Kemény kiállás és kompromisszum

A kormány kemény akarattal képviseli a magyar nemzeti érdekeket – jelentette ki a T. Házban Gyurcsány Ferenc kormányfő az uniós büdzsével kapcsolatos vitákra utalva. Baráth Etele tárca nélküli miniszter eközben úgy fogalmazott, a nemzeti érdekek védelme nem jelenti a kompromisszumok elutasítását.

2005. 12. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormánynak az a célja, hogy az uniós támogatások mértékét három-négyszeresére növeljék, az egy főre jutó uniós források nagyságát illetően Magyarország a 25-ből az első három tagország egyike legyen – mondta napirend előtti beszédében Gyurcsány Ferenc. – Hazánkban együtt van a reménytelenség és a remény, és pont abban az időszakban akarják csökkenteni az unió költségvetését, amikor az EU több tagállamból áll, mint korábban – jegyezte meg. Úgy vélte: Magyarország nem kér olyan Európából, ahol vannak, első-, másod- és harmadosztályú polgárok. Magyarország számára kulcskérdés, hogy 2007-től legyen uniós költségvetés, amelynek forrásait saját nemzeti céljaink megvalósítására kell fordítani – hangoztatta. Hozzátette: a kormány kemény akarattal és elszántsággal képviseli a jövőben a magyar nemzeti érdekeket.
Némiképp más hangsúllyal beszélt a kérdésről Baráth Etele. Az európai ügyek tárca nélküli minisztere a kormányszóvivői tájékoztatón kijelentette, a nemzeti érdekek védelme nem jelenti a kompromisszumok elutasítását. Kifejtette: jelenleg az unió elnökét adó britek úgy gondolják, hogy a büdzsé kereteinek csökkentésével megoldhatók a tagországok közötti viták. A kormány akkor hajlandó belemenni az újonnan csatlakozó országoknak járó felzárkóztatási támogatások csökkentésébe, ha ennek tervezetét a 25 ország együttesen ajánlja meg, érinti a Nagy-Britanniának járó visszatérítés kérdését, valamint a mezőgazdasági támogatások ügyét. A kabinet szerint erről a három kérdésről együtt kell tárgyalni. Elmondta, az agrártámogatások esetleges csökkentése álláspontjuk szerint csak akkor léphet életbe, amikor a magyar gazdák egyenlő elbírálás alá esnek a régi tagországok gazdálkodóival.



Hangsúlyváltás. Gyurcsány Ferenc egy héttel ezelőtt a Nap-keltében még elfogadhatatlannak nevezte a brit javaslatot. „Nem kell belemenni a csökkentésbe (…), tisztességgel kell mondani: nem” – hangoztatta. A kormány akkor az uniós büdzsé mielőbbi elfogadását sem szorgalmazta ilyen vehemensen, hiszen mint Gyurcsány kifejtette: „talán az osztrák elnökség, ha így megyünk tovább, az alkalmasabb erre, mint az a fajta empátia, amellyel a britek most kezelik az új országoknak a problémáját.” (Ausztria adja az EU következő soros elnökét – a szerk.) „Egy magára adó ország nem engedheti meg, hogy azzal zsarolják, ha nincsen költségvetés 2007-től, akkor rosszul jár.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.