Fegyveres erőből politikai hatalom

Ha Washington nem hajlandó tárgyalni egy demokratikus úton létrejött kormánnyal, akkor ellentmondásba keveredik önmagával – nyilatkozott lapunknak N. Rózsa Erzsébet Közel-Kelet-szakértő, aki szerint a Hamász jelentős változásokon ment keresztül.

2006. 01. 27. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az, hogy a palesztinok többsége a Hamászra adta voksát, nem azt jelenti, hogy az erőszakra szavaztak, hiszen a palesztin embereknek is az a legfőbb vágyuk, hogy végre békében élhessenek – jelentette ki lapunknak N. Rózsa Erzsébet. A Teleki László Intézet Közel-Kelet-szakértője szerint a választásokon győztes Hamász a közelmúltban változáson ment keresztül. A radikális mozgalom az eltelt egy évben egyetlen terrormerényletet sem hajtott végre, sokkal inkább a politikai színtér egyik szereplőjévé vált. Vezetői emellett kijelentették, hogy készek Izraellel tárgyalni, béketárgyalásokat folytatni. A Választás és Reform nevű pártként jelentkező Hamász ráadásul kihagyta választási programjából azt az alapokmányából ismert tételt, hogy a zsidó állam elpusztítását tűzte ki célul – tette hozzá N. Rózsa Erzsébet.
A kormányalakítási lehetőségek kérdésére válaszolva a szakértő elmondta: ha a Hamász megszerzi a mandátumok többségét, akár egyedül is kormányt alakíthat. Ha a Fatahhal kíván koalícióra lépni, nem szabad figyelmen kívül hagynia, hogy Mahmúd Abbász pártja nemrég a kettészakadás határán volt. A Fatahban ugyanis generációváltás történt. A fiatalabbik nemzedék tagjai palesztin területeken nőttek fel, nagyobb hajlandóságot mutatnak a Hamásszal való együttműködésre. Az idősebbek közül sokan egy ideig külföldön éltek, másképp látják a világot. Vagyis bár a közvélemény-kutatók a Fatah győzelmét jósolták, annak második helyezése nem annyira meglepő – fejtette ki véleményét N. Rózsa Erzsébet.
Kitért arra a kérdésünkre is, hogyan fogadja majd Washington és Tel-Aviv a választások eredményét. Izrael és az Egyesült Államok korábban kifejtette, hogy nem hajlandó együttműködni a Hamásszal, de hosszú távon változtatniuk kell álláspontjukon, mást nem tehetnek – mondta a Teleki-intézet szakértője. Ha Washington nem hajlandó tárgyalni egy demokratikus úton létrejött kormánnyal, akkor ellentmondásba keveredik önmagával. A palesztin választást minden állam üdvözölte, azt demokratikusnak nevezte. Ha a Bush-adminisztráció lépéseket tenne a Hamász kormányalakításának megakadályozására, akkor súlyosan beleavatkozna az államiság útján lévő palesztin területek életébe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.