Egy osztrák település, Krems kórházában nemrég lecserélték a már öregnek ítélt orvosi műszereket. A győri Petz Aladár-kórház koraszülöttrészlegének vezetője, dr. Alexy Miklós azért ment az ausztriai intézménybe, hogy válogasson a kidobásra ítélt berendezések közül. – Ami ott már elavult, nekünk még jó lehet – jegyezte meg. Alexy doktort egy kincsesbánya várta Kremsben: egy használható laborcentrifugát, két inkubátort és tíz betegőrző monitort szerzett. A műszercsomagért jelképes összeget, 130 ezer forintnak megfelelő eurót kellett fizetnie. Csak az összehasonlítás kedvéért: egyetlen új inkubátor több millió forintba is kerülhet.
A lehetőséget személyes kapcsolat alapján találta: az Ausztriában dolgozó gégész főorvossal, dr. Fabinyi Balázzsal régóta ismerik egymást. Egy baráti beszélgetés alkalmával említette meg a súlyos eszközhiányt a Kremsben dolgozó kollégának, aki hamarosan felajánlotta, hogy a selejtezés után jöhet válogatni. Alexy doktor útra kelt, s a koraszülöttosztályt segítő Egészséges Újszülöttekért Alapítvány maradék pénzéből kifizette a gépekért kért jelképes összeget.
– Ezek jól működő berendezések, csak azért selejtezték ki őket, mert Nyugat-Európában az 5-10 évesnél régebbiek már elöregedett műszernek számítanak – mondta Alexy Miklós. – Csak az a baj, hogy ha meghibásodnak, valószínűleg már nem lehet hozzájuk alkatrészt szerezni. Addig is kapunk egy esélyt, hogy újat szerezzünk be. Mielőtt „élesben” is használnánk az így szerzett műszereket, mindig alaposan teszteljük azokat – hangsúlyozta a főorvos.
Nem ez az első alkalom, hogy így jut műszerekhez a koraszülöttosztály. – Ingyen hoztam például újszülött-vérnyomásmérő készüléket, Svájcból pedig a Máltai Szeretetszolgálaton keresztül kaptunk inkubátort, amely ma is működik – fogalmazott az osztályvezető főorvos. A rendszeresen érkező használt műszerek ellenére égető szükség lenne például új röntgenkészülékre – a meglévő már húszesztendős –, ami 5–6 millió forint, s több infúziós pumpa is kellene, amelyek darabja 500 ezer forint. – Sajnos azon túl, hogy az egészségbiztosítótól kapott összeg sokszor nem fedezi az ellátás valós költségét, a finanszírozás kiszámításakor nem is számolnak az eszközök amortizációjával. Ilyen tételt a hazai kórház-finanszírozás nem ismer – jegyezte meg a főorvos. Ez azt jelenti: a biztosító nem számol azzal, hogy a gépek elavulnak.
A 2002-es országgyűlési választások után a szocialista–szabad demokrata kormány egészségügyi vezetői többször ígéretet tettek arra, hogy az amortizáció költségét beépítik a finanszírozásba, eddig azonban ez nem valósult meg.
Megszólalt Jákob Zoltán a budapesti raktártűzről