December végén tárgyalt a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Közgyűlés a kórházról, s egyetértett az intézményvezetőség és a kirendelt önkormányzati biztos álláspontjával, amely szerint többek között azért halmozódott fel a több mint 260 millió forintos adósság, mert az egészségbiztosító rosszul számolta ki a kórház finanszírozását. Egészen pontosan az úgynevezett teljesítményvolumen-korlát (tvk) meghatározását tartják hibásnak – mondta Alföldi László aljegyző. A tvk-t 2004-ben vezették be a kórház-finanszírozásba. Ez azt jelentette, hogy az intézmények 2003-as teljesítményének (ezt úgynevezett pontokban mérik) csak a 98 százalékát finanszírozta teljes áron az egészségbiztosító. Ha túllépték ezt a keretet, akkor degresszív finanszírozás lépett életbe, azaz egyre kevesebb pénz – egy szint után az eredeti összegnek már csak a tíz százaléka – járt egy-egy beavatkozásért.
Székely Tamás, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár főigazgató-helyettese hangsúlyozta: a hatályos jogszabályok szerint finanszírozták az intézményt. A biztosítónál egyébként nem emlékeznek hasonló esetre, amikor közvetlenül őket tették volna felelőssé egy kórház adósságáért.
Szakmai körökben egyébként sokan kifogásolják a még ma is hatályban lévő tvk-t, amellyel az OEP megpróbálja megakadályozni, hogy az intézmények egyre nagyobb teljesítményt számoljanak el például azzal, hogy el nem végzett beavatkozásokat is lejelentenek, vagy az eseteket súlyosabbnak tűntetik fel a valóságosnál. Mások viszont azzal érvelnek, hogy mindez hosszú várólistákat és egyes intézményeknél gazdasági kényszerhelyzetet eredményezett.
Egy szülő buktatta le az internetes játékban visszaélő felnőttet