Két leszállóhely egy kórházban

Helikopter-leszállópálya építéséhez kapott állami támogatást az Egészségügyi Minisztériumtól a Miskolci Megyei Kórház. Nem tudni azonban, hogy mire használják majd az új légijármű-fogadóhelyet, amely már a második ilyen objektum lesz az intézményben.

2006. 01. 31. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyolc – a nyíregyházi, a soproni, a szegedi, a gyulai, a szekszárdi, a balatonfüredi, a hatvani és a miskolci megyei – kórház nyert nemrég összesen 50 millió forintot helikopter-leszállópálya kialakítására az Egészségügyi Minisztérium pályázatán. A Miskolci Megyei Kórházban jelenleg is van egy légijármű-fogadóhely a baleseti sebészet mellett. Azért pályáztak újabb helikopterleszálló kialakítására, mert azt tervezték: a kormányzati elképzeléseknek megfelelően speciális sürgősségi centrumot hoznak létre, ám az erre alkalmas terület messze esik a jelenlegi leszállópályától. A sürgősségi centrum abban különbözik más, sürgős eseteket fogadó részlegtől, hogy itt speciálisan kiképzett szakemberek fogadják a pácienseket, s állapotuk stabilizálása után döntik el, hogy milyen osztályra szállítsák őket.
Csakhogy a Miskolci Megyei Kórházban a közeljövőben nem lesz sürgősségi osztály vagy centrum. Az egészségügyi tárca ugyanis nem adott támogatást ennek kialakítására. Pedig az intézmény pályázott, de a pénzt egy másik, szintén Miskolcon található kórház kapta. Így az egyikben lesz a sürgősségi osztály, a másikban pedig a sürgősségi osztályhoz tartozó helikopter-leszálló. Csiba Gábor, a megyei kórház főigazgatója sem érti, miért született ez a döntés. A döntés szakmaiságát firtató kérdésünkre a minisztérium sajtóosztálya azt a választ küldte: az intézetben sürgősségi egészségügyi szolgáltatást nyújtanak, ezért van értelme helikopter-fogadóhelyet létesíteni. Mindez felveti a kérdést, vajon tudott-e a tárca arról, hogy ahol ezt a tevékenységet végzik, ott már van egy helikopter-leszállóhely.

Felszámolt légi mentés? „Négy év alatt szinte teljesen sikerült felszámolni a magyar légi mentést. Igen. Megcsináltuk.” Ilyen plakátokat ugyan még nem láthattak az emberek az utcákon, de ami késik, biztosan nem múlik – fogalmazott parlamenti interpellációjában tegnap Frajna Imre (Fidesz). Vojnik Mária (MSZP) államtitkár szerint sosem merült fel, hogy a légi mentés veszélyeztetve lenne. A kormány a légi mentést az államra bízta, és a helikoptereket az államnak vissza kell adni.
– Az Országos Mentőszolgálat egyetlen mentőhelikoptert kapott vissza a BASe Kft.-től, a légi jármű tegnap, Miskolcon már bevetésre készen állt – közölte tegnap Győrfi Pál szóvivő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.