A Miskolci Polgár című városi lap legutóbbi számában közzétett közvélemény-kutatási adatok szerint a lakosság nyolcvanöt százaléka ellenzi a Miskolci Vízművek Kft. 49,9 százalékos üzletrészének eladását, hiszen az emberek úgy gondolják, hogy az egyébként sem alacsony víz- és csatornadíj további emelkedésére lehet számítani az értékesítést követően. A szocialisták persze e kérdésben egészen mást mondanak, ők ugyanis úgy gondolják: téved az ellenzék, mert valójában nem eladás, hanem tőkebevonás történik. A pályázati kiírás értelmében 299 400 000 forint a kikiáltási ár, de Juga György, a városi önkormányzat Összefogás–Fidesz–MDF ellenzéki frakció vezetője, az előző ciklus alpolgármestere úgy véli: az éves szinten négymilliárd forintos árbevételt teljesítő, kilencvenesztendős múltra visszatekintő társaság a borsodi megyeszékhely egyik legpatinásabb és legsikeresebb cége, miközben teljes értéke eléri, sőt meghaladja az egymilliárd forintot.
Emlékeztetett: tavaly tavasszal az akkor még Mivíz Rt. néven ismert közszolgáltató társaságot szétdarabolásra ítélte a városvezetés. A szocialisták és a szabad demokraták alkotta, jelentős többségű koalíció akaratának megfelelően augusztusban megtörtént a kettészakítás. Juga György elmondta: a korábbi részvénytársaság jogutódjaként létrejött a Mivíz Miskolci Vízmű Kft. mint üzemeltető, valamint a VFV Miskolc Városi Fürdőüzemeltető, Vagyongazdálkodó és Szolgáltató Rt. Ezek után már a laikus is arra gondolt, hogy valamilyen privatizációs szándékok állhatnak a háttérben, s a lakossági véleményeket tolmácsolva kijelentette, ismét jól jár valaki Miskolcon. A volt alpolgármester szerint a tranzakció sikere a miskolciak kudarca lehet, mert eddig senki nem hitte el azt a kormánypárti magyarázatot, miszerint az eladással gazdagodik a város. Kijelentette: a befektetőnek esze ágában sincs a közösség érdekeinek megfelelő szolgáltatási árat kikalkulálni, tehát egyéni érdekek mentén folyhatott a privatizáció megszervezése. Juga rámutatott: a város pénzügyi egyensúlya az előző három és fél évben megrendült, mert közel tízmilliárdos adósságot halmozott fel a mostani önkormányzat, miközben a város költségvetési hiánya sem kevesebb 4,4 milliárdnál.
Juga György s a mögötte álló ellenzéki frakció további nemtetszésének adott hangot, amikor a Mivíz Kft. sorsáról szóló napirendi pontok tárgyalása előtt Káli Sándor polgármester minden alkalommal zárt ülést rendelt el. A december 8-i döntés előtt sem alakulhatott ki vita – tette hozzá –, az Összefogás–Fidesz–MDF- frakció újabb vitaindító hozzászólásaira ugyanis nem reagált a kormánypárt, ezt az ülést nevezte a volt alpolgármester a „süket fülek párbeszédének”.
Kobold Tamás volt polgármester Rodolfo hadműveletnek nevezte a Mivíz részleges privatizációjára tett előterjesztést, szerinte a Káli Sándor mögött álló szocialisták és a jó koalíciós partnerként asszisztáló szabad demokraták elherdálják a város vagyonát, ugyanakkor a lakosság érdekeire hivatkozva próbálják mindenképpen megtartani a törvényesség látszatát. Az ügyletet merényletnek tekinti Miskolc ellen, s egy sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, a mostani városvezetés szándéka arra utal, hogy vagy nagyon dilettáns funkcionáriusok irányítanak a borsodi megyeszékhelyen, vagy gátlástalan harácsolási szándék vezérli a kormánypárti tetteket. Mint a megyeszékhely előző polgármestere, minden lehetséges eszközzel igyekszik megakadályozni a privatizációt. Nem titkolta véleményét, miszerint a kampány idejére tervezett látszatberuházásokra fordítanák a mintegy háromszázmillió forintos bevételt.
Szinay Attila, az Összefogás–Fidesz–MDF-frakció képviselője úgy tudja, nyolc pályázó szeretné megszerezni a nyereséges és egyelőre monopolhelyzetben lévő Miskolci Vízművek Kft. tulajdonjogát, viszont a borsodi megyeszékhely önkormányzatának december 8-i zárt ülésén kiderült: nem történt meg a cég értékbecslése, a városvezetés pedig a vevőktől vár árajánlatokat. A pályázó francia, német, osztrák és magyar cégek egyaránt fantáziát látnak a miskolci vízszolgáltató nyereséges üzemeltetésében, s azt kérdezi: ha másnak hasznot hoz az üzlet, akkor Miskolc miért képtelen kiaknázni a lehetőségeket? A képviselő szerint érthetetlen a szocialisták döntése, hiszen miközben a Mivíz Kft. eladása sérti a városlakók érdekeit, nem is tájékozódhattak a zárt üléseken elhangzottakról. Felhívta a figyelmet, Debrecen polgármestere korábban együttműködést ajánlott fel a két város vízszolgáltatója között, ám úgy tűnik, Kósa Lajos javaslata süket fülekre talált Miskolcon. Persze – mint Szinay Attila megjegyezte – a Debreceni Vízművek szintén pályázik a Mivízre, csak az a kérdés, vajon lesz-e politikai jellege az elbírálásnak.
Az ellenzéki képviselő elmondta, tiltakoznak a társaság értékesítése ellen, de elsősorban a zárt ülések elrendelésének jogszerűségét vitatja a jobboldali koalíció. Úgy véli, a Miskolci Vízművek Kft. eladásának témája semmilyen üzleti érdeket nem sért, és személyi következménye sincs, tehát indokolatlan volt a zárt ülések elrendelése. A képviselő felhívta a figyelmet: a múlt héten eljuttatta beadványát a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Közigazgatási Hivatalhoz a miskolci önkormányzati vezetés városellenes határozatai miatt.
Mint a Mivíz Kft. eladásával kapcsolatos közgyűlési ülések alkalmával, a miskolci városvezetés most sem kívánta kommentálni a történetet. Káli Sándor polgármester nem kívánt lapunknak nyilatkozni.
Óriási szeméthalmok között égett halálra egy törökbálinti férfi