A párját ritkító Ausztria

Több mint hatvan éve alakult meg Ausztriában a második köztársaság, ötven esztendeje tart a semlegesség és függetlenség, valamint az uniós tagság első egy évtizede – megannyi alkalom az osztrákoknak, hogy Mozart születésének 250. évfordulója mellett nagypolitikai ügyeket is ünnepeljenek.

2006. 01. 31. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miután sógoraink uralkodtak rajtunk évszázadokon keresztül, nincs abban semmi meglepő, hogy mindig is hozzájuk mérjük magunkat. Ez a mérce ugyanakkor szerencsétlen is, hiszen Ausztria gyakorlatilag elérhetetlen példakép. A lényeg nagyon leegyszerűsítve egy dátumban – 1955. május 15. – rejlik. Ezen a több mint ötven évvel ezelőtti napon két olyan nemzetközi megállapodás született meg, amely kihatásaiban nagy jelentőségű volt. A Varsói Szerződés és az osztrák államszerződés lépett életbe, és az ezt rögzítő két dokumentum évtizedekre „konzerválta” a közép-európai népek sorsának szétválását. Ausztria visszanyerte szabadságát és semlegességét, ugyanakkor hat kelet- és közép-európai ország – köztük hazánk is – további harmincnégy évre bezárva maradt a szovjet hegemónia övezetében a Varsói Szerződés keretén belül.
Akárhogyan is, de páratlan országkarriert futott be régi történelmi partnerünk. Miközben a szocialista korszak idején hazánk gazdasága ázsiai zsákutcába jutott, addig a vasfüggönyön túli Ausztria a világ hetedik leggazdagabb országává vált. Eközben ügyesen lavírozott a külpolitika területén is, amelyre a legjobb példa „Ausztria Erdélyének”, Dél-Tirol státusának rendezése. Ma már a német ajkú osztrákok Olaszország északnyugati részén egy világszerte irigyelt autonómiában élhetnek. Ugyanakkor nem árt fejben tartani, hogy Ausztria szinte a nulláról indult, hiszen az osztrák gazdasági helyzet a két világháború közötti időben kétségbeejtően rossz volt, a munkanélküliség elképesztő méreteket öltött, a magasan fekvő hegyvidékeken éheztek az emberek. A majdnem kilátástalan gazdasági, valamint a számos feszültséggel és szociális „robbanóanyaggal” terhelt belpolitikai szituáció kapcsán aligha fogadott volna bárki is arra, hogy az ötvenes évek közepétől egy párját ritkító sikersztori veszi kezdetét a Lajtán túl. Mint említettük, fontos tényező, hogy az osztrákok az egyensúly politikájára helyezték a hangsúlyt: ők a külföld szemében a Kelet és Nyugat között fekvő közvetítők voltak. Olyan helyzetet tudtak teremteni két világ határán, amely nemcsak politikai, hanem történelmi érték is. A jelentős és tartós fellendüléshez természetesen külső anyagi segítségre is szükség volt. A Marshall-tervnek köszönhetően 1948 és 1952 között Ausztria minden ellenszolgáltatás nélkül (!) kereken egymilliárd dollár értékű segélyt kapott az USA-tól gazdasági életének újjáépítésére. Ez az egymilliárd dollár volt az osztrák történelem addigi legnagyobb pénzbeáramlása, mégpedig olyan előnyös módon, hogy sem föld, sem gyár nem került idegen kézbe. A Marshall-segély pénzeit főként a nyugati megszállási övezetekben fektették be, így jelentősen megváltozott Ausztria ipari struktúrája is, amely addig főként a Bécs–Linz–Graz háromszögben feküdt. Az osztrákok egy igen erős belső gazdaságot hoztak létre: az idegenforgalom, a fa- és feldolgozóipar, a gépipar és a high-tech szintre fejlesztett műszer- és precíziós technika világszínvonalú, versenyképes ágazatok. Nem véletlen, hogy még a németek is jogosan irigykednek, hiszen az ötszázalékos munkanélküliségi ráta a legalacsonyabb az unió nyugati részén, és immár az életszínvonal is vetekszik a leggazdagabb dél-német tartományokéval.
Magyarán, Ausztria önálló és életképes. És gazdasága nemcsak erős, de bővül is rendesen: tavaly például 2,1 százalékkal gyarapodott, ami nem is olyan rossz eredmény a magyar 3,6 százalékhoz képest. Főleg nem, ha ehhez hozzávesszük, hogy az egy főre eső GDP odaát több mint 31 ezer dollár volt 2004-ben, míg nálunk 14 900 dollár. Négyszázalékos magyar gazdasági növekedés mellett legkorábban 2025-re közelítjük meg a 2004-es osztrák eredményt, ez pedig húsz év. Tény, a politikai és gazdasági függetlenséget garantáló osztrák államszerződés és a Marshall-segély nélkül mindez aligha valósulhatott volna meg.
Bár a történelem nálunk homlokegyenest más irányt vett, azért érdemes eljátszani a gondolattal. Mi lett volna, ha…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.