Segítőkész sajtó

A parlament európai ügyek bizottságának ülésén Tóth András kijelentette, magyar újságírókat kértek meg, hogy vegyék fel a kapcsolatot Cheriff Bassiouni professzorral, aki az Il Manifesto című lap szerint azt állította: Magyarország is érintett a CIA-börtönök ügyében. A nemzetbiztonsági államtitkárral a furcsa „együttműködésről” és a Magyarországon is megjelent állítólagos CIA-gépekről beszélgettünk az ülés után.

2005. 12. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hogyan kell érteni azt, hogy az önök kérésére újságírók vették fel a kapcsolatot az Il Manifestónak nyilatkozó professzorral?
– Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy olyan nyilvános adatokat tudtunk adni, például a professzor elérhetőségéről, amelyek megkönnyítették az Amerikában lévő magyar újságírók kapcsolatfelvételét.
– Az amerikai magyar újságírók keresték meg önöket, mert nem volt elég nemzetközi kapcsolatuk a professzor eléréséhez?
– Nem kerestek meg minket, ez egy literációs eljárás volt, amely során mi is tájékozódtunk és ők is, ennek keretében alakult ki egy gyors kapcsolatfelvétel. Vannak személyes kapcsolatok, amelyek alapján érdeklődtünk, hogy ki tud róla, milyen kapcsolatrendszere van, milyen elérhetősége van, pont annak érdekében, hogy minél gyorsabban kiderüljön, az olasz lapban megjelent cikk megfelel-e a valóságnak, vagy sem.
– Ezek szerint a Nemzetbiztonsági Hivatal kereste meg az újságírókat, és felajánlotta a segítségét, hogy a professzor cáfolhassa az Il Manifestóban megjelenteket?
– Hangsúlyozom, hogy nem a Nemzetbiztonsági Hivatal, hanem a Nemzetbiztonsági Iroda vette fel a kapcsolatot az újságírókkal. Azt gondolom, hogy ez teljesen normális együttműködés, hiszen a Nemzetbiztonsági Iroda a kormány egyik szerveként működik.
– Felidézte a dán közlekedési miniszter nyilatkozatát is, amiből az derült ki, hogy a CIA-val kapcsolatban álló cég repülőgépei landoltak Ferihegyen. Honnan jöttek és hová tartottak ezek a járművek?
– Nincs oka annak, hogy a hozzájárulásuk nélkül elmondjam egy kereskedelmi gép adatait. Ezekkel a gépekkel kapcsolatban ugyanis semmi más információ nem merült fel a dán kormány egyik tagjának felvetésein kívül. A dán állítás azonban tényszerűen nem felelt meg a valóságnak.
– Az úgynevezett iraki önkéntesek első csoportja is egy olyan társaság gépével érkezett Ferihegyre, majd onnan Taszárra, amely szintén szállított a CIA-nak. Taszáron többször is leszálltak ilyen gépek. Ezeket nem vizsgálták?
– Nem volt arra sem ok, hogy visszamenőleg olyan ügyet vizsgáljunk, amellyel kapcsolatban szintén nem merült fel semmiféle szabálytalanság. Ezekkel a kérdésekkel mi részletesen nem is foglalkozhattunk, hiszen Taszár a „kerítésen belül” a Katonai Biztonsági Hivatalhoz tartozott. Nem láttunk okot arra sem, hogy erről egyeztessünk a katonai titkosszolgálatokkal, amíg valaki nem áll elő olyan adattal, amely cáfolja az állításainkat.



Továbbra is „minden szabályos”. Tóth András polgári titkosszolgálatokat felügyelő államtitkár a parlament európai ügyek bizottságának ülésén elismerte, hogy október 3-án és 2004. augusztus 31-én leszálltak olyan repülőgépek Ferihegyen, amelyek a CIA-nak is dolgozó Devon Holding and Leasing cég gépei voltak. Állította azonban, hogy a gépekkel kapcsolatban a hatóságok nem találtak szabálytalanságot. Emlékeztetett arra is, hogy az Il Manifesto cikkében hivatkozott professzor cáfolta azokat a neki tulajdonított állításokat, miszerint Magyarországon a CIA foglyait őrzik. „Semmilyen formában semmikor nem merült fel a képzési program időszaka alatt, hogy ott illegális tevékenységre került volna sor” – szögezte le az iraki emigránsok két évvel ezelőtti taszári kiképzéséről Tóth András. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.