Háziorvoslás szakvizsga nélkül

Körülbelül 120 körzetben régóta nincs háziorvos Magyarországon. Az Egészségügyi Minisztérium különböző kedvezményekkel próbál orvost csábítani ezekbe a praxisokba, még azt is engedélyezi, hogy szakvizsga nélkül annak megszerzéséig is dolgozhassanak. A program két hónapja alatt 10-12 jelentkező akadt.

2006. 02. 01. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mintegy 10-12-en jelentkeztek az Egészségügyi Minisztérium és az Országos Alapellátási Intézet (Oali) programjára, amelynek lényege, hogy különböző kedvezményekkel próbálnak orvost találni a régóta üres praxisokba – mondta lapunknak Balogh Sándor, az Oali főigazgatója. Egyelőre még csak egy jelentkezővel kötöttek szerződést, ő a Komárom megyei Oroszlányba kerül, és további négy orvos esetében már csak a formalitások vannak hátra. Az egyik kedvezmény, hogy akár szakvizsga nélkül is betölthetők ezek a praxisok. A jelentkezők persze csak orvosok lehetnek, akik elvégezték az egyetemet, de utána még nem tettek szakvizsgát, azaz még nem specializálódtak. A pályázók között akad fiatal, aki két évet dolgozott belgyógyászrezidensként (szakorvosjelöltként), de a szükséges vizsgáit még nem tette le. Egy hölgy 30 évet dolgozott a gyógyításban, de neki sincs szakvizsgája. Érkezett egy magyar ajkú pályázó Ukrajnából is, aki ott szerzett háziorvosi képesítést, de azt nem szeretné honosítani, inkább itt tenne új vizsgát – tette hozzá Balogh Sándor. További kedvezményt jelent a pályázó orvosoknak, hogy a kötelező közalkalmazotti bérnél többet, körülbelül bruttó 300 ezer forintos fizetést, s további juttatásokat kapnak.
Nemcsak Oroszlány küzd azzal a gonddal, hogy a településre régóta nem sikerül háziorvost találni, s így helyettesítővel kell biztosítani a lakosság ellátását. Az ország 6800 praxisa közül körülbelül százhúsz legalább fél éve betöltetlen, ezek közül mintegy hetven vehet részt ebben a programban. Balogh Sándor szerint eredményesnek tűnik a kezdeményezés. Ugyanakkor hangsúlyozta: ezzel nem lehet tartósan megoldani az ágazat létszámgondjait. Felhívta a figyelmet arra, hogy több száz háziorvos már elmúlt hetvenéves.
– A betöltött körzetek száma dönti majd el, hogy eredményesnek tekinthető-e a program – vélekedett Kertai Aurél, a Magyar Orvosi Kamara háziorvosi szekciójának elnöke. Lapunknak elmondta: az, hogy szakvizsga nélkül is elfoglalhatók ezek a praxisok, nem jelenti feltétlenül a háziorvosok képzettségének általános gyöngülését. Mégis elgondolkodtatónak tartja, hogy jó döntés-e gyakorlat nélkül alkalmazni valakit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.