A kormánynak az a célja, hogy az uniós támogatások mértékét három-négyszeresére növeljék, az egy főre jutó uniós források nagyságát illetően Magyarország a 25-ből az első három tagország egyike legyen – mondta napirend előtti beszédében Gyurcsány Ferenc. – Hazánkban együtt van a reménytelenség és a remény, és pont abban az időszakban akarják csökkenteni az unió költségvetését, amikor az EU több tagállamból áll, mint korábban – jegyezte meg. Úgy vélte: Magyarország nem kér olyan Európából, ahol vannak, első-, másod- és harmadosztályú polgárok. Magyarország számára kulcskérdés, hogy 2007-től legyen uniós költségvetés, amelynek forrásait saját nemzeti céljaink megvalósítására kell fordítani – hangoztatta. Hozzátette: a kormány kemény akarattal és elszántsággal képviseli a jövőben a magyar nemzeti érdekeket.
Némiképp más hangsúllyal beszélt a kérdésről Baráth Etele. Az európai ügyek tárca nélküli minisztere a kormányszóvivői tájékoztatón kijelentette, a nemzeti érdekek védelme nem jelenti a kompromisszumok elutasítását. Kifejtette: jelenleg az unió elnökét adó britek úgy gondolják, hogy a büdzsé kereteinek csökkentésével megoldhatók a tagországok közötti viták. A kormány akkor hajlandó belemenni az újonnan csatlakozó országoknak járó felzárkóztatási támogatások csökkentésébe, ha ennek tervezetét a 25 ország együttesen ajánlja meg, érinti a Nagy-Britanniának járó visszatérítés kérdését, valamint a mezőgazdasági támogatások ügyét. A kabinet szerint erről a három kérdésről együtt kell tárgyalni. Elmondta, az agrártámogatások esetleges csökkentése álláspontjuk szerint csak akkor léphet életbe, amikor a magyar gazdák egyenlő elbírálás alá esnek a régi tagországok gazdálkodóival.
Hangsúlyváltás. Gyurcsány Ferenc egy héttel ezelőtt a Nap-keltében még elfogadhatatlannak nevezte a brit javaslatot. „Nem kell belemenni a csökkentésbe (…), tisztességgel kell mondani: nem” – hangoztatta. A kormány akkor az uniós büdzsé mielőbbi elfogadását sem szorgalmazta ilyen vehemensen, hiszen mint Gyurcsány kifejtette: „talán az osztrák elnökség, ha így megyünk tovább, az alkalmasabb erre, mint az a fajta empátia, amellyel a britek most kezelik az új országoknak a problémáját.” (Ausztria adja az EU következő soros elnökét – a szerk.) „Egy magára adó ország nem engedheti meg, hogy azzal zsarolják, ha nincsen költségvetés 2007-től, akkor rosszul jár.”