Jövő év júliusától változik a térítésmentes gyógyszerkiváltásra jogosító közgyógyellátási rendszer. Akik rendelkeznek közgyógyigazolvánnyal, azok akkortól választhatnak, hogy maradnak a jelenlegi rendszerben, vagy átlépnek az újba.
Az új rendszer azt jelenti, hogy a krónikus betegségek alapján egyéni havi pénzkeretet állapítanak meg az érintetteknek, akik ebben az értékben válthatnak ki térítésmentesen orvosságot a patikákban a közgyógyigazolvány terhére. Havonta maximum 12 ezer forint lehet a pénzkeret, ám ezt nem úgy határozzák meg, hogy az összeg feltétlenül fedezze a krónikus betegségekre jelenleg szedett medicinák költségét.
A keret összegébe ugyanis az adott hatóanyagkörbe tartozó készítmények közül csak a legolcsóbb árát veszik figyelembe, akkor is, ha a beteg eddig drágább fajtát szedett.
Változás lesz az új rendszerben az is, hogy a közgyógyellátottaknak a teljes gyógyszerpalettáról választhat az orvos, míg jelenleg ezt csak egy szűk listáról teheti. Az ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi tárca korábban többször hangsúlyozta: az új rendszerben az egyéni szükségletekhez jobban igazodó gyógyszeres terápiát kaphat a beteg, a jelenlegi listán ugyanis sok korszerűtlen készítmény található.
Megszűnhet továbbá a pazarlás is, amit az okozott, hogy jelenleg a betegek korlátlan mennyiségben válthattak ki térítésmentesen orvosságot.
Az új rendszerben a betegek a patikustól tájékozódhatnak majd, hogy mekkora összeg van még az „elektronikus pénztárcájukban”, s ha valamely negyedévben megtakarítanak, akkor a fennmaradó összeget átvihetik a következő három hónapra.
A havi rendszeres pénzkereten túl a nem várt, akut betegségek kezelésére a közgyógyellátottaknak évente legfeljebb 6000 forint kiegészítés is igényelhető.
Korábban szó volt arról, hogy az egyéni pénzkeretes rendszerre már januártól átállhatnak a betegek, ám végül az a döntés született, hogy erre csak júliustól lesz lehetőségük.
Egy szülő buktatta le az internetes játékban visszaélő felnőttet