgálóbizottságot is fel akart állítani, hogy megvizsgáltassa azon soviniszta román vádak valóságalapját, amelyek az erdélyi író háborús bűnösségéről – azóta már bíróság mondta ki ennek ellenkezőjét – szóltak. A MIÉP Prohászka Ottokár püspök Károlyi-kertben ledöntött szobrának visszaállítását szerette volna elérni, de az SZDSZ-es főpolgármester levelében azt a tájékoztatást adta, hogy nem támogatja a kezdeményezést. A XVI. kerület indítványát is elvetette a Fővárosi Közgyűlés, amely Árpádföldön egy névtelen terecskét nevezett volna el Tóth Ilonáról. Eörsi László történészre hivatkozva a mártír szabadságharcost egyszerű gyilkosnak tartja több szocialista képviselő.
Ausztriai buszbaleset: magához tért a kómából a két túlélő