Hosszú távon egyértelmű tendencia, hogy óriási „merítési” lehetősége miatt Kína minden olyan sportág élcsoportjában megjelenik, amit kicsit is komolyan vesz. Már korábban leszámolhatunk a pingpongos sikerek kizárólagosságával, hiszen kínai súlyemelők, műugrók, sportlövők, úszók, atléták és mások szintén a világversenyes dobogók tetejére rukkoltak. Aztán a majd’ másfél milliárdos ország fiai-lányai – bizonyára a közelgő 2008-as pekingi olimpia hatására – olyan, számukra „idegen” sportágakban is olimpiai és vb-aranyig jutottak a közelmúltban, mint a kajak-kenu, az öttusa vagy az ökölvívás. A tenisz professzionális jellege miatt sokáig nem ragadhatott meg a kontinensnyi kommunista államban, ám változnak az idők, s vele a kínai „elvtársak” hozzáállása. Jelenleg 46 női és 19 férfi teniszezőjük található a világranglistán, s a hölgyek viszik a prímet, hiszen négyen ott tanyáznak az első százban.
Például a 88. Jen Ce és az 55. Cseng Csie. Ők ketten vittek véghez tegnap sporttörténelmi tettet azzal, hogy megnyerték az ausztrál nemzetközi teniszbajnokság női páros versenyét. Eddig kínaiak még Grand Slam-torna döntőjébe sem jutottak, előzményként említhető viszont a 2004-es athéni olimpia, ahol szintén a női párosok között diadalmaskodott Szün Tien-tien és Ting Li. Szerencsére nem lehet hivatkozni, hiszen ők akkor kiváló riválist, a C. Martinez, Ruano Pascual spanyol duót győzték le a döntőben. Tegnap Jen Ce és Cseng Csie szintén belehúzott, hiszen az első kiemelt amerikai–ausztrál kettős állt a háló másik oldalán. Lisa Raymond és Samantha Stosur tavaly együtt nyerték meg a US Opent, Raymond előtte mással szerzett még három GS-trófeát, tehát nem a távol-keletiek számítottak esélyesnek. Az első szettet ennek megfelelően 41 perc alatt 6:2-re elvesztették, ám a másodikban egy óra alatt rövidítés segítségével egyenlítettek, majd a harmadik játszmát már simán vitték. A 21 és 22 éves kínai hölgy biztosra ment, csupán egy ki nem kényszerített és két kettős hibát vétett, összesen két és egynegyed órába telt a sporttörténeti siker.
Férfi egyesben ellenben nem történt semmi meglepő, a világelső Roger Federer jutott be a ciprusi meglepetésember, Markosz Bagdatisz mellé a fináléba, miután a négy között négy szettben legyőzte a német Nicolas Kiefert. Akinek a neve anyanyelvén (erdei) fenyőt jelent, s eddig szilárdan is állt Ausztráliában, hiszen 21. kiemeltként öt győzelemmel menetelt pályafutása során először Grand Slam-viadal elődöntőjébe. Előző, Sebastien Grosjean elleni ötszettes, közel ötórás diadala viszont eléggé kivette a zsírját, hiszen most hamar elvesztette adogatását, majd 44 perc alatt az első játszmát is. Ezután kiegyensúlyozottabbá vált a játék, fej fej mellett haladtak a felek egészen 5:5-ig, amikor jöttek Kiefer nagy pillanatai: megnyerte az adogatását, majd elvette Federerét, és ezzel kiegyenlítette az állást. Ám ezzel csak felpaprikázta a 2004-es melbourne-i bajnokot, aki a meccs hátralévő egy órácskájában csupán két játékot engedélyezett neki. Huszonöt perc alatt 6:0-ra a svájcié lett a harmadik szett, a hasonló jellegű negyedikben 5:1-nél Kiefer még két meccslabdát hárított, de aztán már nem volt mese. Federer e meccsen nyújtott formája alapján Bagdatisz meséje is véget ér vasárnap, bár ne feledjük, Kieferrel ellentétben a ciprusi klasszisokon keresztül (Roddick, Ljubicic, Nalbandian) jutott idáig.
A hölgyek ma letudják a maguk fináléját, amely előtt a számok Justine Henin-Hardenne sikerét ígérik Amelie Mauresmo ellenében. Az Australian Opent két éve nyert belga játékos az eddigi összecsapások alapján 4-3-ra vezet a GS-versenyen soha nem diadalmaskodó francia ellen. Ám ha idén kínaiak is nyerhetnek, miért ne nyerhetne az örök vesztes Mauresmo?
Eredmények. Férfi egyes, elődöntő: Federer (svájci, 1.)– Kiefer (német, 21.) 6:3, 5:7, 6:0, 6:2. Női páros, döntő: Jen Ce, Cseng Csie (kínai, 12.)–Raymond, Stosur (amerikai, ausztrál, 1.) 2:6, 7:6 (9-7), 6:3.

Nagy Márton további árcsökkentést helyezett kilátásba