Átkerült az Eurotransplant belső sürgősségi várólistájára a négyéves K. Rebeka, akin Magyarországon először hajtottak végre élő donoros májtranszplantációt, sajnos sikertelenül. A kislány szerdától tegnapig csupán a külső Eurotransplant-listán szerepelt, ami azt jelenti, hogy csak akkor kaphatott volna szervet a tagországokból származó donortól, ha azt ott nem tudják felhasználni. Így a siker esélye eddig sokkal kisebb volt. Hazánk nem tagja az Eurotransplantnak, a sürgősségi belső listán elvileg csak Németországból, a Benelux államokból, Ausztriából és Szlovéniából szerepelhetnek betegek. Miután azonban a Semmelweis Egyetem 2004-ben transzplantációs együttműködési megállapodást kötött a bécsi Allgemeine Krankenhausszal, így Ausztria jogán Rebeka is felkerülhetett erre a várólistára.
*
Ez azt jelenti, hogy ha az említett hat országból donort jelentenek, akkor állampolgárságtól függetlenül választják ki a listáról a leginkább rászoruló és legmegfelelőbb „befogadó” beteget. Az itt májra váró felnőttek 80 százalékának két nap alatt találnak szervet, ez az idő a gyermekeknél kicsit hosszabb.
Borsi József, a Hungarotransplant Kht. elnöke megbeszélést folytatott az Eurotransplant elnökével és igazgatójával. Ezután lapunknak elmondta, hogy tájékoztatta Rácz Jenő egészségügyi minisztert, és elvi hozzájárulást kért tőle, hogy a kislány átkerülhessen a belső várólistára. Erre azért volt szükség, mert ha sikerül Rebekának májat találni, akkor Magyarországnak azt mihamarabb egy másik donormájjal kell viszonoznia. Arra a kérdésre, hogy miért csak most került a kislány a belső, nagyobb sikerrel kecsegtető várólistára, Borsi József úgy felelt: állapotfelmérést kellett végezni, s mivel nem vagyunk tagjai az Eurotransplantnak, így a belső listára kerüléshez a jogi alapot is meg kellett találni.
A kislány esete felhívja a figyelmet a nemzetközi szervcsereszervezetekkel való együttműködés fontosságára – fogalmazott Borsi József. Hazánk azonban nem tagja sem az Eurotransplantnak, sem pedig a két éve alakult Italian Gate for Europe nevű olasz szervezetnek, amely a közép- és dél-európai országok közötti cserét szervezi. A tüdőátültetésre szorulók kivételével az utóbbi években magyar beteg nem kapott szervet a nemzetközi együttműködési társulásokon keresztül, mi azonban adtunk nekik: tavaly májusban egy agyhalott gyermek szíve került Palermóba, mivel nálunk nincs gyermekszív-átültetési program. Novemberben két hannoveri vesebetegen segített egy magyar donor, akinek a szervei a magyar várólistán lévő ezer beteg egyikének sem feleltek meg.
Az együttműködés az egyre nagyobb szervhiányt is enyhítheti. Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint 2004-ben több mint 50 ezer uniós állampolgár várakozott valamilyen szervre, 15–30 százalékuk meghalt, mielőtt megoperálhatták volna. A betegek száma egyre nő, míg a donoroké alig változik, így a jelenleg hároméves átlagos várakozási idő 2010-re a tíz évet is meghaladhatja majd.
Lapzártáig nem érkezett jelzés megfelelő hazai vagy külföldi donorról. Közben tovább romlott a kislány állapota – derül ki a Semmelweis Egyetem Transzplantációs és Sebészeti Klinika igazgatójának, Járay Jenőnek a nyilatkozatából. A kislány veséje is leállt, és szervezetében kimutatták az influenza A vírusát is, de Járay Jenő szerint biztosan nem ez okozta nála a májbetegséget. Akinek nem működik a mája és a veséje, annál az influenza bármikor megjelenhet – fűzte hozzá.
Az események időrendben
Január 4.: Megkezdődött Rebekán az első hazai élő donoros májátültetés.
Január 5.: Befejeződött a 18 órás műtét, a kislány máját eltávolították, és édesapja bal oldali májlebenyét ültették be a testébe.
Január 5.: „A gyermek jobban van, az új szerv működése beindult” – közölte Járay Jenő, a klinika igazgatója. Az MTV Este című műsorában az eseményről közölték az első átfogó tudósítást, amelyet Járay Jenő felesége, Váczi Szabó Márta készített.
Január 6.: A kislányt újra megműtötték, mert vérömleny keletkezett az új szerven. Az igazgató szerint „állapota elfogadható”.
Január 7.: A gyermek lélegeztetőgépre került, életműködését Járay Jenő kielégítőnek nevezte.
Január 10.: Rácz Jenő megadta az engedélyt a külföldi donorkereséshez.
Január 11.: A kislány egészségi állapota kritikus – jelentette ki Járay Jenő.
Január 12.: Rebeka állapota rosszabbodott, kómaközelbe került. (K. L.)