Káosz a légi mentésben

Teljes a káosz a magyarországi légi mentésben: átmenetileg már a honvédség nyújt segítséget a sérültek szállításában. Közben kiderült, hogy átírták az Egészségügyi Minisztérium internetes oldalán szereplő 21 lépéses kormányzati egészségügyi intézkedéscsomag szövegét: míg az eredeti verzió szerint 2005-ben három új mentőhelikoptert kellett volna beszerezni, addig a jelenleg olvasható szövegből ez az ígéret hiányzik. Az új gépek egyébként nem is érkeztek meg.

2006. 01. 10. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rendkívüli felmondással megszüntette az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) a helikoptereit eddig üzemeltető BASE Kft.-vel kötött szerződését, s már több gépből is kiszereltette az egészségügyi műszereket – közölte Edelényi Gábor, a cég szóvivője. Hozzátette: jogi nonszensznek tartják a szerződés rendkívüli felbontását, ezért bírósághoz fordulnak. Az állami tulajdonú helikoptereket pedig nem engedik ma a levegőbe emelkedni, ha azokkal nem a BASE Kft. alkalmazottai repülnek. A légügyi előírások miatt ugyanis a helikoptereket nem lehet egyik pillanatról a másikra csak úgy odaadni, ahhoz komplikált hatósági eljárás szükséges – húzta alá Edelényi.
Rácz Jenő egészségügyi miniszter úgy fogalmazott: azért döntöttek a szerződés felbontása mellett, mert több vizsgálat is kifogásolta a BASE Kft.-vel kötött szerződést, de természetesen garantálják a légi mentés folyamatosságát.
Három – egy bérelt polgári és két katonai mentőhelikopter – ma biztosan rendelkezésre áll – ezt Takács Zoltán, az OMSZ főigazgatója válaszolta arra a kérdésre, hogy ma hány gép teljesít majd szolgálatot, ha a BASE Kft. nem engedi felszállni azokat a gépeket, amelyek eddig a légi mentést végezték. Reméljük azonban – tette hozzá Takács Zoltán –, hogy a BASE Kft. képviselői belátják: a náluk lévő légi járművek a magyar állam tulajdonát képezik, így ők nem rendelkezhetnek velük.
*
A bizonytalan helyzethez az is hozzájárulhatott, hogy 2005-ben egyetlen új helikoptert sem sikerült beszerezni, noha a száz lépés kormányzati intézkedéscsomag egészségügyi fejezete (21 lépés) ezt tűzte ki célul. 2005 végén közzétett ugyan egy meghívásos közbeszerzési pályázatot a mentőszolgálat a légi járművek beszerzésére (nem vásárlására, hanem bérlésére), ám ez eredménytelen volt.
Az Egészségügyi Minisztérium internetes honlapján tavaly közzétett 21 lépéses programban az állt: „2005-ben három, a következő években pedig hét új mentőhelikoptert szerzünk be.” Ezt a dokumentumot egyébként a tárca sajtóosztálya kérésünkre néhány hete el is küldte lapunknak, s azt megőriztük számítógépünkön. Aki tegnap megtekintette a tárca internetes oldalát, az azt látta: a 2005-re vállalt három gép beszerzéséről szóló szövegrész eltűnt a 21 lépéses programból, s helyette az áll ott, hogy jövőre (ez feltehetően 2006-ra vonatkozik – a szerk.) tíz új helikopter szolgálja a gyors légi mentést az ország minden pontján.
Batiz András kormányszóvivő azt közölte lapunkkal, hogy a száz lépés program szövege nem változott meg, s küldött egyet az általa eredetinek nevezett változatból, amely egyébként egyik minisztériumi verzióval sem egyezik. A kormányszóvivő által küldött szövegben ugyanis az áll: „Várhatóan még ebben az évben – ez vélhetően 2005-re utal – egy helikopter, jövőre pedig további négy üzembe helyezésére kerülhet sor.”
Közben tegnap a kormány bejelentette: az ország újabb nyolc pontján épülhetnek leszállópályák mentőhelikoptereknek, ötvenmillió forintos költségvetési támogatással. Gógl Árpád, az Orbán-kormány egészségügyi minisztere ezzel kapcsolatban leszögezte: a kormány ismét csak pótcselekvéssel próbálja leplezni hozzá nem értését, mulasztásait, hiszen mentőhelikopter-leszállók építésére ad némi pénzt, ám a légi mentést végző gépek továbbra is hiányoznak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.