Lázár-díj

Gyurkovics Tibor
2005. 12. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy behemót idők járnak. Nagy behemót szél fújt az utcákon, az átölelhetetlen derekú akácfák lassú koronái úgy inogtak a szélben, mint az angyalok szőke haja. Nagy behemót felhőkből nagy behemót hópelyhek szállingóztak alá Rákosfalva területére, hol a süppeteg hóban, a Kőbányáig kiterjedt Rejcsurban nyulak ugrándoztak, de akkorákat, hogy a sörgyárakig is elúsztak a levegőben.
– Nyulak a levegőben – kiabált az ifjonti Jezovics –, és mennyi! Úgy szállnak, mint a madarak!
– Nyulak. Szállnak. Fiacskám, majd meg kell vizsgáltatnod magadat a Világhy Pista bácsival, ő most úgyis a Zöld Iskolában gyógyít, ahol az enyhén értelmi fogyatékos gyerekek szeretnének á-ról bé-re jutni, s megismerni a bankszakma olyas alapjait, melyek az egy meg egy számtani sorból építik ki a világhatalmat.
Pedig ott voltak a nyulak a levegőben. Jezovics maszatag ujját az ablaküvegre nyomta, hogy hátha átbökve a vékony, átlátszó lemezt, megérintheti a nyulakat a levegőben.
Anyja különben is úgy tanította – jobb időkben –, hogy úgy tudja megfogni a rigócskákat az imbolygó drótkerítésen, hogy csipetnyi sót ragad az ujjai közé, s odalopakodván megsózza a villanó fekete farktollukat. Akkor meg tudja fogni és a szívére szorítani őket. Annyira szerette volna a szívére szorítani a rigócskákat. Oda is nyomult a nagy kerten át a csodamadarakhoz, de azok – mikor már-már megsózta volna őket – csak föllebbentek, és eltűntek a vibráló ég pufók felhőiben.
Így szerette volna elkapdoválni a levegőben kóválygó nyulakat is. Persze sehogyan sem sikerült. Apja intette:
– Fiam, a csoda nem kinn van, hanem benn.
– Az emberben. Itt – mutatott apja a mellkasára, nyakkendője mögé.
– Aha – álmélkodott a kis Jezovics, de nem értette, hol van az a benn.
A nagy behemót időben akkor enyhe, kedves dörömbölés hallatszott.
– Ki a csoda jár ilyen fene időben? – zsémbelt az anyja, nem nagyon szerette az idegeneket. De talán a rokonokat sem.
Jezovics persze rohant a nagy, finoman vasrácsolt ajtóhoz, hogy kikulcsolja a zörgetőnek, hiszen írva vagyon, hogy zörgessetek, és megnyittatik néktek.
Anyja kiáltott ki utána az előszobába:
– Na, ki az?
– Egy behemót ember.
– Még csak az kell! Koldus?
– Afféle.
– S mit akar?
– Nyakkendőt.
– Nyakkendőt? Ilyenkor, a legsúlyosabb hófúvó télben neki a nyakkendőn jár az esze? Biztos tolvaj. Be ne ereszd!
– Nem annak látszik!
– Látszik, látszik – morgolódott odabent az anyja, nem szerette az idegeneket, jószerével a rokonokat sem. – Majd bejön, és elviszi nagyanyámék arany ékszerét.
– De nem ékszerért jött! Nyakkendőért.
– Szeretem a hajnalt, mikor veres! – zsörtölődött tovább az anyja, s rántott egyet a gyúródeszkán pöffetegkedő budai kalácson, hogy befektesse a sütőgerincbe, hogy jó rovátkos legyen.
A behemót ember aztán Jezovics társaságában bejött az apjáékhoz, ahol kártyáztak a bátyjával, apja alig figyelt a jövevényre.
Bátyja meg a jövevény már a sarokasztalnál tárgyaltak elmélyedve, a behemót bakancsából szivárgott a hólé a perzsaszőnyegre. A kis Jezovics az ajtórésen át bámulta arcjátékukat meg a nagy fene tárgyalást, amit a zugban végeztek – honnan, honnan nem, egy közepes termetű olló került elő, a jövevény kedvesen nyújtotta át a bátyjának. Valahogy mintha azt mutatta volna: nyissz! – levágni a nyakkendőt. Felébe.
Bátyja nem tétovázott. Már akkor javakorabeli ember volt, nagyvonalú, nagyszívű, nemhiába a szívével akadt mindig valami problémája. Mintás nyakkendő volt hurkolva elegáns ingére, fejjel lefele állított fenyőfák csüngedeztek a nyakkendőjén – szépen mutattak a kék nyakkendőégből aláhullva. Nyissz – csakugyan derékba vágta a nyakkendőt, s a felét átnyújtotta a behemótnak. Az kedvesen ingatta a fejét. Ó, ó – mintha ezt nyögdécselte volna elismerése jeléül.
Ám bátyja nem elégedett meg ennyivel. Hirtelen a szájába nyúlt s felkiáltott:
– Mit nekem a nyakkendő, vidd az egyik fogamat is! Utóbb úgy kilazulnak, ez legalább eleven emlék!
S a kirántott fogat két ujja közé fogta, egy papírba sodorta, s átnyújtotta a behemótnak. Riki – így hívták Jezovics bátyját – lapogatta vendége hátát, még egy-két kupicával beletöltött, amidőn a hóesésbe elbocsátotta.
– Mit akart? – kérdezte Jezovics anyja bizalmatlanul.
– Szeretetet – mondta Riki a mellközépig érő fenyőfás nyakkendőben.
– Szeretem a hajnalt – mondta az anyjuk, aki bizalmatlan volt nemcsak az idegenekkel, de a rokonokkal is. – Most mit csinálsz a nyakkendőddel? A húgomtól kaptad. Levágtad a nyakkendődet egy ilyen koldusnak? Azt hiszed, majd kinő, te szerencsétlen! Vagy a fogad? Te meghülyültél!
Aztán most a Prima Primissima reflektorfényében láttam a behemót embert – nemhiába az ország kedvencét – ugyanúgy, mint akkortájt rákosfalvi házunkban. Ugyanúgy szeretetet koldult, nem érdekelte a nagy fene igazság. A szeretet érdekelte. S a harmadik sorban fölvillant Riki bátyám arca, ragyogott – azt hiszem, ő örült a legjobban a díjnak. Ő szokta mondogatni: az írás legnagyobb formája a szeretet.
– Rád gondolt.
Állítólag az öltözőben – nemzeti színházbeliek mesélik – találtak egy fenyőmintás nyakkendőcsücsköt. Meg egy finom papírszalvétába burkolt, tisztességes gyökerű rágófogat. A nyakkendőcsücsök Demjáné volt, a mellény takarta a vágást. A fog viszont a Jezovics bátyjáé. Mint amulett. Hogy megóvja a szívedet, Ervin, amelyben annyi szeretet lakik, mint talán egyetlen magyar íróéban sem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.