Figyelnek a tőzsdénkre

Jelentős sikereket könyvelhetett el a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) vezetése a tavalyi év során, miután a Budapesti Árutőzsde (BÁT) integrálásának levezényelése mellett sikerült a politikán átverni az eddigi legnagyobb tőzsdeélénkítő csomagot, és biztosítani, hogy 2007-ig nem lesz árfolyamnyereség-adó. Az eltelt év eseményeiről és az idei tervekről kérdeztük Szalay-Berzeviczy Attilát, a BÉT elnökét, akit a múlt hónapban Brüsszelben – első magyarként – beválasztottak az Európai Tőzsdeszövetség elnökségébe.

2006. 01. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Milyennek nevezné a 2005-ös évet, miként látja utólag az elmúlt esztendőt?
– A tizenöt éves magyar tőzsde az eddigi legjobb évét zárta. Nemcsak azért, mert 41 százalékkal emelkedett az irányadó BUX index, vagy mert 60 százalékkal bővült a részvényforgalom, aminek köszönhetően sikerült a megelőző évi nettó eredményünket megduplázva, kétmilliárd forintos nyereséggel zárni a tavalyi évet, hanem mert végre sikerült egyesíteni a két magyar tőzsdét, és elfogadtatni a kormánnyal és a parlamenttel azt az általunk összeállított, átfogó piacélénkítő csomagot, mely jó alapot biztosít a következő évek sikereihez. Büszke vagyok arra, hogy eredményeinkre már külföldön is felfigyeltek, miközben idehaza sikerült mind a négy parlamenti párttal nagyon jó kapcsolatot kiépíteni.
– Mit sikerült elérnie az elmúlt évben a BÉT vezetésének?
– Miután 2004-ben sikerrel mentünk szembe a kormány akaratával, megakadályozva a 25 százalékos árfolyamnyereség-adó bevezetését, 2005-ben jó tárgyalási alapunk volt arra, hogy megállapodjunk a miniszterelnökkel arról, hogy 2007-ig egyáltalán nem lesz ilyen adó, azt követően is csak tízszázalékos mértékű, ráadásul úgy, hogy a kisrészvényesek leírhatják veszteségeiket, és csak ötvenezer forint feletti nyereség lesz adóköteles. Ekkortól pedig már lesz kamatadó is, így nem éri diszkrimináció a részvénybefektetésekből származó tőkejövedelmeket. Az igazi siker azonban az, hogy az adó kérdésében született megállapodásunkért cserébe sikerült elfogadtatnunk a keresletet és a kínálatot egyszerre támogató piacélénkítő javaslatcsomagunkat. Ennek részeként kidolgoztuk a nyugdíjrendszer negyedik pillérét és egy középiskolai pénzügyi oktatási programot. Javaslatot tettünk a nyugdíjpénztárak ötéves hozamjelentésének bevezetésére, egy a tőzsdei bevezetéseket támogató állami pénzügyi alap felállítására, valamint az osztalékadó differenciálására attól függően, hogy az adott cég tőzsdén jegyzett-e vagy sem. Végezetül pedig megemlítendő, hogy most már sokkal egyszerűbb a tőzsdére lépni akár egy hazai, akár egy külföldi vállalatnak, mint bármikor korábban.
– De volt még más is, amit sikerült elérni tavaly.
– Igen. Sikerként éltem meg azt is, hogy a brüsszeli versenyhivatal simán jóváhagyta a tőzsde 2004-es tulajdonosváltását, aminek köszönhetően a HVB Bank vezetésével egy olyan nagy tekintélyű szakmai tulajdonosi háttere lett a Budapesti Értéktőzsdének, mely biztosítja egy dinamikus, hosszú távú stratégia megvalósíthatóságát, hogy aztán majd meghatározó szerepet játszszunk itt a régiónkban. Nagyon örülök annak, hogy a nemzeti tőzsdénk nem passzív szemlélője a kelet-közép-európai integrációs törekvéseknek, hanem a motorja. A versenyhivatal egyébként zöld lámpát adott a vertikális integrációs elképzelésünknek is, aminek eredményeképpen a BÉT novemberben már fel is vásárolta a Budapesti Árutőzsdét. Következő lépésként meg kívánjuk vásárolni az MNB Központi Elszámolóház és Értéktárban (Keler) lévő részesedést, hogy létrehozzunk egy több mint húszmilliárd forint kapitalizációjú Budapesti Értéktőzsde-csoportot, amely majd az egyik kedvenc tőzsdei részvénye lehet a hazai lakossági befektetőknek és nyugdíjpénztáraknak. Azonban ez a siker még várat magára, mert egyelőre elakadt a Keler eladása.
– A BÁT és a BÉT integrációjának sikere mellett meglepő volt, hogy milyen nehézségekbe ütközött a Keler megvásárlása. Mi a helyzet a már említett Keler-üggyel?
– Járai Zsigmond jegybankelnök 2004-ben jelezte nekem, hogy az MNB el kívánja adni a Kelerben lévő 53,4 százalékos részesedését, mert a továbbiakban nem látja indokoltnak tulajdonosi szerepvállalásukat. Ennek megfelelően tavaly nyáron a jegybank elindította az eladást azzal, hogy megbízta az ÁPV Rt.-t az értékesítés lebonyolításával. A BÉT közgyűlése mindeközben felhatalmazást adott a tőzsde vezetésének, hogy vételi ajánlatot tegyen a szóban forgó Keler-pakettre. A kék égből mint villámcsapás érkezett az utolsó pillanatban a parlamentbe az a négypárti támogatással bíró módosító indítvány, amely a Kelert többségi jegybanki tulajdonba kényszeríti. A szakma kizárásával, az MNB, a Keler és a BÉT elnökeinek a megkerülésével néhány politikus egy olyan látszatmegoldásról hozott döntést egy szigorúan szakmai kérdésben, amely a magyar tőkepiac versenyképességének és fejlődésének okoz kárt. Ez egyszerűen példátlan. De annál is szomorúbb, hogy a szakma felháborodása ellenére sem tudott a politika oldaláról egyetlen illetékes sem előállni meggyőző indokokkal és érvekkel.
– Beszéljünk az ön vesszőparipájáról, az olimpiáról! Egy korábbi tanulmány szerint az olimpia gazdaságélénkítést hozhat az országnak. Egyetért ezzel?
– Ez így van, ha jól csináljuk. Az olimpia mostanra már nem pusztán sporteseményt jelent, hanem egyre inkább a rendező nemzet erejét és büszkeségét hirdető világszínpadot testesít meg. Már a pályázati szakaszban is városok és nemzetek vizsgáznak a világ szeme előtt innovációs, szervező- és alkotóképességből, építészeti tudásból, logisztikából, sportdiplomáciából, politikai intelligenciából és nemzeti egységből. Egy olimpia megrendezése ugrásszerűen növelné a tőkebeáramlást és a beruházásokat, sok tízezer új munkahelyet teremtene, élénkítené a turizmust, fejlesztené az infrastruktúrát, és ezáltal Magyarországot és Budapestet Kelet-Közép-Európa vitathatatlan gazdasági, kulturális és sport központjává emelné. Meg merem kockáztatni, hogy ezzel már Bécset is befognánk. Ezeknek a tényeknek a felismerése és Prága pályázási szándékának a bejelentése késztette lépésre Magyarország 15 meghatározó vállalatát, a BÉT-et és további száz magánszemélyt, hogy létrehozza a Budapesti Olimpia Mozgalmat, amelynek egyetlen feladata a társadalmi egyetértés és bázis megteremtése ahhoz, hogy a főváros és a Magyar Olimpiai Bizottság vezetése a kormány támogatásával együtt nyugodt szívvel nyújthassa be 2007 nyarán Budapest jelentkezését a 2016-os játékok megrendezésére abból a célból, hogy London után mi legyünk a következő európai olimpia otthona.
– Ön szerint a 2001-es javaslatnak is volt létjogosultsága?
– Annak, hogy Budapesten olimpia legyen, már akkor is volt létjogosultsága. Azonban a téma tálalása és megközelítési módja nem volt megfelelő, hisz a kezdeményezést az ország egy jelentős része politikailag motiváltnak érezte, így eleve csukott fülekre találtak még az egyébként helytálló érvek is. Az olimpia egy egész nemzet ügye, ebben a kérdésben mindegy, hogy valaki jobboldali, baloldali vagy liberális beállítottságú. Ebben az ügyben vagy hajlandóak vagyunk egy hajóban együtt evezni, vagy tényleg búcsút mondhatunk ennek az álomnak örökre. A mozgalom most úgy próbálja a budapesti olimpia ügyét előhozni az Orbán-kormány által elkészíttetett megvalósíthatósági tervre alapozva, hogy arról senkinek soha ne a politikai hátsó szándékok jussanak az eszébe, hanem kizárólag Magyarország felemelkedésének egy páratlan esélye.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.