Az EU-bővítéssel az osztrákok és a németek nyertek

Bármilyen meglepő, a 2004-es európai uniós bővítés legnagyobb nyertesei nem az újonnan csatlakozott országok, hanem éppenséggel Ausztria és Németország. Ennek gazdasági okai vannak: a két régi tagország tudniillik ügyesen kereskedik a „tizenötökkel”. Egyébként tőkeáramlás tekintetében szakértők úgy tartják, hazánk lehet Románia „Ausztriája”.

2006. 01. 02. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Németország és Ausztria számára a legnagyobb jelentőségű a korábbi „tizenötök” körében az új uniós tagokkal folytatott kereskedelem – legalábbis a statisztikák szerint. Amúgy nincs ebben semmi meglepő, hiszen a földrajzi közelség és a történelmi kapcsolatok erősítik az egyébként nettó befizető régi tagállamok pozícióját Kelet-Közép-Európában. Olyannyira, hogy a kimutatások szerint a legnagyobb beruházók a térségben az osztrákok és a németek. Akárhogyan is, a német exportban az új tagországok részesedése 2004-ben 8,4 százalékra emelkedett a 2000-es 7,7 százalékról – derül ki a német statisztikai hivatal, a DeStatit adatsorából. A német importban 9,9 százalékra nőtt az új tagországok aránya. A legjelentősebb kereskedelmi partner Lengyelország és Csehország.
Úgy látszik, Ausztriának még ennél is fontosabbak az új uniós tagállamok. Ez a régió vásárolja meg ugyanis az osztrák kivitel 12,3 százalékát, illetve adja az osztrák behozatal 11,5 százalékát. Az MTI összeállítása szerint a többi régi uniós ország számára kisebb jelentőségű az új tagokkal folytatott kereskedelem. A francia exportnak a 3,4 százalékát vették fel 2004-ben, a brit exportnak pedig a 2,4 százalékát, és mindkét ország importjának mindössze 2,5 százalékával szerepeltek tavaly az új EU-tagok. A korábbi tizenötök sorában Írország számára a legkisebb jelentőségűek az új tagok. Az importban és az exportban alig egy százalékkal szerepelnek. Németország számára az új tagországok közül Lengyelország és Csehország a legfontosabb kereskedelmi partner. Lengyelország a 11. a német exportpiacok rangsorában és a 14. a német importban. Csehország mindkét viszonylatban a 12. helyen áll. Más oldalról Lengyelország, Csehország, Szlovákia, Magyarország és Szlovénia szempontjából Németország a legfontosabb kereskedelmi partner a világranglistán. A többi új EU-tagállam, Észtország, Lettország, Litvánia, Málta és Ciprus szempontjából is az első öt között foglal helyet. Egyébként szomszédainknak, az osztrákoknak egyenként és havonta átlagosan három korsó sör árába fog kerülni az EU 2007–2013-as költségvetése – jelentette az APA hírügynökség az alapján, hogy Wolfgang Schüssel kancellár korábban azt mondta: Ausztria hozzájárulása fejenként és havi átlagban kilenc euró lesz. Ez 108 euró évente a jelenlegi költségvetési időszak 90 eurója után.
Miközben az osztrákok és a németek kifejezetten nyertek az EU bővítésével, addig a két régi tagállam gyakorlatilag lezárva hagyja munkaerőpiacát. Vagyis hét évig csak speciális egyezmények révén dolgozhatunk az említett nyugat-európai országokban. Ennek ellenére az Európai Unió tagországaiban legálisan munkát vállaló magyarok közül a legtöbben, 15 665-en Ausztriában dolgoznak az európai foglalkoztatási szolgálat szerint. A második helyen Németország áll.
De térjünk vissza a tőkeáramláshoz. Az adatok szerint Románia Európai Unióhoz csatlakozásáig hazánk olyan szerepet tölthet be az országban, mint amilyet Ausztria töltött be a magyar gazdaságban az uniós csatlakozáskor. A Magyarország és Románia közötti gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok ugyanis dinamikusan fejlődnek, évről évre bővül a forgalom. Olyannyira, hogy a kétoldalú kereskedelem már-már elérte a rekordszintet: az utóbbi két évben több mint 30 százalékos a növekedés. A Romániába irányuló export a teljes magyar kivitel három százaléka, míg az import a teljes hazai behozatal több mint másfél százaléka. A magyar kivitel döntő részét az elektromos gépek és felszerelések, illetve ezek alkatrészei, műanyagok és ezekből készült áruk adták. A Romániából érkező importban az alumínium és az ebből készült áruk játszották a főszerepet, de jelentős értéket képviselt az elektromos gépek és felszerelések szállítása is. Hozzávetőleg ötezer magyar érdekeltségű céget tartanak nyilván Romániában, amivel Magyarország a hetedik az országok közötti rangsorban. A kimutatások alapján a romániai magyar cégek törzstőkéje összesen több mint 400 millió dollár, ám a ténylegesen befektetett tőke összértéke becslések alapján akár 800 millió dollárra tehető. Utóbbi összeggel hazánk a tizedik helyen lehet a befektetői listán.
A két említett érték közötti jelentős különbséget az magyarázza, hogy Romániában rendkívül alacsony tőkével lehet céget alapítani. A legjelentősebb tőkebefektető az OTP Bank, de meg kell említeni még a magyar cégek korábban megszerzett pozícióinak konszolidálását s az új befektetések előkészítését is. A kétoldalú forgalom az idén is kétmilliárd dollár fölé emelkedik. A fejlődésben fontos szerepet játszik a Mol, az OTP, illetve a jelentős bukaresti fejlesztéseket indító TriGránit Rt. Szakértők szerint az eddiginél fokozottabb részvételre van szükség Romániában a magyar cégek részéről, az ország ugyanis komoly növekedési potenciállal rendelkezik. Amúgy Románia külkereskedelmi forgalma jelenleg nagyjából a felét teszi ki a magyarnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.