Némely volt hírszerző a nyugdíjazása után sem tudja magában tartani titkait. Van köztük olyan, aki rendhagyó útikönyveket ír, és van, aki kémregényeket jelentet meg. Az idén két ilyen munka is megjelent a könyvpiacon: Horváth Pál egykori ENSZ-katona és Szirtes I. János volt hírszerzőtiszt tollából.
Irak és Irán határára a két állam közötti tűzszüneti megállapodás betartásának felügyeletére az ENSZ katonai megfigyelőkből álló többnemzetiségű békefenntartó erőt küldött a nyolcvanas években. Amikor az egység befejezte tevékenységét, a dél-iraki összevont szektorparancsnokság tisztjei – köztük négy magyar – megpróbálták átlépni a határt Amara körzetében.
A 16 tisztet az iraki hadsereg katonái 1991 januárjában letartóztatták, egy bázison fogva tartották, így átélték a háború megindulásának hadműveleteit.
Egyiküknek, Horváth Pál honvéd dandártábornoknak az idén tavasszal kiadott Mezopotámia háborúi című munkája után nemrég újabb kötete jelent meg a Polgart Kiadó gondozásában. A béke szolgálatában című rendhagyó útikönyvben a Katonai Felderítő Hivatal egykori tisztje, az 1994–95 közötti iraki magyar kontingens parancsnoka kiküldetéseinek élményei alapján tesz kísérletet arra, hogy megírja a Közel-Kelet és Délkelet-Ázsia múltját és közelmúltját, Irak, Irán, Ciprus és Kambodzsa hagyományait és konfliktustörténetét. A könyv talán legizgalmasabb része a Perzsa-öböl háborúiról szól, és a Tárik Aziz iraki miniszterelnök elleni 1980-as merénylettől kezdve Szaddám Huszein megtorló rendszerének háborúin keresztül vezeti el az olvasót az amerikai beavatkozásig, amely a szerző szerint egyértelműen az olajért versengő nagyhatalmi érdekeket szolgálja. Horváth Pál legújabb munkájában figyelemre méltó a Kambodzsáról szóló fejezet is, hiszen az író a kiküldetésben lévő katonák közül egyedüliként kapcsolatot teremthetett a vörös khmerek egy csoportjával, akiket sikerült lebeszélnie az ENSZ-csapatok elleni fegyveres akcióról. A történeteknél is többet mondanak azonban a képek. A szerző ugyanis olyan helyeken is fényképezhetett, ahová manapság a turisták be sem léphetnek.
A terror kéme. A H–008 újabb kalandjai címmel jelent meg a Magyar Könyvklubnál Szirtes I. János egykori magyar hírszerző újabb kémregénye. A szerző a bennfentes biztonságával kalauzolja az olvasót a terroristák és akcióik elhárításának kulisszatitkaiba. A regény alaptörténete egyszerű: a magyar hírszerzés munkatársát, Pált a CIA felkéri egy terroristacsoport felderítésére. Újságírónak álcázva Pál kapcsolatot teremt a főszervezőkkel, technikailag beépül, majd beszervezi az egyik vezető terroristát, ezzel megakadályozza a merényleteket, majd a vezérkar kiiktatásához segíti hozzá a CIA-t. A kalandokat a magyar olvasó Ománban, Jemenben, Afganisztánban élheti meg, bepillantást kapva a magyar, amerikai és izraeli titkosszolgálatok együttműködésébe.
(Horváth Pál: A béke szolgálatában. Irak, Irán, Ciprus, Kambodzsa. Polgart Lap- és Könyvkiadó, Budapest, 2005. Ára: 4370 forint. Szirtes I. János: A terror kéme. A H–008 újabb kalandjai. Magyar Könyvklub, Budapest, 2005. Ára: 1990 forint)
Botrányos viselkedése miatt több mint 14 millióra büntették Gyurcsányt