Tavaly a több száz milliárd forintos jogtalan áfavisszatartás a kis- és közepes vállalkozások tömeges ellehetetlenülését, a körbetartozások jelentős növekedését idézte elő. Ezért felfokozott érdeklődéssel várták az érintettek a kormány 100 lépés a magyar vállalkozókért programját, amely összefogja a szektor fejlesztését célzó intézkedéseket. Többek között a dokumentumban az szerepel, hogy bővülnek a körbetartozás ellen ható pénzszerzési lehetőségek (hitel- és egyéb finanszírozási csomagok), s egyszerűsödik az adminisztráció.
Szakmai érdekképviseletek szerint a vállalati ügyintézés terhe tovább növekszik, az adók 2006-ban csak kismértékben csökkennek. Ráadásul januártól a munkaügyi ellenőrzések is szigorodtak. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara kalkulációi alapján a központi költségvetésből idén 19-20 milliárd forint jut a kis- és középvállalkozások fejlesztésének támogatására, ami „fejenként” mindössze tízezer forint beruházástámogatást jelent. A FigyelőNet összeállítása szerint az Ipartestületek Országos Szövetsége azt kifogásolja, hogy a kis- és középvállalkozói célelőirányzat idén csupán 3,7 milliárdos forrással gazdálkodhat. Ezzel szemben a kilencvenes években erre még ötmilliárd forint feletti összeget fordítottak. A szóban forgó pénzből a gazdasági tárca hat programot akar megvalósítani. A Széchenyi-kártyával felvehető hitel felső határa újévtől 25 millió forint, kamata pedig 10,26 százalék. Az emelést viszont úgy hajtották végre, hogy a tízmillió forint alatti hitelrész kamata több mint tíz százalékkal csökken.
Borúlátó a szektor. Az Ecostat kutatóintézet friss felmérése alapján a kis- és középvállalati szektor 2006 első fél évére a nemzetgazdaság helyzetét valamivel borúlátóbban értékeli, mint saját lehetőségeit. A korábbi felmérés óta bekövetkezett fordulatban a Fitch hitelminősítő negatív döntése is szerepet játszott – áll az elemzésben, amely szerint a nemzetgazdaság kismértékben javuló kilátásaiban bízik a hazai vállalatok egynegyede, stabilitásban reménykedik 42 százalékuk. A pesszimista válaszok aránya viszont magas: 33 százalék. A vállalati szegmens beszállítói lehetőségeinek megítélése a múlt évben ingadozott, 2005 végén a vállalkozások mindössze egynegyede tartotta magát esélyesnek a multinacionális vállalatokkal történő sikeres együttműködésre.