Federer kivágta a német fenyőt

Nem akadt csúcstalálkozó, mégis történelmi esemény zajlott tegnap az ausztrál nemzetközi teniszbajnokságon: a női páros fináléjában Jen Ce és Cseng Csie legyőzte az első kiemelt Raymond, Stosur duót, így megszületett a Grand Slam-versenyek első kínai diadala. A férfi egyes elődöntőjében elmaradt a meglepetés, a világelső Roger Federer négy szettben tette láthatóvá a bő húszhelynyi különbséget közte és a német Nicolas Kiefer között. Ma Justine Henin-Hardenne és Amelie Mauresmo csap össze a női döntőben.

2006. 01. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hosszú távon egyértelmű tendencia, hogy óriási „merítési” lehetősége miatt Kína minden olyan sportág élcsoportjában megjelenik, amit kicsit is komolyan vesz. Már korábban leszámolhatunk a pingpongos sikerek kizárólagosságával, hiszen kínai súlyemelők, műugrók, sportlövők, úszók, atléták és mások szintén a világversenyes dobogók tetejére rukkoltak. Aztán a majd’ másfél milliárdos ország fiai-lányai – bizonyára a közelgő 2008-as pekingi olimpia hatására – olyan, számukra „idegen” sportágakban is olimpiai és vb-aranyig jutottak a közelmúltban, mint a kajak-kenu, az öttusa vagy az ökölvívás. A tenisz professzionális jellege miatt sokáig nem ragadhatott meg a kontinensnyi kommunista államban, ám változnak az idők, s vele a kínai „elvtársak” hozzáállása. Jelenleg 46 női és 19 férfi teniszezőjük található a világranglistán, s a hölgyek viszik a prímet, hiszen négyen ott tanyáznak az első százban.
Például a 88. Jen Ce és az 55. Cseng Csie. Ők ketten vittek véghez tegnap sporttörténelmi tettet azzal, hogy megnyerték az ausztrál nemzetközi teniszbajnokság női páros versenyét. Eddig kínaiak még Grand Slam-torna döntőjébe sem jutottak, előzményként említhető viszont a 2004-es athéni olimpia, ahol szintén a női párosok között diadalmaskodott Szün Tien-tien és Ting Li. Szerencsére nem lehet hivatkozni, hiszen ők akkor kiváló riválist, a C. Martinez, Ruano Pascual spanyol duót győzték le a döntőben. Tegnap Jen Ce és Cseng Csie szintén belehúzott, hiszen az első kiemelt amerikai–ausztrál kettős állt a háló másik oldalán. Lisa Raymond és Samantha Stosur tavaly együtt nyerték meg a US Opent, Raymond előtte mással szerzett még három GS-trófeát, tehát nem a távol-keletiek számítottak esélyesnek. Az első szettet ennek megfelelően 41 perc alatt 6:2-re elvesztették, ám a másodikban egy óra alatt rövidítés segítségével egyenlítettek, majd a harmadik játszmát már simán vitték. A 21 és 22 éves kínai hölgy biztosra ment, csupán egy ki nem kényszerített és két kettős hibát vétett, összesen két és egynegyed órába telt a sporttörténeti siker.
Férfi egyesben ellenben nem történt semmi meglepő, a világelső Roger Federer jutott be a ciprusi meglepetésember, Markosz Bagdatisz mellé a fináléba, miután a négy között négy szettben legyőzte a német Nicolas Kiefert. Akinek a neve anyanyelvén (erdei) fenyőt jelent, s eddig szilárdan is állt Ausztráliában, hiszen 21. kiemeltként öt győzelemmel menetelt pályafutása során először Grand Slam-viadal elődöntőjébe. Előző, Sebastien Grosjean elleni ötszettes, közel ötórás diadala viszont eléggé kivette a zsírját, hiszen most hamar elvesztette adogatását, majd 44 perc alatt az első játszmát is. Ezután kiegyensúlyozottabbá vált a játék, fej fej mellett haladtak a felek egészen 5:5-ig, amikor jöttek Kiefer nagy pillanatai: megnyerte az adogatását, majd elvette Federerét, és ezzel kiegyenlítette az állást. Ám ezzel csak felpaprikázta a 2004-es melbourne-i bajnokot, aki a meccs hátralévő egy órácskájában csupán két játékot engedélyezett neki. Huszonöt perc alatt 6:0-ra a svájcié lett a harmadik szett, a hasonló jellegű negyedikben 5:1-nél Kiefer még két meccslabdát hárított, de aztán már nem volt mese. Federer e meccsen nyújtott formája alapján Bagdatisz meséje is véget ér vasárnap, bár ne feledjük, Kieferrel ellentétben a ciprusi klasszisokon keresztül (Roddick, Ljubicic, Nalbandian) jutott idáig.
A hölgyek ma letudják a maguk fináléját, amely előtt a számok Justine Henin-Hardenne sikerét ígérik Amelie Mauresmo ellenében. Az Australian Opent két éve nyert belga játékos az eddigi összecsapások alapján 4-3-ra vezet a GS-versenyen soha nem diadalmaskodó francia ellen. Ám ha idén kínaiak is nyerhetnek, miért ne nyerhetne az örök vesztes Mauresmo?
Eredmények. Férfi egyes, elődöntő: Federer (svájci, 1.)– Kiefer (német, 21.) 6:3, 5:7, 6:0, 6:2. Női páros, döntő: Jen Ce, Cseng Csie (kínai, 12.)–Raymond, Stosur (amerikai, ausztrál, 1.) 2:6, 7:6 (9-7), 6:3.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.