Meghalt tegnap este az a négyéves kislány, akin az elmúlt napokban kétszer hajtottak végre májátültetést – közölte Járay Jenő, a Semmelweis Egyetem Transzplantációs Klinikájának vezetője. Hozzátette: Rebeka halálát tüdővérzés okozta.
A laboratóriumi vizsgálatok tegnap reggel még azt mutatták, hogy az új máj működik, a gyermek állapota stabil, keringése kielégítő volt, igaz, a veséje továbbra sem működött. Délben azonban súlyos tüdőszövődmény lépett fel nála, ami tüdővérzést okozott – nyilatkozta Járay Jenő az MTI-nek.
Rebeka volt az első beteg Magyarországon, akin élő donoros májátültetést hajtottak végre. A kislány egészséges édesapjának máját egy speciális szikével kettévágták, és a bal lebenyt a gyermekbe ültették. Az új szerv Járay Jenő szerint öt napig működött, majd leállt. Ekkor közölték, hogy ismét transzplantálni kell Rebekát, de élő donoros átültetést kétszer külföldön sem végeznek. Így agyhalott donort kellett találni számára. Állapota folyamatosan romlott, ezért a szervkeresést külföldre is kiterjesztették.
Vasárnap megérkezett a várva várt 0-s vércsoportú szerv az Eurotransplant nemzetközi szervcsereszervezet segítségével. A máj egy sugárhajtású repülőgép fedélzetén landolt Ferihegy 1-en, ahonnan a transzplantációs klinika autója azonnal a kórházba szállította, hogy az orvosok megkezdhessék Rebekán a második májátültetést. A kislány akkor már nagyon rossz állapotban volt. Járay Jenő vasárnap este hat órakor azt azt mondta: kollégái az utolsó eret varrják, és úgy tűnik: a máj beindult. A gyermek állapotát kielégítőnek nevezte, azt azonban hozzátette, hogy agykárosodást szenvedett. Életben maradási és gyógyulási esélyeit megjósolni sem lehet – szögezte le akkor. Az orvosok máig sem tudják, hogy mi tette tönkre a kislány saját máját. Kezdetben arra gyanakodtak, hogy egy disznótoron a húsból kerülhetett szervezetébe vírus, de ezt nem sikerült a vizsgálatokkal igazolni.
Rácz Jenő egészségügyi miniszter mára értekezletet hívott össze, ahol a szervátültetésben részt vevő intézmények képviselőivel tart megbeszélést Rebeka esetéről. Várhatóan az is szóba kerül majd, hogy kellett-e az első élő donoros májátültetéshez az Egészségügyi Tudományos Tanács engedélye, és ha igen, azt megkapta-e a transzplantációs klinika.
Hazánk valószínűleg már tegnap viszonozta azt a külföldi szervfelajánlást, amellyel vasárnap új májat kaphatott a négyéves kislány. Agyhalott donort jelentettek ugyanis egy hazai kórházból. Az előzetes vizsgálatok szerint mája megfelelhet egy olyan betegnek, aki az Eurotransplant tagállamainak valamelyikében – Németországban, Ausztriában, Szlovéniában, vagy a Benelux államokban vár új szervre. Hivatalosan nem közölték, hogy melyik ország kapja a magyar donor máját, mert az Eurotransplant szabályzata tiltja ezt. Mihály Sándor, a Hungarotransplant Kht. országos koordinációs központjának vezetője annyit közölt lapunkkal, hogy ha a szerv megfelel (ez csak lapzártánk után derül ki), légi úton szállítják abba az államba, amelyikből vasárnap érkezett a máj Rebekának.
Eközben egy szívátültetésre váró tizenegy éves kisfiú szülei azt kezdeményezik, hogy gyermeküknek külföldön is keressenek donort. A beteg állapota ugyanis az utóbbi hetekben jelentősen romlott, és megítélésük szerint kicsi az esélye, hogy itthon találnak neki megfelelő szívet. A fiú ugyanis csak gyermektől vagy kis termetű felnőttől kaphatna szervet. Nagyobb ember szívét ugyanis nem lehet kettéosztani, mint például Rebeka esetében a májat.
Karlócai Kristóf, a Nemzeti Szívtranszplantációs Várólista-bizottság elnöke lapunknak elmondta: nem ők, hanem a szülők kezdeményezték, hogy Rebekához hasonlóan a fiúnak külföldön is keressenek donort. A bizottság egyelőre nem ítélte ilyen súlyosnak a helyzetet, de miután a gyermek állapota sokat romlott, és kritikussá vált, arra kérték a Hungarotransplant Kht.-t, hogy Magyarországon belül sürgős keresést folytassanak. Ez azt jelenti, hogy a kht. külön felhívja a donorjelentő kórházakat, s közli a beteg gyermek orvosi paramétereit.
Megszólalt Jákob Zoltán a budapesti raktártűzről